در حال حاضر، اينترنت، قدرتمندترين رسانه‌اي است که در ميان مردم ظاهر شده است و افراد مختلف از هر سني با توجه به علاقه و نياز خود از اين رسانه بهره مي‌برند. به‌طور مثال افراد ميانسال به‌دنبال خبرگزاري‌هاي مختلف آن‌لاين هستند و از اين طريق اخبار را دنبال مي‌کنند. جوان‌ترها هم به شکل ديگري دنبال علائق خود مي‌روند و به اين ترتيب است که مشاهده مي‌کنيم جمعيت اين جهان مجازي در حال افزايش است.

به‌طور حتم براي شما هم جالب است که بدانيد دانشمنداني که در اين زمينه فعاليت مي‌کنند، هيچ‌گاه تصور نمي‌کردند که به اين سرعت تعداد کاربران اينترنتي افزايش پيدا کند و تمامي کارها از طريق اينترنت انجام شود.

همان‌طور که شما هم مي‌دانيد هر کاربر براي حضور در اينترنت بايد شناسه‌اي با نام آي‌پي داشته باشد که به‌وسيله آن در اين جهان مجازي هويت پيدا خواهد کرد.

به گزارش مجله بایت، در زماني‌که اينترنت طراحي مي‌شد دانشمندان تصور نمي‌کردند که به يک‌باره تعداد آدرس‌هايي که براي انتساب داده مي‌شود رو به اتمام باشد.

ساختار اينترنت براساس چهارمين نسخه طرح نشان‌دهي پروتکل يعني IPV4 شکل گرفته است و اين پروتکل هم ظرفيت 4 ميليارد آدرس را دارد.

جالب است که بدانيد برخلاف آن‌چه دانشمندان پيش‌بيني کرده بودند، رشد وب به حدي سريع بوده است که در حال حاضر تنها 300 ميليون از آن 4 ميليارد آدرس باقي مانده است.

بر طبق آن‌چه که کارشناسان پيش‌بيني کرده‌اند اين تعداد آدرس باقي‌مانده تا آوريل سال 2012 به اتمام خواهد رسيد و با اين وضع کاربران جديد اينترنتي ديگر آدرسي براي حضور در اين جهان مجازي نخواهند داشت.

بیشتر بدانید:   Mini Music Box Z100 ، یک پلیر گرد

رشد ناگهاني و انفجاري کاربران چيني به‌شدت کارشناسان را نگران کرده است و حضور اين کاربران يکي از مهم‌ترين دلايلي است که انتقال به نسخه ششم شناسه‌ها را ضروري مي‌کند.

آلکس پاوليک که مدير ارشد سازمان توزيع آدرس‌هاي اينترنتي در اروپا است به‌تازگي بيان کرده که آخر‌الزمان آدرس‌هاي اينترنتي نزديک است و بايد به شکل بسيار جدي اين موضوع بررسي شود زيرا اگر هر کاري که در اين رابطه بايد انجام گيرد، ديرتر از زمان مورد نياز به مرحله اجرا گذاشته شود، اين امکان وجود خواهد داشت که با خالي شدن مخزن نشاني‌هاي اينترنتي، افراد بسياري دچار مشکل شوند. به عبارت ديگر جهان مجازي اينترنت ديگر قادر نخواهد بود که ساکن جديدي را در خود بپذيرد و با توجه به رشد جمعيت، اين موضوع در آينده ممکن است که بيشتر به يک فاجعه شباهت پيدا کند.

جالب است که بدانيد اولين راهکاري که براي جلوگيري از اين فاجعه مطرح شده است اين است که آدرس‌هاي اينترنتي با دقت بيشتري اختصاص داده شوند و به عبارت ديگر اين آدرس‌ها جيره‌بندي شوند.

مدير ارشد فناوري‌ها، آقاي ديويس در اين‌باره مي‌گويد: از اين به بعد کاربران و شرکت‌ها قادر نخواهند بود که آدرس‌هاي جديدي را دريافت کنند مگر اين‌که ثابت کنند واقعا به آن‌ها نياز دارند.

فرآيند انتقال شناسه‌ها به نسخه ششم زمان زيادي خواهد برد و از اکنون بيشتر کارشناسان براي اين انتقال، فعاليت خود را آغاز کرده‌اند.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.