بعد از بیانه رسمی فیسبوک (Facebook) و درخواست از تمامی کاربران برای عدم انتشار اخبار نادرست از نامزدهای انتخاباتی، حالا مدیر ارشد اجرایی این شرکت، مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) با اشاره به اینکه مردم با اراده و تصمیم خود رای داده‌ اند، ایده اخبار جعلی فیس بوک به نفع ترامپ را رد کرده است.

زاکربرگ ایده اخبار جعلی فیس بوک به نفع ترامپ را رد کرد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از گجت نیوز، این صحبت‌ها به کنفرانس روز گذشته Techonomy و جایی که یکی از خبرنگاران، قدرت فیسبوک در انتشار اطلاعات را هدف قرار داد، مربوط می‌شود. زاکربرگ در پاسخ گفت:

افرادی که از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا متعجب شدند، احتمالا حامیان بسیار او را نادیده گرفته‌ اند. به نظرم اینکه پیروز شدن شخصی در انتخابات ریاست جمهوری را به انتشار اخباری جعلی از طریق یک شبکه اجتماعی ربط می‌دهیم، نشان‌دهنده نبود یک‌دلی است. اگر فکر می‌کنید که ایده اخبار جعلی فیسبوک به نفع ترامپ حقیقت دارد، پس هنوز پیام حامیان او و پیروز شدن فرد مورد اعتماد آنها در انتخابات آمریکا را درک نکرده‌اید.

زاکربرگ دلیل اصلی خود برای رد کردن این ادعا را انتشار اخبار جعلی در مورد هر دو این نامزدهای انتخاباتی اعلام کرد:

چرا فکر می‌ کنید که اخبار جعلی فیس بوک تنها در مورد کلینتون منتشر شده و کسی به فکر خراب کردن ترامپ نبوده است؟

هر چند تحقیقات انجام شده توسط BuzzFeed نشان می‌ دهد که سهم اخبار جعلی منتشر شده توسط خبرگزاری‌ های مطرح جناح راست فیس بوک، ۳۸ درصد و سهم خبرگزاری‌های مطرح جناح چپ، ۲۰ درصد بوده است.

در ادامه خبرنگار مذکور موضوع “حباب فیلتر” را مطرح کرد، چیزی که به واسطه آن حامیان کلینتون و ترامپ، تنها اخباری را می‌ دیدند که همفکران خود در حال انتشار آنها بودند. زاکربرگ نیز در پاسخ به این مسئله و با اشاره به نتیجه تحقیقات خود در سال گذشته اعلام کرد که “حباب فیلتر” واقعا مشکل اصلی نیست.

باید بگوییم که طبق این تحقیقات، ۱۰٫۱ میلیون نفر از کاربران فیس بوک، وابستگی سیاسی دارند. به‌ علاوه در این بررسی مشخص شده که حتی اگر فیسبوک سیستم نمایش اخبار را تغییر نمی‌ داد، باز هم لیبرال‌ها و محافظه‌ کاران کمتر از یک درصد از اخبار را از جناح مخالف خود دنبال می‌ کردند. یکی از حقایق تلخی که در این بررسی مشخص شد نیز بیان می‌ کند که مردم، تمایل کمتری به دیدن اخبار جدیدی که باعث تقویت باورهای قبلی آنها می‌ شود، دارند. موضوعی که به‌ نظر زاکربرگ برای حل آن راهی پیدا نکرده است.

از سوی دیگر و بر اساس نتایج تحقیقاتی که توسط یکی از پژوهشگرها با نام Zeynep Tufekci انجام شده، بررسی سال گذشته فیسبوک ایراداتی دارد که شاید نتوان به نتایج آن تکیه کرد. کارشناسان در تحقیقات خود به جای استفاده از نمونه آماری تصادفی، بخش کوچکی (۴ درصد از کل جمعیت در دسترس) از کاربران فیسبوک را که خود وابستگی سیاسی‌ شان را مشخص کرده‌ اند، انتخاب کرده‌ اند. یکی دیگر از این ایرادات به محرمانه بودن اطلاعات فیسبوک بر می‌ گردد، جایی که دسترسی دیگر محققان به آنها تقریبا غیر ممکن بوده و کسی نمی‌ تواند نتایج تحقیقات این شرکت را مورد بررسی قرار دهد. اگرچه اخیرا خبرگزاری وال استریت ژورنال (Wall Street Journal)، تعداد لیبرال‌ ها و محافظه‌ کاران که خبرهای جناح مقابل را دنبال می‌ کردند، بیشتر از یک درصد اعلام کرده است.

نهایتا زاکربرگ از اینکه فیسبوک چگونه می‌تواند دموکراسی را تحت تاثیر قرار دهد، ابراز نگرانی کرد و اذعان داشت که در آینده، شیوه پخش اخبار از طریق این شبکه اجتماعی را بهبود می‌ بخشد:

من واقعا به این موضوع اهمیت می‌ دهم و می‌ خواهم اخبار متنوعی که در دسترس مردم قرار می‌ گیرد، تاثیر قابل توجهی بر روی جهان داشته باشد.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید