سرعت اينترنت خانگي در شهرهاي بزرگ عراق براي بارگذاري و انتشار فايل‌ها در ساعات خلوت روز به ترتيب 20 و 8 مگابيت در ثانيه است.

به گزارش فارس، عراق كشوري در منطقه خاورميانه و در جنوب غربي قاره آسيا است كه به پايتختي شهر بغداد با كشورهاي عربستان سعودي، كويت، سوريه، اردن و ايران مرز مستقيم دارد. اين كشور جنگ‌زده كه از سال 2003 مورد تهاجم ايالت متحده آمريكا قرار گرفت تا پايان سال 2009 ميلادي حدود 31 ميليون نفر جمعيت داشته است.

اين كشور كه هم‌اكنون با مشكلات گسترده به واسطه جنگ تحميلي هفت ساله آمريكا دست و پنجه نرم‌ مي‌كند، سرمايه‌گذاري‌هاي فراواني در زمينه ارتباطات و مخابرات انجام داده است. در زمان حكومت “صدام ” در عراق، اتصال كاربران به اينترنت به صورت شديد كنترل مي‌شد و تنها تعداد كمي از مردم اين كشور به اينترنت دسترسي داشتند. طبق آمارهاي موجود، در سال 2002 ميلادي تنها 25 هزار نفر از مردم اين كشور به اينترنت دسترسي داشتند كه اين رقم در مقايسه با كشورهاي همسايه بسيار پايين‌تر بود.

با سرنگون شدن دولت “صدام “، دسترسي مردم عراق به اينترنت افزايش يافت و خدمات اينترنتي در اين كشور به صورت گسترده‌تر و با قيمت پايين‌تر عرضه شد.

در حال حاضر شركت Uruklink به عنوان عرضه كننده اصلي خدمات اينترنتي در عراق محسوب مي‌شود و رقابت تنگاتنگي را با ديگر مراكز اينترنتي كه خدمات اينترنتي ماهواره‌اي را در اختيار مشتركان خود مي‌گذارد، آغاز كره است. موقعيت خاص كشور عراق و حضور نيروهاي نظامي در آن موجب شده است تا در حال حاضر يك سرويس مخابراتي و اينترنتي ويژه با نام Ts-2 به صورت اختصاصي در اختيار سربازان و نظاميان اين كشور قرار گيرد.

بیشتر بدانید:   صفحه فیس بوک سومین انتفاضه مسدود شد

سرمايه‌گذاري‌هاي دولت و بخش خصوصي عراق در زمينه مخابرات و ارتباطات طي سال‌هاي گذشته موجب شد تا از سال 2006 به بعد خدمات اينترنت با قيمت ارزان‌تر و به صورت گسترده‌تر در اختيار ساكنان اين كشور قرار گيرد و بر تعداد مراكز عرضه‌كننده خدمات اينترنتي اين كشور افزوده شود.

طبق آخرين گزارش رسمي منتشر شده از سوي دولت عراق، تا ژانويه 2010 چهار مركز اصلي ارايه دهنده خدمات اينترنتي در اين كشور وجود داشته‌اند كه به ساكنان بغداد و ديگر شهرهاي بزرگ آن در ساعات شلوغ روز امكان مي‌دهند با سرعت 12 مگابيت در ثانيه فايل‌هاي اينترنتي مورد نظر خود را بارگذاري كنند و با سرعت 4/8 مگابيت در ثانيه فايل‌هاي خود را روي اينترنت قرار دهند. سرعت اينترنت خانگي در شهرهاي بزرگ عراق براي بارگذاري و انتشار فايل‌ها در ساعات خلوت روز به ترتيب 20 و 8 مگابيت در ثانيه اعلام شده است. شركت‌هاي ارتباطي Halasat و Earthlink هم‌اكنون امكان اتصال كاربران خانگي عراق به اينترنت با سرعت مذكور را فراهم مي‌كنند.

خدمات اينترنت بي‌سيم در كشور عراق از سال 2004 راه‌اندازي شد و از آن زمان به بعد كاربران خانگي و تجاري اين كشور موفق شدند با پرداخت هزينه‌هاي نسبتاً كم، از خدمات اينترنتي شبكه بي‌سيم Wi-Fi بهره‌مند شوند. اين خدمات در كشور عراق بسيار مورد توجه قرار گرفته و در گزارش رسمي منتشر شده از سوي دولت عراق آمده است كه ميزان مشتركان اين سرويس در چند سال اخير رشد صعودي داشته است.

ولت عراق هم‌اكنون در حال اجراي طرحي است كه به موجب آن سرمايه‌گذاري در بخش ارتباطات خود را افزايش مي‌دهد و خطوط تلفني خود را بازسازي مي‌كند تا به موجب آن امكان اتصال به اينترنت بر اساس سيستم كابلي و DSL براي شهروندان عراقي فراهم شود. كشور عراق در حال حاضر بيش از 5 ميليون كاربر آنلاين دارد و بر اين اساس ضريب نفوذ اينترنت در اين كشور 17/5 درصد اعلام شده است.

بیشتر بدانید:   استانداردهاي جهاني را در تعيين تعرفه‌ها مد نظر داريم

دولت عراق در بخش ديگري از اين تصميم در نظر دارد با عرضه‌كنندگان خدمات اينترنتي متخلف مقابله كرده و دسترسي سايت‌هاي مشوق خشونت يا داراي محتواي مستهجن را ممنوع كند. سخنگوي وزارت ارتباطات عراق در اين خصوص توضيح داده است كه طرح افزايش كنترل محتوا و استفاده از اينترنت دولت، كافي‌نت‌ها و عرضه‌كنندگان خدمات اينترنتي را ملزم مي‌كند با دريافت مجوزهاي جديد تحت بازبيني دولت قرار بگيرند و در صورت رعايت نكردن ملزومات تعيين شده، مجوز فعاليت آن‌ها لغو شود.

اين اقدام از سوي حاميان آزادي بيان به عنوان نخستين گام به سوي سانسور سياسي، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. از زمان سقوط صدام در سال 2003 عراق نسبت به همسايگان مسلمان خود قوانين نسبتا راحت تري براي تامين كنندگان خدمات اينترنتي داشت و اين نخستين باري است كه دولت اين كشور قصد افزايش سخت‌گيري‌هاي خود در اين زمينه را دارد.

در آخرين آماري كه كشورهاي دنيا را از نظر سرعت اينترنت خانگي مورد مقايسه قرار داده است كره جنوبي داراي بيشترين سرعت اينترنت است و در اين ميان، ايران كه در رده 144 دنيا قرار گرفته از كشورهاي ونزوئلا، نيجريه، بوليوي، عراق و پاراگوئه عقب‌تر است و اين مسئله نشان مي‌دهد كه كشور جنگ‌زده عراق وضعيت اينترنتي بهتري نسبت به ايران دارد.

در كنار كشورهايي كوچك مانند مالديو، مالت، قبرس و قطر نيز نمي‌توان نام ايران را مشاهده كرد، زيرا از ميان 152 كشور بررسي شده ايران پس از ونزوئلا، نيجريه، بوليوي، عراق، پاراگوئه و جزاير “ترك و كايكاس ” با سرعتي برابر 0/61 مگابيت در ثانيه در رتبه 144 قرار گرفته است.

بیشتر بدانید:   مایکروسافت بینگ ازجستجوگر گوگل دزدی کرد!

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.