تبلیغات

رییس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران طي سخناني با اشاره به مشكلات صنعت نرم‌افزار در كشور گفت: صادرات آن هم در بخش نرم‌افزار به سادگی صورت نمي‌گیرد و کسانی که قصد صادرات در این بخش را دارند، حداقل باید چند سالی را در بازار داخلی بگذرانند و بعد دست به صادرات بزنند.

محمد نهاونديان افزود: از ابتداي تلاش فعالان حوزه نرم‌افزار صادر کردن محصولات خود، پیوسته این حوزه به دلیل روشن نبودن آمارهای دقیق در زمینه صادرات با شبهات و انتقادات فراوانی مواجه بوده است. واضح نبودن اینکه چه محصولاتی و در چه شرایطی صادر مي‌شوند و ناشناخته بودن ایران در بازار جهان از جمله مشكلات حوزه صادرات نرم‌افزار در كشور است.

وی گفت: بسیاری از فعالان در این حوزه به صادرات نرم‌افزاری کشور مشکوک هستند و دلیل اصلی این امر به عدم شفاف‌سازی و ارایه نشدن آمار دقیق و مستند در این حوزه برمي‌گردد.

وي يکي از چالش‌ها در اين حوزه را فشارهاي تورمي بر صادرکنندگان دانست و افزود: جايزه صادرات مي‌تواند جنبه حمايتي دولت به صادرکنندگان را داشته باشد و فشار تورمي را کاهش دهد. در واقع اين حوزه احتياج به کمک بخش خصوصي و حمايت دولت دارد، چرا كه صادرات در بخش نرم‌افزار نیازمند شرایط خاص و سختی است و وقتی صحبت از صادرات میلیون دلاری مي‌شود کمي‌ این شرایط خاص زیر سوال مي‌رود.

ریيس اتاق ايران ثابت کردن دريافت جوايز صادراتي از سوي شركت‌ها را مشكل عنوان كرد و گفت: اینکه این مبلغ از پول صادرات به دست آمده برای شرکت‌‌ها مشکل است؛ در حالي كه با يك برنامه حمايتي از سوي دولت كه منجر به رفع اين مشكلات شود شركت‌ها نه تنها به صادرات نرم افزار ترغيب مي‌شوند، بلكه با برخورداري از جوایز صادراتی و معافيت مالياتي بيشتر به سمت اين حوزه سوق داده مي‌شوند.

وي با اشاره به ضرورت صادرات نرم‌افزار در كشور گفت: در حال حاضر روند آموزشي دنيا بر بستر نرم‌افزار است و در بازارهاي جهاني نرم‌افزارهاي اداري هر ساله 10 درصد رشد مستمر دارد و يکي از پايدارترين رشدها در بازار جهاني متعلق به اين صنعت است، بنابراين کشور ما هم بايد به اين سو پيش رود.

اين فعال بخش خصوصي اضافه كرد: البته ايران گام‌هاي خوبي در اين مورد برداشته كه بر اساس آمار میزان صادرات نرم‌افزار در سال 87 حدود 70 میلیون دلار بوده و در سال 88 صادرات نرم‌افزار کشور به 85 ميليون دلار رسيده است.

نهاونديان در پاسخ به اين سوال كه با وجود رشد صادرات نرم‌افزار چرا شايعه شده است كه يكي از شركت‌هاي بزرگ در صادرات نرم‌افزار كه جوايز صادراتي هم دريافت كرده‌است، در آستانه ورشكستگي است، گفت: همان‌طور كه خودتان گفتيد ورشكستگي شركت‌آرشام كوشا يك شايعه است. اين شركت برخي از كارهاي خود را محدود كرده، ولي هنوز در بخش صادرات نرم‌افزار فعاليت خود را به طور جدي دنبال مي‌كند و ما هم در اتاق درصدد حمايت از اين شركت و شركت‌هايي هستیم كه در حوزه صادرات نرم‌افزار فعاليت دارند.‌

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید