ریموند کرزویل ، دانشمند آمریکایی پیشگویی کرده است انسان و کامپیوتر در سال ۲۰۲۹ در هم ادغام می‌ شوند. در عین‌ حال افرادی مانند ایلان ماسک (elon musk) هر چند از اینکه هوش مصنوعی بخواهد بر انسان پیشی بگیرد به‌ شدت نگران است اما در عین‌ حال برای رسیدن به نقطه مشترک، روی کمپانی neuralink سرمایه‌ گذاری کرده است.

ادغام انسان و کامپیوتر در سال 2029
ادغام انسان و کامپیوتر در سال ۲۰۲۹

ریموند کرزویل از معتقدان به تکینِگیِ فناوری (پیشی گرفتن هوش مصنوعی از بشر با ادغام هوش مبتنی بر کربن و سیلیکون به شکل یک آگاهی واحد جهانی)/Technological Singularity که از سال ۱۹۹۰ تاکنون ۱۴۷ پیش‌ بینی علمی کرده و ۸۶ درصد آن نیز درست از آب درآمده؛ می‌ گوید در سال ۲۰۲۹ هوش انسان و کامپیوتر در هم ادغام می‌ شود (آزمون تورینگ) و اگر انسان هوش خود را بالا نبرد قیامت فناورانه در سال ۲۰۴۵ رخ می‌ دهد. (تکینگی در نجوم یعنی رسیدن ماده به یک حالت استثنایی)

به گفته کرزویل، هوش کامپیوتر در سال ۲۰۲۹ هم‌ سطح هوش انسان می‌ شود و این باعث می‌ شود تا کامپیوترها هوش انسان را در اختیار بگیرند و این «فراهوش» در مغز انسان‌ ها کار گذاشته شود و از طریق کلود به هم متصل شده و انسان امروزی را توسعه دهد.

ریموند کرزویل البته به آینده انسان خوش‌ بین است و این حرکت را در جهت تعالی و رستگاری انسان دانسته که منجر به تولید انسانی بهتر می‌ شود که بهتر موسیقی می‌ نوازد (بدون یادگیری؟) و …

در عین‌ حال، افرادی مانند ایلان ماسک، مالک تسلا موتورز و SpaceX پیشی گرفتن هوش مصنوعی را خطری برای انسان می‌داند و دنیای تحت مدیریت ربات‌ها را دنیای خطرناکی توصیف کرده و بدتر از سلاح هسته‌ای می‌داند اما اخیراً همین فرد اعلام کرده است در استارتاپ Neuralink سرمایه‌گذاری چند ده میلیون دلاری می‌کند.

بیشتر بدانید:   لس آنجلس اولین مشتری تونل های ترافیکی ایلان ماسک خواهد بود

این کمپانی قصد تولید ابزاری فوق هوشمند و نصب آن در مغز را دارد تا با بیماری‌هایی مانند پارکینسون و … مبارزه کند. ایلان ماسک بارها نسبت به خطرهوش مصنوعی علیه انسان هشدار داده است اما حالا با تغییر عقیده می‌خواهد به نقطه مشترکی با افرادی مانند کرزویل برسد، تا جایی که می‌گوید ظرف ۵ سال آینده در توسعه هوش مصنوعی انقلاب جدیدی رخ می‌ده و انسان به آرزوهای دیرین خود می‌رسد.

از سوی دیگر استیون هاوکینگ در بخش فیزیک، وقوع تکینگی (از نوع فیزیکی آن) را در سال ۲۰۴۵ می‌داند و مدیر اجرایی سافت بنک، «ماسایوشی سون» نیزاعتقاد دارد که در ۳۰ سال آینده تکینگی محقق خواهد شد و به همین دلیل وی از ذخیره ۱۰۰ میلیارد دلاری برای چنین روزی سخن گفته است!

به‌هرحال تفسیر دانشمندان غربی از تکینگی در حوزه‌های فناوری تا اخترفیزیک و … متفاوت بوده و باید چند سالی صبر کرد تا ببینیم عقیده کدام‌یک پیروز میدان می‌شود.

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.