اپل در حال بررسی و ساخت ابزاری برای محاسبه قند خون بدون نیاز به نمونه گیری برای دیابتی ها است. این تیم را استیو جابز در زمان حیات خود تشکیل داده و به زودی نتایج فعالیت آنها اعلام خواهد شد.

ساخت چنین ابزاری که دیگر نیازی به گرفتن نمونه خون از بیماران نداشته باشد، برای همه پزشکان و متخصصان علوم مهندسی پزشکی، از فعالیت های جدی آنها در چند سال اخیر بوده است. ولی تاکنون، جز در مواردی خاص، موفق به ساخت چنین ابزار دقیق نشده اند.

اپل مخفیانه در حال ساخت ابزاری بدون نیاز به نمونه گیری برای محاسبه قند خون دیابتی ها است
اپل مخفیانه در حال ساخت ابزاری بدون نیاز به نمونه گیری برای محاسبه قند خون دیابتی ها است

دستگاه های تست قند خون معمولا با قیمت کم در اختیار بیماران دیباتی قرار می گیرد. این وسیله ها با آنکه هزینه زیادی برای تولید دارند ولی با هزینه به بیمار داده می شود. درآمد شرکت های تولید کننده معمولا از نوارهای تست خون و سوزن آن است که یکبار مصرف و گران هستند.

این مشکل به علاوه اینکه بیمار همواره باید این دستگاه و لوازم جانبی آنرا داشته باشد و سوزن را داخل انگشت خود کند تا نمونه خون از آن خارج شود، مشکل جدی بیمار است.

بیمار می بایست همواره در حال تست میزان دقیق قند خون خود باشد تا اگر از میزان مجاز کمتر بود، انسولین استفاده کند. دقت در میزان قند خون بسیار مهم و حیاتی است، زیرا در صورت مصرف بیش از اندازه انسولین، به کما و در نهایت مرگ، منجر خواهد شد.

متخصصان این واحد مخفی شرکت اپل که اکنون در حدود ۳۰ نفر می شوند و هزاران متخصص غیر مقیم نیز به آنها کمک می کنند، در حال بررسی روشی هستند که بدون نیاز به نمونه گیزی، و صرفا از طریق لیزر یا هر وسیله دیگری میزان قند خون را به دقت محاسبه کند. این وسیله با قرار گیری بر روی ساعت هوشمند می تواند همواره و بدون نیاز به دخالت بیمار، بصورت منظم تست خود را انجام داده و در صورت نیاز به هشدار، بیمار را مطلع کند.

بیشتر بدانید:   آموزش بک آپ گیری از وبلاگ، ایمیل و شبکه اجتماعی

John L. Smith از مدیران ارشد این تیم معتقد است پیدا کردن روشی مطمئن در برای اندازه گیری گلوکز بدون نیاز به نمونه واقعی، بزرگترین چالش وی در طول دوران کاری اش بوده است. مدیر اجرایی شرکت DexCom نیز هزینه های رسیدن به چنین موفقیتی را بالغ بر یک میلیارد دلار تخمین می زند.

شرکت DexCom ابزاری ساخته است که میزان قند خون اندازه گیری شده را بررسی و نتیجه را از طریق Bluetooth به نرم افزار اختصاصی منتقل می کند. این کار علاوه بر کمک به بیمار، می تواند در اختیار پزشک نیز قرار گرفته تا اقدامات فوری و سریع را بتوانند انجام دهند.

DexCom همچنین در این راستا با شرکت گوگل برای ساخت سنسوری کوچکتر از باند برای اندازه گیری و اطلاع رسانی میزان قند خون، همکاری می کند. گوگل مدتهاست به دنبال نهایی کردن روش جدیدی برای اندازه گیری میزان قند خون از طریق علائم چشم است.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید