حدود یک ماه پیش مسافری در پروازی از پکن چین به ملبورن استرالیا، روی صندلی خود نشسته بود و به آهنگ مورد علاقه‌ اش گوش می‌ داد و متوجه آتش سوزی هدفون خود شد و صورت وی شروع به سوختن کرد. دیروز جزئیات این حادثه توسط اداره امنیت ملی حمل و نقل استرالیا منتشر شد که دلیل آتش سوزی را به باتری‌ های هدفون ربط داد. اسم این مسافر، اسم خط پرواز و نام برند هدفون در این گزارش منتشر نشده است.

انفجار هدفون در هواپیما صورت یک زن را سوزاند!

یکی از مسافران این پرواز دو ساعتی اعلام کرده چند دقیقه بعد از بلند شدن هواپیما صدای انفجار مهیبی بلند شد و بعد از آن مسافر زنی که خواب بود، بیدار شد. صورت وی در حال سوختن بود. وی شروع به درآوردن هدفون‌ هایش کرد و بعد آن را به روی زمین انداخت ولی هنوز هدفون در حال سوختن بود که به سرعت خدمه‌ های هواپیما سطلی از آب را روی آن ریختند. باتری‌ های این هدفون کاملاً ذوب شده بودند!

باتری‌ های لیتیومی، یکی از رایج‌ ترین باتری‌ هایست که در لوازم برقی و الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و این نوع باتری‌ها بسیار مستعد آتش سوزی هستند. خیلی ساده بیان کنیم هنگامی که دستگاه برقی یا هر گجتی شروع به داغ شدن می‌ کند چه بر اثر هوای پیرامون باشد و چه بسا خود باتری شروع به گرم کردن دستگاه کند باعث می‌شود که الکترولیت‌ها با دیگر مواد شیمیایی داخل باتری واکنش نشان بدهند. این واکنش باعث تولید گاز می‌شودد که منجر به افزایش گرمای بیشتر می‌شود و به همین منوال آتش سوزی و انفجار رخ می‌دهد.

هنوز دلایل اصلی آتش سوزی هدفون کاملاً توضیح داده نشده است، ولی باید همیشه بدانیم که مهم نیست که آیا گلکسی نوت ۷ (Galaxy Note 7) دارید یا هر هدفون یا گجتی دیگر؛ هر موقع احساس کردید که گجت شما گرم شده به سرعت آن را خاموش کنید و از خودتان دور کنید. نکته دیگر که همه ما باید به آن اهمیت بدهیم در هر پروازی استفاده کردن از گجت‌ها در به حداقل برسانید. شما می‌توانید مدت زمان مسافرت خود کتابی را مطالعه کنید یا با مسافران دیگر هم صحبت شوید!

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید