براي كاربران لپ‌تاپ جلوگيري از اتفاقاتي مانند برگشتن ظرف آب، چاي يا ساير مايعات روي لپ‌تاپ تقريبا سخت است، زيرا لپ‌تاپ‌ها به دليل خاصيت حمل و نقل آساني كه دارند بيشتر در معرض اين اتفاق يا آسيب‌هاي محيطي قرار مي‌گيرند.

پس اگر بر حسب اتفاق يك فنجان چاي يا ليواني نوشيدني روي لپ‌تاپ شما ريخت به نكات زير توجه كنيد.

  1. بلافاصله سيم لپ‌تاپ را از برق کشيده و باتري آن ‌را خارج کنيد.
  2. تمامي کابل‌ها و اتصالات را از لپ‌تاپ جدا كنيد. سپس لپ‌تاپ را سر و ته کنيد و آنقدر به اين حالت نگهداريد تا همه مايعي که داخل آن شده، خارج شود.
  3. مراقب باشيد که مايعات به ال‌سي‌دي نرسد و هيچ تماسي با صفحه نمايش لپ‌تاپ پيدا نکند. به هر حال اگر مايعي را روي صفحه نمايش ديديد بدون فوت وقت آن ‌را با يک حوله خشک کنيد.
  4. بسته به ابزارهايي که در اختيار داريد و مهارت‌هاي فني که از قبل آموخته‌ايد، سعي کنيد تا جايي كه امكان دارد، تمام قطعات آن ‌را از هم جدا کنيد. پيچ‌هاي تمام قطعات خارجي را باز کنيد و پوسته پلاستيکي آن ‌را برداشته تا به مدار ‌الکترونيکي داخل آن دسترسي پيدا کنيد. شايد بتوانيد پا را از اين هم فراتر گذاشته، همه قطعات آن‌را از هم جدا کرده و آنها را درست و حسابي خشک کنيد.
  5. هنگام انجام اين كارها، تا جايي پيش برويد که به اشکال برنخوريد و به زحمت و دردسر نيافتيد. مي‌توانيد پس از اين به نمايندگي‌ها و تعميرگاه‌هاي مجاز لپ‌تاپ مراجعه کنيد، اما مطمئن باشيد، همان اقدامات اوليه شما نيز به اندازه کافي در نجات لپ‌تاپ‌تان مؤثر بوده است.
  6. توجه داشته باشيد که عمل شستشوي بردهاي الکترونيکي داخلي لپ‌تاپ به‌وسيله مايعات و اسپري‌هاي مخصوص مدارهاي الکترونيکي را فراموش نکنيد. اين کار در مورد آب آسانتر بوده و در مورد نوشيدني‌هاي ديگر که خاصيت رسانايي بيشتري دارند و داراي جرم و حالت چسبندگي هستند، به‌مراتب مشکل‌تر است. در اين موارد، حتما يک دستکش لاستيکي دست‌تان كنيد و يک حوله را کاملا آغشته به مايعات تميزکننده مدار الکترونيکي کرده و همه قطعات و بردهاي داخلي را به اين وسيله تميز کنيد.
  7. لپ‌تاپ را به حالت پشت و رو قرار داده و براي چند روز در يک اتاق گرم و خشک رها کنيد. هر چه اين زمان طولاني‌تر باشد براي قطعات لپ‌تاپ بهتر است. از به‌کار بردن سشوار براي تسريع در امر خشک شدن اجتناب کنيد.
  8. در اين مرحله؛ قطعات خشک شده لپ‌تاپ را سر هم کنيد و پيچ‌هاي آن‌را ببنديد. اگر لپ‌تاپ‌تان روشن نشد به احتمال قوي ديسک سخت آن هنوز کار مي‌کند. آن‌را خارج کرده و به يک رايانه ديگر متصل کرده و ديتاي درون آن‌را بازيافت کنيد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.