آخرین هواپیمای کنکورد مافوق صوت فعال، بعد از اینکه ۱۳ سال غیرفعال روی باند فرودگاه بریستول فیلتون بود، راهی یک آشیانه هواپیمای ویژه شد که بخشی از موزه هوافضای بریستول محسوب می‌شود. اواخر امسال درهای این بخش از موزه بر روی عموم گشوده خواهد شد.

آخرین هواپیمای کنکورد مافوق صوت فعال راهی موزه شد
آخرین هواپیمای کنکورد مافوق صوت فعال راهی موزه شد

این هواپیمای کنکورد آلفا فاکس‌ تروت نام داشت و نه‌ تنها آخرین کنکوردی بود که ساخته شده بود، بلکه آخرین کنکوردی بود که در سال ۱۹۷۹، به خدمت گرفته شده بود و نیز در سال ۲۰۰۳، آخرین کنکوردی هم بود که پرواز کرد.

این هواپیما از امروز راهی موزه ۱۹ میلیون دلاری‌ اش می‌شود. این هواپیما یکی از ۱۸ کنکورد باقی‌ مانده‌ ای بود که حالا خانه ابدی برای خود پیدا می‌ کند.

آخرین هواپیمای کنکورد مافوق صوت فعال راهی موزه شد
آخرین هواپیمای کنکورد مافوق صوت فعال راهی موزه شد

در دهه ۱۹۶۰، زمانی که شرکت انگلیسی- فرانسوی BAC and Sud Aviation این هواپیما را طراحی می‌کرد و می‌ساخت، این پروژه شکوه و جلوه‌ای به اندازه پروژه آپولو را داشت.

نخستین مدل آزمایشی کنکورد در سال ۱۹۶۹ ساخته شد و نخستین کنکورد عملیاتی در سال ۱۹۷۶ راهی بازار شد.

این هواپیما می‌توانست دوبرابر سرعت صوت یعنی دو ماخ، معادل ۲۱۸۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند و ۱۲۸ مسافر را با رفاهی در حد پرواز «فرست کلس» به مقصد برساند.

تصور می‌شد که کنکورد آغاز انقلاب پرواز فراصوت باشد، اما به زودی هزینه‌های بالای آن، از جمله هزینه سوخت و مقررات زیست محیطی که پرواز فراصوت آن را تنها در مسیرهای خاص بین‌قاره‌ای مجاز می‌کرد، باعث شد که این رؤیا دست‌نیافتنی شود.

در کل، ۲۰ کنکورد ساخته شد که ۱۴ تا از آنها در خطوط هوایی فرانسه و بریتانیا به کار گرفته شدند. این ۱۴ هواپیما سفارش دولتی بودند و در خطوط ملی به کار گرفته شدند.

علیرغم این مسائل کنکوردها واقعا هواپیماهای محبوبی در نزد مردم بودند و تا سال ۲۰۰۳ مشغول خدمت بودند. اما حادثه ۱۱ سپتامبر و کم شدن پرواز مردم به خاطر هراس‌های متعاقب آن و یک سانحه آتش‌سوزی کنکورد در پرواز شماره ۲۰۳ در بیرون فرودگاه شارل دو گل در سال ۲۰۰۰، سرانجام باعث رسیدن زمان بازنشستگی کنکوردها شد.

هواپیمای کنکورد آلفا فاکس‌ تروت، بیستمین و آخرین کنکوردی که ساخته شده بود. این هواپیما از آوریل سال ۱۹۷۹ به خدمت گرفته شده بود و در تاریخ ۲۶ نوامبر سال ۲۰۰۳، آخرین پرواز خود را انجام داد.

در دهه ۱۳۵۰ مذاکراتی برای خرید کنکورد توسط ایران و استفاده از آن در خطوط هوایی ایران انجام شد که دگرگونی‌های سیاسی این دهه، باعث شد این امر هرگز رخ ندهد و نه‌تنها کنکورد، بلکه هیچ هواپیمای مسافربری دست‌ اول دیگر تا همین اواخر و دوران پسابرجام نتواند توسط ایران خریداری شود.

آخرین هواپیمای کنکورد مافوق صوت فعال راهی موزه شد
آخرین هواپیمای کنکورد مافوق صوت فعال راهی موزه شد

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.