با نزديک شدن به فصل تابستان، بازي‌دوستان به‌دنبال يافتن بازي‌هاي جديد و يا ارتقاي رايانه‌هاي خود براي اجراي بازي‌هاي روز هستند. در اين ميان کنسول‌ها نيز جايگاه خود را دارند و کم نيستند کساني که به خريد يک کنسول فکر مي‌کنند.

مجله بایت در اين هفته، شما را با کنسول نينتندو Wii بيشتر آشنا می نماید.

کنسول Wii محصول شرکت ژاپني نينتندو، يکي از کنسول‌هاي نسل هفتم بازي است.

اين کنسول که پنجمين کنسول خانگي شرکت نينتندو محسوب مي‌شود مي‌تواند تمام بازي‌هاي کنسول قبلي يعني Game Cube را نيز به‌طور کامل اجرا کند، همان‌طور که کنسول‌هاي PlayStation نيز مي‌توانند بازي‌هاي کنسول‌هاي قديمي‌تر از خانواده خود را اجرا کنند.

کنسول Wii از لحاظ ساختار فني، در کنار رقباي جدي خود مانند Xbox 360 به مراتب ضعيف‌تر به‌نظر مي‌رسد.

پردازنده 90 نانومتري اين کنسول، 729 مگاهرتز کلاک مي‌زند؛ در حالي‌که پردازنده سه هسته‌اي Xbox 360 قادر است 3/2 گيگاهرتز کلاک بزند.

حافظه رم Wii تنها 88 مگابايت است در حالي‌که Xbox 360 به حافظه رم 512 مگابايتي از نسل DDR3 و با کلاک 700 مگاهرتز مجهز است اما آن‌چه مسلم است اين است که Wii در طي چند سال گذشته بارها بيني رقباي به ظاهر توانمند خود را به خاک ماليده است و نينتندو را تا حد دومين شرکت گران‌قيمت ژاپني پس از تويوتا بالا برده است.

تا به امروز شرکت نينتندو توانسته است بيش از 70 ميليون دستگاه نينتندو Wii بفروشد.

مايکروسافت در اين‌مدت به فروش 40 ميليون دستگاه Xbox 360 بسنده کرده است. راز اين پيروزي در گيم‌پلي بازي‌هاي Wii است.

بیشتر بدانید:   دغدغه کاربران Xbox One برای حفظ حریم خصوصی !

در اولين نگاه، بيشتر بازي‌هاي Wii دوستانه و يا به‌قول منتقدان بازي خانوادگي به‌نظر مي‌رسند.

عامل خشونت در بازي‌هاي اين کنسول به‌ندرت ديده مي‌شود و معدود بازي‌هاي خشن اين کنسول نيز براي ايجاد تنوع در بازي‌هاي آن طراحي شده‌اند.

ناگفته نماند که Wii در اين ژانر خاص در کنار PS3 و Xbox 360 حرف زيادي براي گفتن ندارد. در عوض کودکان، خيلي ساده شيفته بازي‌هاي Wii خواهند شد و به‌طور حتم بر سر نوبت بازي با والدين خود کلنجار خواهند رفت و اصرار خواهند داشت!

دومين ويژگي بارز Wii نوع جوي‌استيک‌هاي آن است.

انواع مختلفي از جوي‌استيک‌ها براي اين کنسول طراحي شده است اما جوي‌استيک اصلي اين کنسول که به Wii Remote معروف است، يک جوي‌استيک بي‌سيم است.

اين جوي‌استيک به حرکت حساس است و مي‌تواند حرکت را در سه‌بعد تشخيص دهد.

اين تکنيک، بازيکن را مجبور مي‌کند که در حين اجراي بازي حرکات فيزيکي انجام دهد.

به‌عنوان مثال در يک بازي تنيس اين جوي‌استيک به راکتي مجازي تبديل شده و بازيکن براي ضربه زدن به توپ بايد جوي‌استيک را حرکت دهد.

اين ويژگي مانع از خمودگي و بي‌حرکتي بازيکن در طول انجام بازي مي‌شود و چه بسا تحرک بازيکن در حالت اجراي بازي، بيشتر نيز خواهد شد و مي‌توان از آن به نوعي ورزش الکترونيک واقعي تعبير کرد.

بازي‌هاي ورزشي متنوعي که براي اين کنسول طراحي شده‌اند نيز اين ترکيب را تا به حد اعلا تکميل کرده‌اند.

به‌عنوان مثال بازي Wii Sports تا به امروز نزديک به 61 ميليون نسخه فروش رفته است يعني حتي 20 ميليون بيش از تعداد کنسول‌هاي Xbox 360.

بیشتر بدانید:   دسته‌های بازی دو کنسول نسل هشتمی از طلای ۲۴ عیار !

قيمت کنسول Wii و بازي‌هاي آن در مقابل رقباي آن کمتر است و اين موضوع يکي ديگر از دلايل فروش بيشتر اين کنسول محبوب محسوب مي‌شود.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.