اگرچه انتظار می رفت بهره برداری از سومین پروژه شبكه موبایل كشور منجر به افزایش سرمایه گذاری خارجی برای حضور در بازار مخابراتی كشور شود، اما انتخاب تامین تله كام – وابسته به شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی – دراین پروژه عظیم مخابراتی بدون حضور هیچ شریك خارجی، تمایز چشمگیری را در بازار تلفن همراه برای این اپراتور رقم زد.

به گزارش تلنا، به اعتقاد كارشناسان انتقال تكنولوژی و دانش اپراتوری آن چیزی خواهد بود كه در حضور اپراتور خارجی در عرصه تلفن همراه كشور معنی پیدا می كند كه اقدامی كه شاید بتواند سبب جذب بیشتر مشتركان و كیفیت سرویس دهی شود.

كارشناسان براین باورند كه دانش و علم مخابرات در كشور ما وجود دارد ،اما آنچه كه درانتقال تكنولوژی باید كسب شود بحث دانش اپراتوری است كه در زمان حاضر كشورما فاقد آن می باشد.

فقدانی كه سبب شده  تا  كاربران تلفن همراه كشورمان از سرویس های قدیمی تر و با كیفیت پائین تر استفاده كنند.

اگرچه امروزه دست یابی به سیمكارت تلفن همراه به راحتی و با كمترین قیمت برای همگان امكان پذیر شده ، اما مشتركان تلفن همراه در كشور ما هنوز به استانداردهای جهانی برای بهره گیری از این وسیله ارتباطی نرسیده اند.

در همین حال وزیر ارتباطات با بیان اینكه تامین تله كام با اختیار خود می تواند شریك خارجی انتخاب كند، گفته است كه این اپراتور مجاز است كه 49 درصد از سهام خود را به خارجی ها واگذار كند.

این در شرایطی است كه سایر اپراتورهای فعال كشورمان از چنین امكانی بهره مند نبوده اند و برای انتخاب شریك خارجی خود باید مراحل قانونی سختی را طی می كردند.

وضعیت  تالیا به عنوان شركتی كه در زمینه واگذاری سیمكارت اعتباری پیش از همه فعالیت خود را شروع كرد، ولی امروزه به دلیل مشكلات در جذب سرمایه گذار خارجی ، به یكی از پروژه های مسكوت مخابراتی تبدیل شده، نمونه ای عینی در همین حوزه است.

در همین حال با مشخص شدن برنده اپراتور سوم ، چینی ها فرصت را از دست نداده و برای سرمایه گذاری در این پروژه جدید مخابراتی تمایل خود را اعلام كردند.

“گو لیمینگ ” مدیر شركت چینی ZTE از حضور در مناقصه ای  كه از سوی مسئولان شركت تامین تله كام برای نصب تجهیزات شبكه موبایل نسل سوم برگزار شده ،خبر داده و گفته كه این شركت با حضور در این مناقصه خواستار فعالیت در پروژه  اپراتور سوم می باشد.

شنیده ها حاكی از آن است كه دیگر شركت های چینی همچون هوواوی و نیز شركت های اروپایی مانند اریكسون و نوكیا هم از كنار این پروژه بی تفاوت عبور نكرده اند و برای نصب تجهیزات شبكه موبایل نسل سوم در این مناقصه حاضر شده اند.

با این حال انتظار می رود مسولان اپراتور سوم با بهره مندی از این امتیاز هرچه زودتر با بازاریابی های  بین المللی خود اقدامات لازم را برای انتقال تكنولوژی از سایر كشورهای صاحب فناوری در این حوزه انجام دهند و به بهترین شكل مسیر پیشرفت صنعت مخابرات را  در كشورمان رقم بزنند.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.