شايد در بعضي مواقع، ما نسبت به مواردي که در اطرافمان اتفاق مي‌افتد، بي‌اعتنا باشيم. بارها از يک فناوري استفاده مي‌کنيم، بدون اين‌که کوچک‌ترين توجهي به ساختار آن داشته باشيم يا اين‌که حتي سعي کنيم در مورد سازنده آن آگاهي پيدا کنيم. شايد بتوان گفت که در حال حاضر ميزان استفاده افراد مختلف به شکل‌هاي گوناگون از فايل‌هاي صوتي، بسيار بيشتر از قبل شده است. احتمالا تا به‌حال به اين نکته فکر نکرده‌ايد که صدايي که مي‌شنويد به چه نحوي توليد و چگونه در ابزاري ذخيره شده است.

هر فايل صوتي داراي فرمتي براي ذخيره‌سازي است. به‌طور مثال شايد فرمت MP3 تا به‌حال به گوش‌تان خورده باشد اما فرمت ديگري که در حال حاضر بسيار مورد استفاده قرار مي‌گيرد فايل‌هاي صوتي با فرمت WMA مي‌باشد که مخفف کلمات Windows Media Audio است و اين فناوري که براي متراکم‌سازي داده‌هاي صوتي به‌کار مي‌رود توسط شرکت مايکروسافت توليد شده است.

اين فرمت در ابتداي کارش رقيبي بسيار جدي براي فايل‌هايي با فرمت‌هاي MP3 و RealAudio به حساب مي‌آمد و اکنون هم کاربران از اين فرمت استفاده مي‌کنند.

به گزارش مجله بایت، شرکت مايکروسافت براي تحقيقات و پروژه‌هايي که در اين زمينه دارد بخشي را با عنوان رسانه‌هاي ديجيتال قرار داده است و به‌طور حتم شما هم بسيار هيجان‌زده خواهيد شد اگر بدانيد که معاون ارشد اين بخش از شرکت مايکروسافت، يک ايراني است.

آقاي امير مجيدي‌مهر علاوه بر اين‌که معاون ارشد بخش رسانه‌هاي ديجيتال شرکت مايکروسافت است، تا چند وقت پيش، مديريت نرم‌افزار مدياپلير را هم برعهده داشت.

تا چند سال گذشته او فقط مديريت ويندوز مدياپلير را برعهده داشت اما در حال حاضر هر الگوريتم پيچيده‌اي که توسط مايکروسافت براي رسانه‌هاي ديجيتال استفاده مي‌شود، نتيجه‌اي از تلاش اين هموطن ماست که تا قبل از اين تجربه کار در سوني‌اريکسون هم داشته است.

بیشتر بدانید:   ساخت کوچکترین میکروفن دنیا توسط یک ایرانی

در شرکت مايکروسافت هر زمان که صحبت از صدا مي‌شود همه نام امير مجيدي‌مهر را به زبان مي‌آورند.

سايت edn.com مصاحبه‌اي را با او داشته است که در ادامه خواهيم خواند.

چگونه مايکروسافت براي اولين بار به فکر پروژه‌اي براي ايجاد دي‌وي‌دي‌هايي با فرمت HD افتاد؟

ما حدود 6 سال پيش با اين پروژه درگير شديم. قبل از آن درگير کدک ويدئويي خود بوديم که براي فايل‌هاي اينترنت و فايل‌هاي مربوط به سينماي ديجيتال از آن استفاده مي‌کرديم. پس از آن به هيچ وجه يادم نمي‌آيد که چگونه درگير پروژه کدک‌هاي جديدي چون HD شدم.

به‌نظر شما چرا مايکروسافت تصميم گرفت روي دي‌وي‌دي‌هاي HD بيش از بلو ري فعاليت داشته باشد و در اين زمينه سرمايه‌گذاري اصلي را انجام دهد؟

ما در ابتدا در مورد اين دو بسيار بي‌طرف بوديم و به‌دليل سازگاري خوبي که داشتند از آن‌ها راضي بوديم اما در مايکروسافت نکات بسيار ظريفي وجود دارد که براي مديران از اهميت بسيار بالايي برخوردار است. به‌طور مثال روي امنيت رسانه و همچنين ماندگاري آن تا نسل‌هاي بعدي حساسيت ويژه‌اي وجود داشت و با مقايسه‌هايي که انجام شد کم‌کم اهميت HD بسيار بيشتر از بلو ري شد.

آيا امکان حمايت از هر دو گزينه وجود نداشت؟

اگر ما مي‌خواستيم از بلو ري هم حمايت کنيم مي‌بايست دو سيستم متفاوت مي‌داشتيم و اين موضوع کار ما را کمي بيش از يک‌سال به تاخير مي‌انداخت و به همين خاطر تصميم گرفتيم که تنها در يک جهت حرکت خود را ادامه دهيم.

تصور مي‌کنم با انتخاب اين مسير، شرکت‌هاي بسياري را به مبارزه دعوت کرديد.

بیشتر بدانید:   Fire Cold؛ یک بازی خلاقانه ایرانی

بله، دقيقا همين‌طور است چون بسياري از شرکاي ما در اين زمينه که شرکت‌هاي بسيار بزرگي چون سوني و دل بودند، از بلو ري به‌شدت پشتيباني مي‌کردند و ما با اين تصميم به نوعي در مقابل آن‌ها براي رقابت قرار گرفتيم.

کمي در مورد استفاده متفاوت از اشعه ايکس در دي‌وي‌دي‌هاي HD و بلو ري توضيح دهيد.

اين بحث مربوط به الگوريتم‌هاي پيشرفته عمليات فشرده‌سازي صداست. در HD اين تضمين وجود دارد که صداي دالبي توسط دو کانال رمزگشايي صدا توليد شود و به اين ترتيب امکان پشتيباني از صداي دالبي وجود دارد و به عبارت ديگر به‌نظر من وفاداري صوتي HD بسيار بالاتر از بلو ري است.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.