سرمايه‌گذاري‌هاي اخير دولت آفريقاي جنوبي به واسطه برگزاري مسابقات جام جهاني فوتبال 2010 در حوزه فناوري اطلاعات موجب شده شهروندان اين كشور هم‌اكنون بتوانند با سرعت 4096 كيلوبايت در ثانيه به اينترنت دسترسي داشته باشند.

به گزارش فارس، جمهوري آفريقاي جنوبي كشوري است در جنوبي‌ترين منطقه قاره آفريقا به يايتختي شهر پرتوريا كه 50 ميليون نفر جمعيت دارد كه 80 درصد آنها را سياه‌پوستان تشكيل مي‌دهند.

اين كشور نسبتا خشك به دليل تهاجمات توسعه‌طلبانه كشورهاي غربي همواره از جريان توسعه عقب مانده اما مقامات آن طي سال‌هاي اخير كوشيده‌اند خود را در جمع كشورهاي در حال توسعه قرار دهند.

“كريستين بارنارد ” فوق تخصص بيماري‌هاي قلبي و نخستين جراح پيوند قلب، “ماكس تيلر ” مخترع واكسن تب زرد، “آلان مك‌لئود كورمك ” مبدع فناوري رايانه‌اي اشعه X و “آرون كلوگ ” مخترع فناوري‌هاي ميكروسكوپي الكتروني از جمله ساكنان كشور آفريقاي جنوبي هستند كه در سال‌هاي گذشته موفق به كسب جايزه نوبل شده‌اند. جديدترين اين جايزه را در كشور آفريقاي جنوبي “سيدني برنر ” در سال 2002 ميلادي به دليل كشفيات خود در زمينه بيولوژي ملكولي به‌دست آورد. اين كشور در زمينه‌هاي مختلف پيشرفت فراوان داشته و طي دهه گذشته تاكيد زيادي بر رشد و توسعه فناوري كرده است.

در كشور آفريقاي جنوبي نخستين بار “مارك شاتلورث ” شركت امنيت رايانه‌اي Thawte را تاسيس كرد كه يكي از زيرمجموعه‌هاي شركت VeriSign محسوب مي‌شود. بر خلاف تلاش‌هاي دولت براي افزايش سرمايه‌گذاري در زمينه بيوتكنولوژي، آي‌تي و ديگر شاخه‌هاي فناوري، طي دهه گذشته شركت قابل‌ملاحظه ديگري در اين كشور تاسيس نشد و فناوري در شرايط نسبتاً نامطلوب و پايدار باقي ماند.

بیشتر بدانید:   کابوس ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه با وجود افزایش پهنای باند اینترنت کشور

اما دولت و مراكز خصوصي آفريقاي جنوبي هم‌اكنون دريافته‌اند كه توسعه فناوري بهترين و كوتاه‌ترين راه براي بهبود وضعيت اقتصادي آن‌ها محسوب مي‌شود. در اين كشور 4/729 ميليون خط تلفن و 39/66 ميليون خط تلفن همراه وجود دارد و رسانه‌هاي زيادي فعال هستند تا بتوانند تنوع فرهنگي اين كشور را پوشش دهند. همچنين گفته مي‌شود كه يك ميليون و 88 هزار ميزبان اينترنتي در اين كشور فعال است كه به 5/1 ميليون كاربر اينترنت در آفريقاي جنوبي خدمات ارائه مي‌كنند.

اولين بسته پهناي باند ADSL آفريقاي جنوبي در آگوست سال 2002 در دو سرعت 256 و 512 كيلوبيت در ثانيه از سوي شركت مخابراتي “تله‌كام ملي ” اين كشور عرضه شد. سپس در پاسخ به تقاضاي روبه رشد به گزينه‌هاي ADSL ارزانتر، دو بسته با برد متوسط 128 و 384 كيلوبيت در ثانيه و بورد كم 64 و 192 كيلوبيت در ثانيه به كاربران عرضه شد.

در سال 2006 نيز شركت “تله‌كام آفريقاي جنوبي ” سرويس ADSL با سرعت 4 مگابيت در ثانيه را در اختيار كاربران خانگي گذاشت. در اين كشور سرويس ADSL از طريق خطوط اجاره‌اي شارژ مي‌شود و كاربر با اجاره يك خط تلفن و دريافت سرويس مربوطه از سوي شركت ارايه دهنده خدمات اينترنتي، به قيمت متوسط ماهانه 16 دلار، به اينترنت دسترسي پيدا مي‌كند.

طبق آمارهاي رسمي موجود، تا فوريه 2008 بيش از 400 هزار نفر از ساكنان آفريقاي جنوبي به خدمات اينترنت پرسرعت ADSL دسترسي داشته‌اند كه گفته مي‌شود اين رقم هم‌اكنون تا چند برابر افزايش يافته است. اپراتورهاي تلفن‌همراه اين كشور نيز هم‌اكنون اينترنت همراه را با سرعت 7/2 مگابيت در ثانيه براي انتقال اطلاعات با حجم 3 گيگابايت از طريق شبكه‌هاي مخابراتي HSDPA به دست مشتركان خود مي‌رسانند. همچنين اپراتورهاي تلفن همراه سرعت اينترنت از راه موبايل را با سرعت 7/2 مگابيت برثانيه براي انتقال اطلاعات با حجم 3 گيگابايت از طريق شبكه هاي HSDPA عرضه مي كنند.

بیشتر بدانید:   سوئد در صدر رتبه‌بندی جهانی ICT

در حال حاضر حداكثر سرعت اينترنت در كشور آفريقاي جنوبي با بيش از 5 ميليون كاربر اينترنتي 4 مگابيت در ثانيه است، در حالي 18 ميليون كاربر اينترنتي ايران هم‌اكنون با حداكثر سرعت 512 كيلوبيت در ثانيه به اينترنت متصل مي‌شود.

طي سال جاري قرار است يكي از مهم‌ترين اتفاقات تاريخ آفريقاي جنوبي در اين كشور رخ دهد كه آن هم برگزاري مسابقات جام جهاني فوتبال است. به گفته رسانه‌هاي محلي، از زمان آغاز ساخت و ساز براي برگزاري اين مسابقات، اشتغال‌زايي و وضعيت اقتصادي در آفريقاي جنوبي بسيار افزايش يافته است و دولت اين كشور تلاش مي‌كند با تاكيد بر بخش‌هاي مختلف فناوري، اين مسابقات را به بهترين شكل برگزار كند. سرمايه‌گذاري‌هاي اخير دولت آفريقاي جنوبي به واسطه برگزاري مسابقات جام جهاني فوتبال 2010 در حوزه فناوري اطلاعات موجب شده است تا شهروندان اين كشور هم‌اكنون بتوانند با سرعت 4096 كيلوبايت در ثانيه به اينترنت دسترسي داشته باشند. اين سرعت اتصال به اينترنت به دنبال نصب موفقيت‌آميز كابل فيبر نوري زيردريايي Seacom در نيمه دوم سال 2009 صورت گرفته است كه تا پيش از آن مردم آفريقاي جنوبي مجبور بودند با سرعت بسيار پايين از خدمات اينترنتي استفاده كنند.

در حال حاضر برخي از مراكز عرضه كننده خدمات اينترنتي در آفريقاي جنوبي ارايه خدمات اينترنتي با سرعت 4096 كيلوبايت در ثانيه را به صورت عمومي به مردم آغاز كرده‌اند و قرار است تا آغاز مسابقات جام جهاني فوتبال در تابستان، ساكنان تمام شهرهاي بزرگ اين كشور بتوانند از اين خدمات بهره ببرند.

اين تحول بزرگ موجب شده است تا هم‌اكنون تمامي شركت‌ها و سازمان‌هاي فعال در اين كشور بتوانند با سرعت بيشتر و كيفيت بالاتر به خدمات اينترنتي دسترسي داشته باشند و خدمات خود را به صورت گسترده‌تر و با كيفيت بهتر در اختيار مردم بگذارند. رسانه‌هاي محلي اعلام كرده‌اند كه از زمان افزايش سرعت دسترسي به اينترنت در آفريقاي جنوبي، ميزان درآمد حاصل از تبليغات آنلاين در اين كشور 25 درصد افزايش يافته است و در حال حاضر تعداد بيشتري از ساكنان اين كشور تمايل دارند تبليغات خود را با قيمت ارزان‌تر نسبت به رسانه‌هاي سنتي، به دست مخاطبان برسانند.

بیشتر بدانید:   تعیین اولويت‌هاي فناوري اطلاعات در ايران

مسابقات جام جهاني فوتبال در تاريخ 11 ژوئن 2010 در آفريقاي جنوبي آغاز مي‌شود و قرار است تمام خبرنگاراني كه براي انعكاس اتفاقات اين دوره از مسابقات به كشور آفريقاي جنوبي مي‌روند، در هر مكاني به اينترنت پرسرعت دسترسي داشته باشند. پيش‌بيني شده است كه در طول برگزاري اين مسابقات بيش از يك ميليارد نفر در سراسر جهان در گيرنده‌هاي تلويزيوني خود مسابقات جام جهاني فوتبال 2010 را مشاهده كنند.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.