اپل به تازگی نرم افزار موبایل بزرگترین شرکت تجارت الکترونیک ایرانی دیجی کالا را از روی اپل اپ استور حذف کرده است.

هرچند هنوز هیچ مقام مسئولی در باره علت این اتفاق توضیحی نداده است با این حال آنچه مشخص است اپل در حال اجرای قوانینی است تجارت جهانی به آن دیکته کرده است.

شرکت اپل بعد از توافقات برجام از سپتامبر ۲۰۱۶ محدودیت معرفی نرم افزار ایرانی را از روی اپل اپ استور برداشت و با اینکه هنوز بصورت رسمی این نرم افزار در ایران پشتیبانی نمی شود ولی توسعه دهنده های ایرانی به راحتی می توانستند نرم افزارهای خود را در اپ استور از طریق ایران و آی پی های ایرانی ثبت و معرفی کنند.

اپل در حال حذف نرم افزارهای ایرانی اپل اپ استور است
اپل در حال حذف نرم افزارهای ایرانی اپل اپ استور است

همانطور که اشاره شد نرم افزار دیجی کالا ا روی اپ استور برداشته شده است. این نرم افزار از درگاه بانکی شاپرک استفاده می کند. این سرویس پرداخت شامل تحریم های بانکی اعمال شده در ایران است و هنوز از لیست تحریم ها برداشته نشده است و به ادعای اپل بنابراین دیجی کالا نیز از قوانین اپل پیروی نکرده و به همین دلیل از اپ استور حذف شده است.

به گفته مدیران اپ استور زمانی که کاربر ایرانی قصد ثبت نرم افزار خود است پیغامی به او نمایش داده می شود:

“متاسفانه اپ استور در ایران پشتیبانی نمی شود. همچنین نرم افزارهایی که از درگاه های بانکی داخلی استفاده می کنند به دلیل قوانین تحریم بین المللی بانکی ایران (۳۱CFR Part 560) مجوز حضور در اپ استور را نخواهند داشت. به همین دلیل متاسفانه امکان ثبت نرم افزار شما در اپ استور وجود ندارد. امیدوارم پس از برداشته شدن محدودیت های گفته شده، شاهد حضور نرم افزار شما در اپ استور باشیم. ”

بیشتر بدانید:   اتوکام بیستم و رونمایی از نخستین نرم افزار تلفن همراه خدمات دانشگاهی کشور

با این توضیحات مشخص نیست آیا شایعه حذف تمامی نرم افزارهای توسعه دهنده ها و استارت آپ های ایرانی واقعیت دارد و آیا این روند حذف نرم افزار ایرانی همچنان در اپ استور ادامه خواهد داشت یا خیر.

گفته ها حاکی از آن است موضوع حذف از اپ استور محدود به ایران نیست و اپل به راحتی با درخواست دولت ها، نرم افزارها را حذف می کند. چند وقت پیش نرم افزار نیویورک تایمز از اپ استور اپل در چین به درخواست دولت حذف شد.

در مورد ایران، ما هم منتظر اطلاعات دقیق تر در مورد علت ادامه داشتن حذف نزم افزارهای ایرانی از اپ استور هستیم.

 

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.