ماه مارس امسال مایکروسافت وعده‌ی ارائه‌ی بسته‌ای را داد که افراد می‌توانند با استفاده از آن، از محیط بازی Minecraft برای یادگیری هوش مصنوعی یا AI استفاده کنند. این شرکت قول داده بود این ابزار را در دسترس عموم هم قرار بدهد تا همه بتوانند در پروژه‌های هوش مصنوعی و طرح‌های تحقیقی‌شان از آن استفاده کنند. حالا این وعده به حقیقت پیوسته است!

آموزش هوش مصنوعی با Minecraft

آموزش هوش مصنوعی با Minecraft

پروژه‌ی Malmo که پیشتر با نام AIX شناخته می‌شد، بسته‌ای مبتنی بر بازی Minecraft است که بر روی سیستم‌های عامل مختلف، یعنی Windows، Mac و Linux قابل نصب و اجراست و تقریبا هر زبان برنامه‌نویسی که فکرش را هم بکنید پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از این mod هوش مصنوعی خودتان را طراحی کنید و خیالتان راحت باشید که هوش مصنوعی شما قادرخواهد بود از تپه‌های بازی بالا و پایین برود و اگرچه نه در حد یک بازیکن حرفه‌ای، ولی در حد یک هوش مصنوعی خانگی خوب بازی کند.

این برنامه محصول آزمایشگاه برنامه‌نویسی Microsoft در کمبریج انگلستان است و توسط متخصصان این شرکت در نقاط مختلف جهان آزمایش شده است. هدف از اجرای آن هم این بوده که به دانشمندان علوم کامپیوتر این امکان را بدهد تا در یک جهان کاملا ساختگی و با کمترین هزینه و دردسر، عملکرد هوش مصنوعی خود را امتحان کنند. بعه این ترتیب، مثلا برای امتحان کردن توان یادگیری یک روبات با هوش مصنوعی لازم نیست آن را در یک موقعیت واقعی و در جهان واقعی قرار بدهید. کافی است هوش مصنوعی‌تان را در دنیای Minecraft رها کنید و قدرت یادگیری‌اش را امتحان کنید.

ایده‌ی استفاده از Minecraft برای آزمایش هوش مصنوعی نزدیک به یک سال پیش به ذهن کارشناسان مایکروسافت رسید. دنیای Minecraft گزینه‌ای فوق‌العاده برای آزمایش هوش مصنوعی است، چرا که علی‌رغم سادگی بسیار زیاد و جذابیت‌هایی که دارد، بسیاری از ویژگی‌های دنیای واقعی را هم دارد و دامنه‌ی بی‌پایانی از احتمالات را در مقابل بازیکنان –و در این مورد خاص، در مقابل هوش مصنوعی شما- قرار می‌دهد.

هرچند برای استفاده از این mod باید کدنویسی بدانید، اما مایکروسافتی‌ها می‌گویند برای استفاده از Malmo شما به کمترین سطح دانش کدنویسی نیاز خواهید داشت. این mod از دوشنبه به صورت رایگان قابل دانلود و استفاده است.

منبع: TNW

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید