اگر تازه به دنیای اینترنت پا گذاشته باشید اما حتما عبارات برداشت یا Download و ارسال یا Upload را شنیده اید.این دو عبارت به معنای انتقال فایل از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر است. اگر شما اقدام به ارسال فایل به کامپیوتر دیگر کنید، شما فایل را Upload کرده اید. اگر از کامپیوتر دیگر، فایلی دریافت کنید فایل Download کرده اید.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ناریا، اگر تابحال سری به اینترنت زده باشید حتما متوجه شده اید که وب دارای اطلاعات زیادی است که میتوانید برداشت کنید. در بین این اطلاعات، برنامه های خوب که مجانی هستند نیز به وفور یافت میشوند. اما چگونه این اطلاعات را برداشت کنیم.

آغاز
شاید در نگاه اول، برداشت فایل مشکل به نظر برسد اما باید بدانید که کاملا ساده است. اول به اینترنت وصل شوید و برازر خود که میتواند اینترنت اکسپلورر و یا نت اسکیپ باشد را باز کنید. سپس فایلی که میخواهید بردارید را بیابید.

مثلا اگر بدنبال برنامه های مجانی یا ارزان هستید، سایت www.download.com را امتحان کنید. به این سایت بروید و به جستجو بپردازید تا فایل مورد نظرتان را بیابید. وقتی آنرا یافتید، روی نام فایل یا دکمه ای به نام دانلود (Download ) کلیک کنید.

صفحه ای باز میشود که از شما میپرسد با این فایل میخواهید چکار کنید که دو انتخاب open یا save دارد. پیشنهاد میکنم که انتخاب save را انجام دهید تا بتوانید فایل را مستقیما در کامپیوتر خود ذخیره کنید. حال میتوانید فایل را از نظر ویروس کامپیوتری بررسی کنید و سپس فایل را در کامپیوتر نصب کنید.

یادتان باشد جهت نصب برنامه باید تمام برنامه های دیگر را ببندید. شاید از شما خواسته شود که از بین چند سایت برای برداشت فایل یکی را انتخاب کنید. سعی کنید سایتی را انتخاب کنید که از نظر جغرافیایی به شما نزدیکتر است، معمولا محل این سایتها ذکر میشود.

مطمئن شوید از بین انواع فایلهایی که برای برداشت شما معرفی میشود، نمونه ای را انتخاب کنید که برای سیستم عامل شما ساخته شده است. اکثر اوقات عمل برداشت فایل بصورت خودکار شروع میشود اما گاهی باید انتخابی را انجام دهید. گاهی انواع یک فایل برای هر سیستم مانند ویندوز و مکینتاش وجود دارد.

اگر حق انتخاب دارید، نمونه ای را انتخاب کنید که به سیستم شما نزدیکتر است. مثلا اگر ویندوز ۹۸ دارید، برنامه ای که برای ویندوز ۹۸ آماده شده را بردارید و اگر از ویندوز XP استفاده میکنید، نمونه مخصوص ویندوز XP را انتخاب کنید. اگر دستورات خاصی برای چگونگی نصب برنامه ظاهر شد، بهترین کار آنست که آنرا پرینت کنید.

سپس کادری ظاهر میشود که از شما میخواهد فایل را SAVE کنید. با کادر دیگری که ظاهر میشود میتوانید محل ذخیره شدن فایل در کامپیوترتان را انتخاب کنید. شاید برنامه، یک فلدر خاص را به همراه نام مخصوص برای فایل در حال ذخیره، پیشنهاد کند. اگر خواستید میتوانید این فولدر و نام را تغییر دهید.

روشهای خوب Download

قبل از آنکه کلید ok را برای ذخیره فایل در دیسک خود، کلیک کنید باید دو نکته مهم را بدانید. اول آنکه مطمئن شوید که میدانید فایل در کامپیوتر شما، کجا ذخیره میشود و اینکه نامش چیست. اکثر اوقات محل ذخیره فایل و نام پیشنهادی آنرا قبول میکنیم و اجازه میدهیم تا به همان ترتیب در کامپیوتر ما ذخیره شود. پس بهتر است عادت کنیم تا این نام و محل را روی یک تکه کاغذ بنویسیم تا بعد بتوانیم آنرا راحت پیدا کنیم.

نکته دوم آنکه وقتی اسم فایل را عوض میکنید حواستان باشد که پسوند یا extension فایل را عوض نکنید. منظور، سه حرفی است که در آخر نام فایل میآید و با یک نقطه از نام فایل جدا میشود. کامپیوتر از روی این سه حرف میتواند نوع فایل را بفهمد و با آن رفتار مناسب داشته باشد. تغییر نام فایل قبل از نقطه، اشکالی ندارد.

چقدر طول میکشد؟

هر دو برازر اینترنت اکسپلورر ماکروسافت و نت اسکیپ، مشخصه ای دارند که بشما میگویند چقدر مانده تا عمل برداشت فایل تمام شود.

متاسفانه این مشخصه در هر دو برازر قابل فهم نیست. در هر صورت به خودتان زمان بدهید تا فایل برداشت شود. شاید برای برداشت یک فایل بزرگ به چند ساعت وقت نیاز داشته باشید که البته بستگی به سرعت مودم و خط اینترنت شما دارد. توصیه میکنم موقع برداشت فایل بالا سر کامپیوتر خود باشید تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانید سریعا برطرف کنید.

گاهی مشکلی پیش میآید که پیغام خطا میگیرد و یا از شما خواسته میشود تا ارتباط اینترنت را قطع کنید. اگر مراقب عمل برداشت باشید میتوانید بلافاصله عکس العمل مناسب نشان دهید. وقتی کار برداشت فایل تمام شد، ممکن است پیامی دال بر اتمام کار برداشت دریافت کنید.

یافتن فایل

در برخورد با افراد مختلف دیده ام که حتی با وجود نوشتن نام فایل روی کاغذ، باز هم در زمان نصب برنامه، نمیتوانند آنرا در کامپیوتر خود پیدا کنند.اگر شما هم این مشکل را دارید و از ویندوز استفاده میکنید، به ترتیب زیر عمل کنید.

روی دکمه start کلیک کنید و search را انتخاب کنید. در ویندوز ۹۸ بجای search، عبارت find را خواهید دید. انتخاب file or folders را انجام دهید. نام فایلی که بدنبالش هستید را تایپ کنید. مطمئن شوید که کادر look in با اسم هارد دیسک شما پر شده است. روی عبارت search یا find now کلیک کنید تا ویندوز، فایل را برایتان یافته و مجل آنرا بشما نشان دهد.

عمل نصب را میتوانید بلافاصله از همینجا یعنی نتیجه جستجو در کادر search results با کلیک یا دابل کلیک روی فایل درستی که نشان داده شده است شروع کنید. اگر از کامپیوتر مکینتاش استفاده میکنید، انتخاب find را در منوی فایل file انجام دهید، پنجره ای باز میشود که میپرسد کجا را جستجو کند .هارد دیسک کامپیوترتان را انتخاب کنید.

نصب فایل

اگر هنگام برداشت فایل، دستورات خاصی برای نصب داده شود، آن دستورات را برای نصب دنبال کنید. اگر نام فایلی که برداشت یا download میکنید به exe تمام شده باشد از انواع فایل اجرایی است. بدین ترتیب کاری که برای نصب باید انجام دهید آنستکه روی آن دابل کلیک کنید تا برنامه برای نصب اجرا شود. سپس مراحل را دنبال کنید تا نصب کامل شود.

برداشت صفحات وب

گاهی بجای برداشت فایل میخواهید صفحات وب (آنچه میبینید) را برداشت کنید. ساده است. از برازر خود انتخاب save as از منوی file راانجام دهید و محل ذخیره فایل صفحه وب را در کامپیوتر خود مشخص کنید.

در کادر save Web page و قسمت Save as type اگر انتخاب ,Web page complete را انجام دهید، کل صفحه به همراه تصاویر ذخیره میشود. گاهی سیستم پیغام میدهد که این صفحه قابل ذخیره نیست. در این حالت، انتخاب فوق را عوض کرده و گزینه web page ,html only را انتخاب کنید. بعد از ذخیره صفحات وب، گاهی هایپر لینکها (لینهایی که شما را به صفحات دیگر میبرند) قابل استفاده نیستند و یا عکسها دیده نمیشوند. اما این روش سریع بوده و راحتترین راه برای ذخیره متون یک صفحه وب است

128 دیدگاه ها

 1. سلام
  ممنونم از مطالب خوبتان.من یه سوال دارم یه آهنگ دانلود کردم ولی در کامپیوترم باز نمی کنه.ویندوزم xp
  اگر میشه جواب برام ایمیل کند.متشکرم

 2. سلام من که می خواهم دانلود کنم یک کادر باز میشود نام و ایمیل را نوشته بنویس این نوشته ام ولی نوشته نام سرویس بنویس را نم یدانم چی بنویسم ویندز 7

 3. سلام.
  لپتابم ویندوز 7هست و انتی ویروس شید روش نصب کردم اما هروقت میخوام فایلی و از تو ایمیلم دانلود کنم با کلیک رو
  سیو اول اسکن فایل شرو میشه و بعد با اتمام اسکن با کلیک رو کنتینیو دانلود شرو میشه اما لحظه اخر اتمام دانلود پیامی مبتنی بر فیل دانلود ظاهر میشه.لطفا سریعتر راهنماییم کنید چیکار کنم؟

 4. ببخشید من از گوگل برای اندروید دانلود می کنم نصب شو میندازم روی دسکتاپ دانلود شد بعد میندازم روی اندروید تموم شد میرم نصبش کنم ایرور میده میشه آموزش تصویریش رو بزارید ممنون میشم

 5. سلام ممنون از مطالب خوبتون. سیستم عامل کامپیوتر من 7 است. ولی وقتی میخوام چیزی رو دانلود کنم به جای اینکه صفحه ی دانلود رو برام باز کنه بالای صفحه پیام میده:this tab has been recovered. لطفا جوابتون رو برام ایمیل کنین ممنون میشم.

 6. واقعا عالی بود (من آی دی ام دانلود منیجرم تموم شده وهر وقت میخوام دانلود کنم ارور میده که باید ثبت نامش کنم ،آیا میشه بدون دانلود منیجر هم دانلود کرد؟)متچکرم

 7. سلام من یه دختر18ساله هستم که هیچی از کامپیتر و تکنولوژی حالیم نیست.حتی در حد ریختن چیزی روی فلش.خیلی از چیزهایی که شما تو این متن بکار بردید مثل برازر یا اسکیپ رو اصلا نشنیدم نمیدونم چیه؟شما کتابی که بتونه به ادمی دراین حد کمک کنه سراغ ندارید؟ممنون میشم راهنمایی کنید و مثل کامنت های دیگه بی جواب نذارید

  • سلام

   برای اینکه استفاده از کامپیوتر رو یاد بگیرید هیچ کتابی همه آنها را یکجا ننوشته. دلیل آن هم تغییرات هر روزه آن و هم زیاد بودن بخش ها است. بهترین کارو موثر ترین این است که به هرجا برخوردید که نیاز به راهنمایی دارید یا به سایت هایی مثل ما سر بزنید و یا در گوگل سرچ کنید.

 8. ضمن عرض سلام و تشکر از شما استاد بزرگوار ، عرض کنم کار حضرتعالی جای بسی سپاسگزاری دارد ، چرا که به بهترین نحو توضیح فرمودید و دوم اینکه در اکثر صفحات وقتی سرج میکنی اصلا نکته را اَموزش نداده و تنها جایی که خیلی روان توضیح هست مربوط به جنابعالسیت َ امیدوارم این حرکت شما پیوسته و مستمر ادامه داشته باشد َ بنده هر وقت از کامپیوتر استفاده کنم یاد و دعاگوی شما نیز خواهم بود َ با سپاس فرواوان مسعود تقوی

 9. سلام ببخشید من یه بازیو دانلود کردم خیلی هم طول کشید حدودا 10 ساعت میشود حالا فقط یه فایل سفیده هیچی چیز دیگی نیست چیکار کنیم که بازیو نصب کنم تور خدا جوابمو زود بدین خیلی ممنون

 10. با سلام من تازه به اينترنت دسترسي پيدا كردم و طريقه دانلود كردن و چت كردن و ايميل كردن رو به درستي نمي دونم لطفا راهنماييم كنيد.

 11. باسلام وتشکر اگر لطف کنیدتوضیح ساده تروبصورت فیلم باشد بهتراست چون اکثر ماسوال کننده ها مبتدی هستیم اگر درحد توضیحات شما کار با رایانه بلد بودیم دیگر کار به سوال کردن وزحمت دادن به شما نمیکشید با تشکر

 12. سلام یه سوال داشتم من از اینترنتم عکس دانلود میکنم ولی داخل لپ تاپم بازش نمیکنه اوایل درست بود ولی تازگی به این مشکل برخوردم ولی بقیه فایلا رو دانلود میکنه و با عکس مشکل داره …

 13. سلام دوست عزیز ممنون از مطالب خوبتون اما این مطالب به دردم نخورد من خیلی سر از اینتر نت در نمیارم ودلم میخاد فیلم دانلود کنم ونمی دونم باس چیکار کنم میشه اموزش بدید یا پاسخ تون رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم.

 14. سلام. ببخشید من دانلود کردن را بلد نیستم.با این توضیحات هم هنوز چگونگی دانلود کردن از اینترنت به صفحه ی کامبیوتر را یاد نگرفتم. بیشتر توضیح بدین.ممنون میشم.

 15. سلام.من برنامه جستجوگرمکستن یاهربرنامه دیگری دانلودمیکنم.دانلودمیشن ولی نصب نمیشن.درضمن مدیاپلیرم نیزخراب شده امروز.دانلودم میکنم میگه ورشن بایدعوض بشه.بنظرشمامشکل چیه؟باتشکر

 16. سلام ببخشید من نرم افزار دانلود منیجر را نصب کردم واینترنتم هم ای دی اس اله برای دانلود یک فیلم سینمایی دو ساعت وقت لازمه به نظر شما این طبیعیه؟لطفا جواب رابرام ایمیل کنید

 17. سلام . از مطالب خوبتون ممنون.اما مشکل اصلی سیستم من خود برنامه اینترنت دانلود منیجره.مدام پیغام میده این نرم افزار جعلی نصب شده و باید خریداری گردد.به خاطر همین هیچ فایلی حتی نسخه دیگر این نرم افزار را نمیتونم دانلود کنم.با توجه به نیاز مبرمم خواهش میکنم راهنماییی فرمائید و در صورت ممکن مراحل کار را برام ایمیل نمایید با تشکر

 18. چرا وقتی با اینترنت اکسپلورر صفحه یک سایت رو برای ذخیره کردن saveمیکنم عکسهای اون صفحه save نمیشه و فقط نوشته ها ذخیره میشن؟
  لطفا جواب رو به ایمیلم بفرستید
  با تشکر

  • وقتی گزینه Save رو می زنید در پایین ترین قسمت باکسی که باز میشه امکان انتخاب حالت های مختلف برای زخیره کردن صفحه هست. گزینه web page complete رو بزنید که همه عکس ها رو هم زخیره کنه

 19. با سلام

  من یه بازی از طریق نرم افزار idm دانلود کردم توی روز اول 300 مگ رو دانلود کردم و دانلود رو قطع کردم روز بعد,بعد از چند ثانیه دانلود قطع شد هر یک و نیم ساعت میشد یکمشو دان کرد روز بهد دوباره درست شد ولی بعد اون همین وضعیتو داریم اگه میشه یه راهنمایی کنین باید چکار کنم اینترنتم هم نامحدود مخابراته 512

  • باید توسط نرم افزارهایی همانند download manager و .. دانلود کنید تا با pause و start دوباره بتوان کل ان را دانلود کرد

 20. سلام. شما میگید برای دانود کردن. دانلود منیجر داشته باشید خوبه.حالا من دانلود منیجر رو هم بلد نیستم دانلود کنم.هر چیزی رو دانلود می کنم عکس کتاب می یاره نمی دونم باید چکار کنم؟لطفا یه برنامه آموزش دانلود معرفی کنید یاخودتون آموزش مختصری بدین.ممنون

 21. بعضی از شما می بینم .برای اسم خودشون عکس می زارن مثال (آقایمحمود رضافرهادی) منم خیلی دوست دارم عکسی برای اسمم بزارم.راهنماییم کنید

 22. سلام گوشی اندروید دارم میخوام از روی برنامه بازار دانلود کنم ولی موقع نصب میگه روی شبکه سیمکارت کلیک کنید این یعنی چی ممنون میشم جواب بدین

 23. سلام .من وقتی اهنگ وبازی دانلود مکنم دانلودمیشه.ولی برای دانلود فیلم دانلود نمیشه.لطفا روش دانلود کردن رو مرحله مرحله به ایمیلم بفرستیدبا تشکر…؟

 24. من دانلود کردن بلد نیستم در ضمن نمیدونم چه طوری انتی ویروس غیرفعال کنم چند دفعه کردم ولی نشد در مورد دانلود منیجر برام بگین چوری دانلود میشه لطفا به زبان ساده ممنونننننننن

  • دانلود کردن رو که خیلی خیلی ساده تو همین مقاله می تونید مطالعه کنید

   آنتی ویروس شما چی هست؟ بفرمایید تا نحوه غیر فعال کردنش رو بگیم

 25. سلام — معنی برازر اینترنت یعنی چه ——- من وقتی دانلود میکنم برای نصب تغییر درایو میدم برام اخطار میده——– که در مسیر مورد نظر خطای یا دسترسی غیرمجاز است وباید با اکانت ادمین وارد شوید ——- اکثر درایو من خالیه ولی هیچ کدام را قبول نمیکنه — معنی اکانت ادمین یعنی چه ———————— ویندوز ۷ ———— ممنون

 26. سلام و خسته نباشید ببخشید ویندوزم ۷ هستش هر چی دانلود میکنم دانلود میشه پنجره ای برام باز مشه save , openاول سیو که میکنم اما دوباره برمیگرده رو درایوی که نصب شده رو درایو که میرم میره رو دانلودا بهرحال نصب نمیشه که نمیشه لطفا راهنماییم کنین . سپاسگزارم

 27. من وقتی دانلود میکنم زیر صفحه دانلود میشه دانلود که شد من اونو کلی میکنم یه پوشه باز میشه اما نمیدونم اون کجا هست لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 28. با سلام من از کامپیوتر زیاد سر در نمیارم میخاستم بپرسم وقتی برنامه یا بازی رایگانی رو دانلود میکنم عکس فایلم چند تا کتاب روی همه و برنامه یا بازی اجرا نمیشه چیکارکنم که اون کتاب های بنفش و ابی برن

 29. سلام من میخوام فایلی رو دانلود کنم یا حتی نرم افزار و برنامه ای رو که این فایل نه حالت زیپ هست نه rarنه طوری که بدونم چیکار باید باهاش بکنم و عکسشم یه برگه که وسطش علامت استارت است.(منظورم از عکس مثلا برای حالت هایی مثلا چند تا کتابو اینا …) بعد از دانلود که باز میکنم یه سرس بازیو ایناس که هیچ ربطی به فایل دانلودی من نداره؟ چیکار باید بکنم ؟

 30. من وقتی میخوام با گوشی موزیک یا فیلم دانلود کنم نمیپرسهsaveیا پخش مستقیم پخش میکنه چیکار کنم که saveبشه پخش نکنه؟

  • سلام معمولا برای تبلیغات دکمه های گوناگونی برای دانلود وجود دارد معمولا کوچک ترین و کم ترین در دید، دکمه دانلود اصلی می باشد
   برای جلوگیری از باز شدن صفحات پاپ آپ و خودکار می توانید وابسته به مرورگرتان برنامه های Pop up blocker یا Adware blocker را نصب نمایید
   موفق باشید

 31. لطفاً اگه میشه جواب را به بنده ایمیل کنید : وقتی فایلی را دانلود می کنم موقع اکسترکت کردن پسورد می خواد چطوری دانلود کنم که پسورد نخواد ممنون می شم راهنمایی کنید

 32. سلام .
  من وقتی می خواهم برنامه ای را دانلود کنم ویا زیرنویس بعضی فیلم ها را وقتی که دانلود میشه شبیه برنامه پات پلیر می شه دیگه دانلود هم که تمام می شود همان جور باقی می ماند چی کار کنم قبلا این ط.وری نبود

 33. سلام . من وقتی از سایتی مثل اپارات فیلم دانلود میکنم با میدیا پلیر دانلود میشه ووقتی دانلود کامل شد و صفحه رو بستم دیگه اون فیلم هم ذخیره نمیشه میشه راهنمایی کنید ک چطور ذخیره ش کنم.

  • سلام در سایت آپارات بر روی دانلود راست کلیک کرده و Sava as… را بزنید
   اکنون آن را در یک محل دانلود نمایید
   مانا باشید

  • دوست عزیز شما روی لینک دانلود کلیک راست نمائید و گزینه Save target as و یا Save link as (بنا بر نوع مرورگر این گزینه متفاوت است!) را بزنید. مشکل شما بر طرف خواهد شد.

   • فایلو پیدا کردم رفتم توش ولی فیلمو نشون نداد فقط یه صفحه خالی مثل اینکه توش فقط میشه تایپ کرد فیلم نمیاد شما نمیدونید چرا؟

    • فایل رو با نرم افزار اشتباه داره باز می کنه. برعکس برید. برید تو نرم افزار پخش فیلمتون و از اونجا open file رو بزنید و فایل رو پیئا کنید و اجرا کنید.

 34. سلام

  وقتی میخوام برنامه ای رو دانلود کنم یه فرمیرو بالامیاره ک تواون ایمیل و نام و نام خانوادگیو وسریال نامبر رومیخواد هرچی سریال نامبرو وارد میکنم قبول نمیکنه میخواستم ببینم باید چیکارکنم

  • ربطی به ویندوزتون نداره. همه نسخه های ویندوز امکان استفاده از اینترنت دارند. مشکل جای دیگه هست. یا از اینترنتتون هست یا نرم افزارهایی که باهاش دانلود انجام میدین

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید