حقیقت این است که فناوری اطلاعات در پزشکی کاربرد زیادی دارد و پزشکی، یکی از بارزترین عرصه‌های نمود فناوری اطلاعات است.

علیرضا مجیدی در یک پزشک آورده است:

به عنوان کسی که سالهاست وبلاگ‌های پزشکی را دنبال می‌کنم، شاهد هستم که بعد از به راه افتادن هر سرویس پزشکی و به بازار آمدن هر گجت، بحث‌های زیادی بین وبلاگ‌نویس‌های غربی بر سر چگونگی استفاده از این فناوری‌ها در کار و حرفه پزشکی، درمی‌گیرد.

آی‌پد هم از این مسئله، مستثنی نیست. مثلا در اینجا می‌توانید، تحلیل یک پزشک را در مورد امکان استفاده از آی‌پد در طب اورژانس، بخوانید.

امروز خبر جالبی در مورد بیمارستانی درکالیفرنیا به نام مرکز پزشکی Kaweah Delta خواندم، این بیمارستان ۱۰۰ عدد آی‌پد سفارش داده است!

اما واقعا آی‌پد به چه درد پزشکان و سایر پرسنل بیمارستان‌ها می‌خورد؟! حتما فکر می‌کنید که این بیمارستان پول اضافی دارند!!

اگر دنبال‌کننده اخبار مربوبط به تبلت اپل بوده باشید و مقالاتی را که درباره آن نوشته شده است، خوانده باشید، حتما با نقاط ضعف این تبلت آشنا هستید. مثلا:

  • آی‌پد سیستم عامل آیفون را اجرا می‌کند و نباید انتظار داشته باشید مثل یک پی‌سی، ویندوز یا مکینتاش یا لینوکس را را روی آن اجرا کنید، بنابراین هیچ یک از برنامه‌های پزشکی که تحت این سیستم عامل‌ها نوشته شده باشد، قابل استفاده در آی‌پد نیست.
  • آی‌پد ظرفیت پردازش محدودی دارد.
  • آی‌پد در مقایسه با یک کامپیوتر دسکتاپ فضای ذخیره‌سازی محدودی دارد.
  • آی‌پد مولتی‌تسک نیست.

بنابراین اگر خودتان را جای پزشک، پرستار یا پرسنل یک بیمارستان پیشرفته بگذارید که می‌خواهد با آی‌پد کلیشه‌های رادیولوژی را مرور کنند، برنامه‌های پایش علایم حیاتی را اجرا کند، به پایگاه داده‌های بیمارستان دسترسی پیدا کنند و پرونده پزشکی بیماران را بخوانند، متوجه می‌شوید که آی‌پد گزینه مناسبی نیست.

بیشتر بدانید:   کاهش قیمت محصولات اپل برای رقابت با سایر محصولات رایانه‌ای

اما فناوری‌ بسیار جالبی که شرکت Citrix آن را به وجود آورده است، کاری می‌کند که هر آی‌پد به یک دسکتاپ مجازی کارا تبدیل شود!

در این فناوری از آی‌پد و همچنین سایر گجت‌ها تنها به صورت ترمینال‌هایی برای ارسال و دریافت داده و نمایش اطلاعات استفاده می‌شود.

شرکت بزرگی را تصور کنید که صدها کامپیوتر دارد، هزینه و وقت زیادی برای خرید این سخت‌افزارها، تعمیر و به روز نگه داشتن سخت‌افزاری، خرید نرم‌افزارهای لازم و به‌روز کردن آنها باید صرف شود.

اما تصور کنید که به جای این سیستم‌ها، شرکت تنها یک سرور بزرگ و یک پردازنده مرکزی داشته باشد، روی این سرور، تنها یک نسخه از نرم‌افزارهای لازم اجرا شود. این سرور به عنوان یک دسکتاپ مجازی، اطلاعات لازم را از همه گجت‌های شرکت بگیرد، ذخیره کند، پردازش کند و داده‌های نهایی را برای هر گجت بفرستد.

در این صورت هزینه بسیار پایین می‌آید و نیازی به ارتقای نرم‌افزاری صدها دسکتاپ نیست.

مقامات بیمارستانی که شرح آن رفت، دقیقا قصد دارند با استفاده از همین فناوری، آی‌پدهای خریداری شده را تبدیل به دسکتاپ‌های مجازی کنند، دسکتاپ‌های ارزانی که تنها ۵۰۰ دلار قیمت دارند، لمسی هستند و شارژ باطری‌شان، ۱۰ ساعته است.  به لطف وای فای که در همه نقاط بیمارستان در دسترسی است، پزشکان می‌توانند در اتاق استراحت، کافی‌شاپ و رستوران بیمارستان یا در هر بخشی که باشند، به همه اطلاعات لازم دسترسی پیدا کنند.

ابتکار جالب مسئولان آی‌تی این بیمارستان در ترکیب فناوری ابر و آی‌پد واقعا جالب توجه است.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.