دانشمندان دانشگاه بريتانيايي دوک(Duke) روش نويني ابداع کرده‌اند که به کمک آن مي‌توان حجم وسيعي از سيم‌هاي نانوني از جنس مس را با قابليت استفاده در رايانه‌ها شخصي و حتي رايانه‌هاي لوحي انعطاف‌پذير توليد کرد.

به گزارش همكاران سيستم، سيم‌هاي مسي با ضخامت نانومتر(10 به توان منفي 9 متر) که بسيار باريک هستند و البته با چشم غيرمسلح ديده مي‌شوند، مي‌توانند جايگزين اکسيد اينديوم قلع شوند. اکسيد اينديوم قلع هم‌اکنون براي برقراري ارتباط ميان پيکسل‌هاي الکترونيکي که تصاوير را در تلويزيون‌هاي تخت پخش مي‌کنند و در رايانه‌ها، باتري‌هاي خورشيدي و نمايشگرهاي انعطاف‌پذير نيز استفاده مي‌شوند، به کار مي‌روند.

مس که بسيار ارزان‌تر، کارآمدتر و هزاران بار دردسترس‌تر از فلز اينديوم است، مي‌تواند در توليد سيم‌هاي نانويي که بسيار نرم‌تر از اکسيد اينديوم قلع هستند به کار گرفته شود تا بر اساس آن کارشناسان بتوانند نسل نوين نمايشگرها ودستگاه‌هاي الکترونيکي انعطاف‌پذير را توليد کنند.

“بنجامين ويلي”(Benjamin Wiley) از اساتيد رشته شيمي در دانشگاه دوک طي بيانيه‌اي گفت: «براي درک اين موضوع يک iPad انعطاف‌پذير را تصور کنيد. اگر ما بخواهيم اين دستگاه‌هاي الکترونيکي جديد و سلول‌هاي خورشيدي را در اختيار داشته باشيم، بايد از مواد استفاده کنيم که بسيار در دسترس باشند و انرژي زيادي مصرف نکنند».

دانشمندان دريافته‌اند که بهترين روش براي توليد اين ماده ترکيب فلز مس با نانوفناوري است.

بیشتر بدانید:   Facebook و Google دانشگاه می‌شوند!

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.