مراكز خريد و فروش كامپيوتر طي سال‌هاي اخير چه از لحاظ تعداد و چه از نظر تنوع عرضه محصولات نسبت به گذشته رشد خوبي داشته است و امروزه ده‌ها مرکز خرید و فروش وسایل دیجیتالی و کامپیوتری در سطح شهرهای بزرگ وجود دارند. در تهران رشد این مراکز بسیار محسوس‌تر بوده است؛ به طوری که هر از چندگاهی شاهد اضافه شدن یک بازار و مرکز فروش جدید به این مجموعه هستیم.

به گزارش دنیای اقتصاد، فعالان بازار معتقدند رشد هزينه‌هاي رهن و اجاره بيشتر از هر صنفي به صنف كامپيوتر و لوازم ديجيتالي ضرر مي‌زند؛ چرا كه قيمت كالاهاي اين حوزه روندي نزولي داشته و فروشندگان نمي‌توانند بابت جبران هزينه‌هاي خود از مبلغ اجاره گرفته تا قبوض آب و برق و تلفن و … قيمت‌ها را افزايش دهند؛ در نتيجه متضرر مي‌شوند.فعالان بازار همچنين معتقدند فعاليت در اين صنف براي فعالاني كه در واحدهاي اجاره‌اي فعاليت مي‌كنند، ضرر بيشتري به همراه دارد؛ چرا كه مالكين مبلغي به عنوان اجاره نمي‌پردازند و سرمايه آنها با توجه به رشد قيمت ملك روز به روز بيشتر هم مي‌شود؛ اما دسته‌اي از مالكان معتقدند كه اين روزها بازار ملك خراب است و طي سال گذشته قيمت‌ها تغيير چنداني نكرده است.

برخي معتقدند قيمت كالاهاي ارائه شده در مراكزي كه در محدوده مركزي شهر واقع شده‌اند، كمتر از قيمت اين كالاها در مراكزي مانند پاساژ پايتخت يا مراكز تازه تاسيس مانند مجتمع نور تهران و مركز موبايل ايران است كه علت هم هزينه بالاي اجاره بها و فروش در مراكز تازه تاسيس يا شمالي شهر است.البته اكثر اين مراكز خريد فاقد امكانات مهمي ‌چون پاركينگ عمومي‌، سيستم مجهز اطفاي حريق و ضد سرقت و… هستند و در اين زمينه به كپسول‌هاي آتش‌نشاني و گشت‌زني نگهبانان بسنده مي‌كنند.

پاساژ پايتخت

مجتمع كامپيوتر پايتخت يكي از شناخته‌شده‌ترين مراكز خريد و فروش كامپيوتر و موبايل است كه در خيابان ولي عصر، ابتداي ميرداماد واقع شده است.

اين مركز خريد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز فعال در زمینه ICT و بزرگ‌ترین مرکز خرید لپ تاپ در ایران، در سال 1374 با زیربنایی برابر با 35000 متر مربع آغاز به كار كرد و در مجموع در دو بلوك A و Bدارای 26 طبقه است. در پاساژ پايتخت حدود 97 واحد اداري و حدود 240 فروشگاه براي عرضه گوشي موبايل و كامپيوتر وجود دارد.

به گفته يكي از اعضاي هيات مديره پاساژ پايتخت، اگر چه پاساژ پايتخت مانند اكثر مراكز خريد و فروش كامپيوتر فاقد پاركينگ عمومي‌ است، اما حدود 500 متر بالاتر از پاساژ يك پاركينگ عمومي‌ وجود دارد كه مشكل مراجعين را تا حدود زيادي رفع كرده است. به گفته وي، تجهيز به دوربين مدار بسته، سيستم اطفاي حريق، سيستم اعلام حريق، اینترنت بی سیم و … از امكانات مهم اين مركز خريد است.در اين مركز خريد و فروش كامپيوتر قيمت هر متر واحد تجاري در طبقه همكف حدود 50 تا 60 ميليون تومان، در طبقات بالاتر حدود 50 ميليون تومان و به نسبت در طبقات بالاتر كمتر است.

بیشتر بدانید:   ال جی آرنای دیگری به بازار آورد

قيمت فروش واحدهاي اداري هم در ازاي هر متر مربع 7 تا 8 ميليون تومان است.همچنين قيمت اجاره واحد تجاري در طبقه همكف كه بهترين موقعيت را دارد حدود ماهانه هشت ميليون تومان است كه مبلغ پيش پرداخت هم اكثرا توافقي است و حدود 20 ميليون تومان است.براساس اعلام يكي از اعضاي هيات مديره اين پاساژ، نسبت مالكين و فعالان اجاره نشين اين بازار 50به50 است.

پاساژ علاء الدين

پاساژ علاءالدين در تقاطع خيابان جمهوري و حافظ در نه طبقه و 1100 واحد تجاري و اداري واقع شده است. كه از اين نه طبقه سه طبقه در زير زمين واقع شده است. اكثر فروشگاه‌هاي اين مركز خريد و فروش موبايل و كامپيوتر متراژ بسيار كمي‌ دارند و فروشگاه‌هاي بزرگ تعداد كمي‌ دارند. به گفته يكي از فعالان اين پاساژ، به دليل اينكه اين مركز سال‌ها است بورس شناخته شده‌اي در زمينه عرضه گوشي موبايل است، واحدهاي تجاري قيمت بالايي دارند، ولي اين قيمت‌ها تاثيري در قيمت كالاهاي عرضه شده ندارد، زيرا ميزان مراجعه به اين پاساژ بسيار زياد است.

مبلغ اجاره واحدهاي تجاري در طبقه همكف پاساژ پايتخت كه ميانگين متراژ فروشگاه‌هايش 16 متر است 40 ميليون تومان به عنوان پيش پرداخت و ماهانه 5 ميليون تومان است.

در طبقات بالاتر هم مبلغ اجاره 10 ميليون تومان به عنوان پيش پرداخت و ماهانه دو ميليون تومان به عنوان اجاره است.مبلغ فروش واحدهاي تجاري هم در اين مركز خريد و فروش موبايل يك‌ميليارد تومان براي يك واحد 16متري است. بر اساس اعلام فعالان بازار، در اين مركز خريد نسبت فعالان مالك و اجاره نشين 50 به 50 است.

پاساژ رضا

پاساژ كامپيوتر رضا يكي ديگر از مراكز شناخته شده در زمينه عرضه كالاهاي كامپيوتري است. اين پاساژ در چهارراه ولي عصر در پنج طبقه واقع شده است و داراي 107 واحد تجاري و اداري است كه از اين تعداد 63 واحد تجاري در طبقه همكف فعاليت مي‌كنند.به گفته مصيبي، عضو هيات مديره اين پاساژ، مركز كامپيوتر رضا به پاركينگ اختصاصي براي استفاده اعضا، سيستم حفاظتي، اطفاي حريق و… مجهز است و در نظر دارند امكان استفاده از اينترنت رايگان را نيز براي مراجعين فراهم كنند.

مصيبي در مورد موقعيت اين پاساژ گفت: اگر چه اين پاساژ در محدوده طرح ترافيك واقع شده است، ولي به دليل همجواري با دانشگاه‌ها و ادارات و شناخته شده بودن اين مركز، مشكلي در زمينه مراجعه وجود ندارد. مبلغ اجاره و فروش در اين مركز خريد هم با بررسي‌هاي دنياي اقتصاد، حدود بيست ميليون تومان به عنوان پيش پرداخت و ماهانه 5 تا 6 ميليون تومان براي اجاره است.مبلغ فروش هم به ازاي هر متر مربع30 تا 40 ميليون تومان در نظر گرفته شده است كه اين مبلغ در طبقات بالاتر به نسبت كمتر مي‌شود.

بیشتر بدانید:   طرح ابتکاری موبایل، تبلت، نت‌بوک: همگی در یک دستگاه

پاساژ ايران

در خيابان ولي عصر، بالاتر از طالقاني، مركز كامپيوتر ايران قرار دارد.اين مركز خريد و فروش كامپيوتر در پنج طبقه تجاري با 267واحد تجاري واقع شده است .اين پاساژ به اينترنت بی‌سیم، پاركينگ اختصاصي، سيستم اطفاي حريق و … مجهز است و حدود 98 درصد از فعالان اين مركز خريد و فروش كامپيوتر مالك هستند. مبلغ فروش هم در راهرو هر متر مربع 20 ميليون تومان، طبقه همكف هر متر مربع 50 ميليون تومان و در طبقات بالاتر كمتر است.مبلغ اجاره هم با وجودي كه تعداد كمي ‌اجاره نشين هستند در طبقه همكف ماهانه 6 ميليون تومان، در طبقات بالاتر3 ميليون تومان و در راهروي طبقه اول 4.5 ميليون تومان است. مبلغ پيش پرداخت هم بين 10 تا 20 ميليون تومان متغير است.

پاساژ ايرانيان

پاساژ ايرانيان هم در جوار ميدان ولي‌عصر با 121واحد تجاري و 181 واحد اداري در دوازده طبقه واقع شده است كه ده طبقه اداري و دو طبقه هم تجاري است.به گفته تقي‌زاده، مدير عامل اين مركز خريد، اين مركز خريد سابق بر اين به عرضه كالاهاي حوزه رايانه هم مي‌پرداخت، ولي در حال حاضر 95 درصد فروشگاه‌هاي اين پاساژ در زمينه موبايل فعاليت مي‌كنند. به گفته وي، طبقات همكف و اول براي فعاليت در حوزه موبايل مطلوب است، ولي در طبقات پايين بيشتر كافي‌نت و فروشگاه‌هاي پوشاك و… فعاليت مي‌كنند.

وي در مورد مبلغ اجاره بها هم در اين پاساژ گفت: براي واحدهاي اداري اجاره در نظر گرفته شده، ده ميليون تومان به عنوان پيش پرداخت و ماهانه يك ميليون تومان به عنوان اجاره است. براي واحدهاي تجاري هم حدود پنج تا 8 ميليون تومان به عنوان پيش پرداخت و ماهانه 800 هزار تومان بابت اجاره اخذ مي‌شود. هزينه اجاره واحدهاي همكف و بيرون پاساژ هم معادل ده ميليون تومان به عنوان پيش پرداخت و ماهانه دو ميليون تومان است.

پاساژ پارسيان

پاساژ پارسيان هم بين خيابان بزرگمهر و طالقاني در دو طبقه با 113واحد تجاري واقع شده است. اين پاساژ نيز مانند ساير مراكز خريد و فروش رايانه به سيستم ايمني، پاركينگ خصوصي و … مجهز است و مبلغ اجاره در آن بيست ميليون تومان به عنوان پيش پرداخت و ماهانه 3 ميليون تومان به عنوان اجاره است.مبلغ فروش هم به ازاي هر متر مربع بيست ميليون تومان براي طبقه همكف و 11ميليون تومان براي طبقه دوم است.

مركز موبايل رهن‌نشين‌ها

بیشتر بدانید:   بررسی گوشی Wildfire S؛ محصول اندرویدی HTC

برخلاف ساير مراكز خريد و فروش موبايل و كامپيوتر كه بيشتر فعالان آن مالك يا مستاجراني هستند كه ملزم به پرداخت اجاره ماهانه هستند، فعالان مركز موبايل ايران فروشگاه‌ها را رهن كرده‌اند.به گفته يكي از فعالان بازار موبايل ايران، اين مركز در پنج طبقه واقع شده است كه بر خلاف ساير مراكز خريد و فروش رايانه و موبايل به هفت طبقه پاركينگ عمومي‌مجهز است. تجهيز به سیستم هوشمند مرکزی BMS، شبکه مرکزی کامپیوتر و اینترنت بی سیم در کلیه طبقات، سيستم دوربين مدار بسته و … برخي از ويژگي‌هاي اين مجتمع است.

بر اساس اعلام فعالان اين مركز خريد و فروش موبايل و كامپيوتر هزينه رهن فروشگاه‌هاي اين مركز حدود متري يك ميليون و 500 هزار تا دو ميليون تومان است و ميانگين متراژ فروشگاه‌ها هم 20 تا 30 متر است.فعالان بازار معتقدند با وجودي كه اين مركز خريد و فروش موبايل و كامپيوتر به پاركينگ عمومي‌و ساير امكانات مجهز است، اما هنوز در اول راه است و هنوز مصرف‌كنندگان علاءالدين را به عنوان مركز موبايل مي‌شناسند.

مجتمع نور تهران

مجتمع نور تهران در 24 طبقه در خيابان ولي عصر تقاطع طالقاني واقع شده است كه 1028 واحد تجاري و 126واحد اداري دارد. املاك اين مركز خريد به صورت سرقفلي به فروش مي‌رسد و قيمت فروش پايه حدود متري 24 تا 30 ميليون تومان است. به گفته پيروزنيا، مسوول فروش اين مجتمع، اين مركز خريد و فروش سه نوع قيمت دارد كه بخش مربوط به موبايل و كامپيوتر كه در طبقات همكف و اول واقع شده‌اند، قيمتي حدود متري 26 تا 30 ميليون تومان دارند كه 25 درصد به صورت نقد، 5درصد پس از سه ماه از عقد قرارداد و 70 درصد مابقي در اقساط 36ماهه از خريدار اخذ مي‌شود.

قيمت واحدهاي اداري هم بسته به شمالي و جنوبي بودن واحدها بين 3 ميليون و 500 تا چهار ميليون و 200 هزار تومان به ازاي هر متر مربع متغير است. اين مركز خريد داراي پاركينگ عمومي ، رستوران، سالن همايش و… نيز است.

ختم كلام

مبلغ اجاره در حال حاضر دغدغه بزرگ فعالان بازار كامپيوتر است و اين موضوع خواه ناخواه بر قيمت كالاها تاثير مي‌گذارد. شهرام شیرمست، رييس اتحاديه صنف رايانه در اين مورد مي‌گويد: در نظر گرفتن اجاره‌هاي بالا تا حدودي باعث شده است برخي از فعالان بازار به ارائه كالاي ناقص يا خدمات ناقص روي آورند يا اينكه قيمت‌ها را خودسرانه افزايش دهند كه ما با اين افراد برخورد مي‌كنيم؛ ولي اتحاديه وظيفه‌اي در قبال تعيين ميزان اجاره و … ندارد.به گفته وي، در حال حاضر 12 مجتمع كامپيوتري فعال و 1600 فروشگاه رسمي ‌پروانه دار در سطح تهران وجود دارد كه از اين تعداد 800 فروشگاه در پاساژها هستند.

1 دیدگاه

  1. با سلام و وقت بخیر در حال حاضر وجود فروشگاهها مشکل نمیباشد مشکل هزینه های مثل مالیاتها و هزینه های بالای پرسنل میباشد

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.