كشور چین با تولید ابركامپیوتر جدیدی به نام Nebulae و تقویت قوای رایانه‌ای خود در بازارهای جهانی موفق شد عنوان دوم از لیست Top500 مربوط به 500 ابركامپیوتر برتر جهان را از آن خود كند.
آفتاب: ابركامپیوتر جدید چینی كه توسط شركت Dawning ساخته شده و در مركز ملی ابركامپیوتری چین در شهر شنژِن نصب شده شامل پردازنده‌های گرافیكی انویدیا و پردازنده‌های مركزی Xeon اینتل می‌شود و توان آن 27/1 پتافلاپ اعلام شده است.

به گزارش فارس به نقل از پی‌سی‌ورلد،قدرتمندترین ابركامپیوتر جهان Jaguar نام دارد كه در آزمایشگاه ملی Oak Ridge وابسته به وزارت انرژی آمریكا نصب شده و توان آن 76/1 پتافلاپ است.

لیست Top500 مربوط به برترین ابركامپیوترهای جهان روز گذشته در “كنفرانس بین‌المللی ابركامپیوترهای 2010 ” در شهر هامبورگ آلمان منشتر شد. این لیست سالانه دو بار منتشر می‌شود.

سیستم Nebulae سومین ابركامپیوتر پرقدرت جهان محسوب می‌شود كه سرعت آن از مرز پتافلاپ گذشته است. در این ابركامپیوتر پردازنده‌های گرافیكی Telsa C2050 انویدیا با پردازنده مركزی چهارهسته‌ای Xeon X5650 اینتل كه سرعتی معادل 66/2 گیگاهرتز دارد، تركیب شده‌اند.

ابركامپیوتر Nebulae در حالت تئوری می‌تواند 3 پتافلاپ محاسبه را در عرض یك ثانیه انجام دهد. این رقم از سرعت Jaguar در حالت تئوری بیشتر است. ابركامپیوتر Jaguar در حالت تئوری قادر به تحلیل 3/2 پتافلاپ محاسبه در هر ثانیه است.

ابركامپیوتر Jaguar یك سیستم Cray XT5-HE است كه شامل پردازنده شش هسته‌ای Opteron با توان 6/2 گیگاهرتز ساخت شركت IBM می‌شود.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.