اینبار دیگه خبری از خودروهای تسلا یا سقف های خورشیدی و فضاپیماهای Spacex نیست. ایلان ماسک این بار قصد دارد در اقدامی عجیب تر از قبل، مغز انسان را به کامیپوتر متصل کند.

رقابت انسان با هوش مصنوعی

Elon Musk معتقد است برای رقابت و جلوگیری از پیامدهای ناگوار در اختیار گرفتن انسان توسط هوش مصنوعی، چیزی با عنوان neural lace نیاز داریم. لایه ای جدید (لایه سوم) در مغز انسان که کارها و تصمیم هایی فراتر از فعالیت فعلی مغز می کند تا جلوی پیشروی هوش مصنوعی و سلطه آن بر انسان را بگیرد.

ایلان ماسک شرکتی تاسیس کرد که می خواهد مغز انسان تحت کنترل در آورد
ایلان ماسک شرکتی تاسیس کرد که می خواهد مغز انسان تحت کنترل در آورد

تاسیس شرکت Neuralink

در همین راستا مدتی قبل در ماه ژولای شرکتی با نام Neuralink با هدف تحقیقات پیشرفته پزشکی با حمایت مخفیانه ماسک تاسیس شد. خبرهای منتشر شده از این مجموعه که در کالیفرنیا مستقر است، حاکی از آن است که هر روز تعداد محققان و پزشکان فعال در آن افزایش پیدا می کند و همگی در حال تحقیق و طراحی مفهومی با عنوان Neural Lace هستند.

تلاش Neuralink این است که الکترودهایی را در مغز انسان بکار گیرد. از این طریق بتواند ارتباط بیسیم بین مغز و کامپیوتر (دنیای خارج) ایجاد کرده و اطلاعات مورد نیاز را از مغز دانلود کرده یا اطلاعات یا دستوراتی به مغز آپلود کند.

سخنان ایلان ماسک در مورد Neural Lace در کنفرانس Code

چندی پیش بود که در کنفرانس Code 2016 در سخنرانی عجیب، ماسک از ضرورت های تفکر بر روی خطرات آینده هوش مصنوعی و اثرات آن بر روی انسان خبر داد. او معتقد است اگر چیزی شبیه به Neural Lace ایجاد نشود، تا چند وقت دیگر همه انسان ها برای روبات ها و هوش مصنوعی شبیه به حیوان خانگی عمل خواهند کرد.

بیشتر بدانید:   ۵ نوآوری برتر حوزه‌ی تکنولوژی در سال ۲۰۱۷

ماسک بدون اینکه نامی از شرکت Neuralink بیاورد عنوان کرد تنها راه و بهترین راه برای مقابله با این خطر ایجاد یک لایه هوش مصنوعی ما بین مغز است. لایه ای که بتوان از آن طریق بر تصمیمات و تفکرات مغز دسترسی داشت و در مراحل بعد کنترل های احتمالی را بر روی آن ایجاد کرد.

از این طریق می توان به راحتی جلو بیماری های مرتبط با مغز مانند فراموشی و صرع را، با تشخیص علت رخ دادن آن، گرفت. به علاوه می توان در مواقع لزوم دستوراتی برای عملکرد بهتر مغز در مواجهه با زمان های تصمیم گیری صحیح، اعمال کرد.

Neural Lace چیست؟

ایده Neural Lace مختص ایلان ماسک نیست. این ایده اولین بار با همین عنوان در سال ۱۹۸۷ توسط نویسنده داستان های تخیلی با نام Iain M. Banks مطرح شد. او معتقد بود می توان به راحتی از طریق Neural Lace انسان را تحت کنترل در آورد. تنها نیاز است به مغز دسترسی پیدا شود. از این طریق می توان مشکلات بسیاری را برطرف کرد.

بعد از آن تنها در سال ۲۰۱۵ مقاله ای تحت عنوان Nature Nanotechnology مطرح شد که در مورد این ایده و توانایی انسان به ایجاد چنین ویژگی مطرح و مورد تایید قرار گرفت. بررسی های این مقاله نشان داد که می توان مغز یک موش آزمایشگاهی را از طریق تزریق یک مدار الکتریکی در مغز و دسترسی به نورون ها تحت کنترل در آورد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید