تیم برنرز لی مبدع وب به مدیران سایت‌ های بزرگی همچون فیس‌ بوک و گوگل در مورد تبعات گسترش انتشار اخبار جعلی در فضای مجازی هشدار داد.

مبدع وب به فیس‌ بوک و گوگل برای انتشار اخبار جعلی هشدار داد
مبدع وب به فیس‌ بوک و گوگل برای انتشار اخبار جعلی هشدار داد

به گزارش برسام و به نقل از فارس، وی که نزدیک به ربع قرن پیش وب را اختراع کرد به تازگی توصیه هایی را در مورد ضرورت‌ های تضمین کیفیت اینترنت و سود رساندن آن به انسان ها منتشر کرده است.

به گفته وی مقابله با گسترش انتشار اخبار جعلی و دروغین در فضای مجازی، سوءاستفاده از وب برای انجام تبلیغات سیاسی و تلاش برای کنترل اطلاعات موجود در اینترنت ضروری است.

تیم برنرز لی ۵۳ ساله که در ۲۸ سالگی وب را اختراع کرد در پستی وبلاگی نوشته که در ۱۲ ماه گشته وی نگرانی فزاینده ای در مورد این سه مشکل داشته و معتقد است سهولت استفاده از وب برای انتشار اخبار و اطلاعات دروغ یک مشکل جدی است وشبکه های اجتماعی و جستجوگرهای اینترنتی برای شناسایی این نوع مطالب و حذف انها جدی تر تلاش کنند.

تیم برنرز لی در بخشی از مطلب وبلاگی خود افزوده: ما باید علیه دولت هایی که به دنبال وضع قوانین نظارتی و کنترل فراگیر هستند بجنگیم و حتی اگر لازم شد در این زمینه به دادگاه مراجعه کنیم. ما به شفافیت بیشتری نیاز داریم تا دریابیم چگونه تصمیم های مهم بر شکل گیری زندگی ما تاثیر می گذارد.

برنرز لی در بخش دیگری از نوشته اش خواستار افزایش شفافیت تبلیغات و پیکارهای سیاسی در فضای مجازی شد و افزود این امر برای حفظ سلامت نظام های سیاسی ضروری است. وی در مورد نحوه جمع آوری انبوه اطلاعات کاربران اینترنت هم هشدار داد و تاکید کرد: مدل فعلی کسب و کار مبتنی بر راه اندازی وب سایت های رایگان و دریافت اطلاعات کاربران به ازای ارائه این نوع خدمات است.

بیشتر بدانید:   ‫ادعای شگفت انگیز هک تلگرام در ۳۰ ثانیه!‬

اما به اعتقاد برنرز لی وب سایت ها با ارائه این خدمات آزادی کاربران اینترنت را برای اظهارنظر در مورد موضوعات حساس محدود می کنند و اجازه نشر این نوع محتوا را در مواردی نمی دهند یا اطلاعات کاربران را به صورت فله ای در اختیار دیگر دولت ها و شرکت های خصوصی قرار می دهند. وی اظهارامیدواری کرد در آینده کاربران بتوانند کنترل اطلاعات شخصی خود را مجددا به دست آورند.

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.