اعضای کمیته Macquarie Dictionary، یک دیکشنری انگلیسی استرالیایی، هر سال کلمه‌ های مختلفی را از شاخه‌ های مختلف برای مثال تجارت، ورزش و دنیای فشن و مد انتخاب گلچین می‌ کنند تا از بین آنها لغت برتر آن سال را انتخاب کنند. در سال ۲۰۱۶ میلادی عنوان لغت برتر سال از دیدگاه دیکشنری Macquarie به “اخبار جعلی” (Fake News) اختصاص یافت.

به گزارش برسام و به نقل از تک شات، یکی از اصلی‌ ترین دلایل انتخاب اخبار جعلی به عنوان لغت برتر سال ۲۰۱۶، اثرگذاری وسیع آن بوده است. “اخبار جعلی” عبارتی است که در سال ۲۰۱۶ رواج پیدا کرد و به صورت خاص برای توصیف وب سایت‌ هایی به کار می‌ رفت که به صورت عمدی اخبار غیر واقعی منتشر می‌ کردند، اخباری که عمدتاً بلافاصله در شبکه‌ های اجتماعی و با اهداف سیاسی پخش می‌ شدند.

نگرانی درباره اخبار جعلی آن چنان زیاد بود که دونالد ترامپ نیز در جریان کمپین‌ های تبلیغاتی خود چندین بار به این عبارت اشاره کرد و حتی در یک کنفرانس خبری از پاسخ دادن به پرسش یکی از خبرنگاران سر باز زد و به او گفت که او نماینده وب سایتی است که اخبار جعلی منتشر می‌ کند.

اخبار جعلی برترین لغت سال 2016 انتخاب شد

وظیفه این کمیته انتخاب لغتی بسیار تاثیر گذار است که در مدت زمان کوتاهی به شهرت رسیده است و در زمینه‌ های مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در کنار “اخبار جعلی”، ۱۴ عبارت دیگر نیز به عنوان گزینه‌ های احتمالی برترین لغت سال ۲۰۱۶ انتخاب شده بودند که از بین آنها می‌ توانیم به Youlk، یک گیاه استرالیایی اشاره کنیم.

بیشتر بدانید:   روسیه متهم به دخالت مجازی در انتخابات فرانسه شد

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.