دولت امارات براي توسعه اينترنت پرسرعت و افزايش دسترسي مردم به آن طرحي را با نام TRA دنبال مي‌كند كه به موجب آن طي چند سال آتي نرخ نفوذ اينترنت بين مردم آن تا چند برابر افزايش ميابد.

به گزارش فارس، امارات متحده عربي كشوري شيخ‌نشين در جنوب ايران است كه 777 هزار كيلومتر مربع مساحت دارد و با داشتن حدود 7 ميليون نفر جمعيت، از كشورهاي كوچك خاورميانه محسوب مي‌شود. اگرچه امارات وسعت كوچك و جمعيت اندكي دارد، اما در سال‌هاي اخير توانسته است به يكي از قطب‌هاي اصلي فناوري در خاورميانه تبديل شود. در حال حاضر دو شركت مخابراتي اتصالات و Du خدمات ارتباطي را در اين كشور ارايه مي‌دهند.

شركت اتصالات تا فوريه 2007 به عنوان تنها مركز ارايه دهنده خدمات مخابراتي و ارتباطي در امارات محسوب مي‌شد و هم‌اكنون 80 درصد بازار مخابراتي اين كشور را در اختيار دارد. بين سال‌هاي 2002 تا 2007 ميلادي تعداد مشتركان تلفن‌همراه در كشور امارات رشد سالانه 25/6 درصدي را پيش‌رو داشت كه اين رقم 4 برابر از سرعت رشد جمعيت اين كشور بيشتر بود. تعداد مشتركان تلفن‌همراه در سال‌هاي 2007 و 2008 ميلادي به‌ترتيب 7/7 و 9/2 ميليون نفر بوده است كه پيش‌بيني مي‌شود اين رقم تا سال 2012 ميلادي به 11/2 ميليون نفر برسد.

كشور امارات علاوه بر تلفن‌همراه، در زمينه گسترش خطوط پهن‌باند اينترنتي و افزايش دسترسي مردم به آن نيز موفقيت‌هايي كسب كرده است. در حال حاضر به‌ازاي هر 2/4 اماراتي كه به اينترنت دسترسي دارند، يك مشترك مخابراتي وجود دارد. دولت امارات براي توسعه اينترنت پرسرعت و افزايش دسترسي مردم به آن طرحي را با نام TRA دنبال مي‌كند كه به موجب آن طي چند سال آتي نرخ نفوذ اينترنت بين مردم آن تا چند برابر افزايش ميابد. مسئولان شهر ابوظبي امارات طي بيانيه‌اي اعلام كرده‌اند كه با تمهيدات جديد خود، ضمن افزايش دسترسي ساكنان اين شهر به اينترنت پرسرعت، هزينه استفاده از آن را نيز كاهش خواهند داد.

بیشتر بدانید:   مخابرات استان تهران، 80 هزار پورت ADSL واگذار می کند

طبق گزارش‌هاي موجود از نيمه دوم سال 2009 ميلادي بيش از 712 هزار خانوار در ابوظبي با استفاده از كابل‌هاي پرسرعت فيبرنوري به اينترنت متصل شده‌اند. اپراتور اتصالات كه اجراي اين طرح را بر عهده دارد اظهار كرده است كه تا سال 2011 تمامي شهرهاي امارات را تحت پوشش خدمات اينترنت فوق سريع قرار خواهد داد. با استفاده از خطوط فيبرنوري سرعت اينترنت در امارات به 20 تا 100 مگابيت در ثانيه خواهد رسيد كه با ارايه اين سرويس دسترسي به تلويزيون اينترنتي، خدمات چندرسانه‌اي، بازي‌هاي آنلاين و ايجاد زيرساخت‌هاي مورد نياز براي طراحي خانه‌هاي هوشمند و شبكه‌اي ممكن خواهد شد.

دولت امارات بر مبناي طرح TRA اعلام كرده است كه مشتركان خدمات اينترنت پرسرعت در اين كشور به‌زودي مي‌توانند با سرعت 16 مگابيت در ثانيه به اينترنت متصل شوند. كاربران سرويس‌هاي شركت مخابراتي اتصالات ظرف دو ماه آينده بدون پرداخت هيچ هزينه اضافه‌اي مي توانند از خدمات ياد شده بهره ببرند. سرويس ياد شده جايگزين سرويس‌هاي پيشين اتصالات مي‌شود كه سرعت آن براي كاربران عادي از 4 مگابيت در ثانيه فراتر نمي‌رفت. ارتقا به سرويس 16 و 8 مگابيتي جديد مستلزم استفاده از خطوط ارتباطي فيبرنوري است كه زيرساخت هاي آن ظرف چند سال اخير در امارات ايجاد شده است.

در اين كشور دبي با متوسط سرعت 0/39 مگابيت در ثانيه سرعت ارسال 1/68 مگابيت در ثانيه سرعت دريافت، و ابوظبي با 0/24 مگابيت در ثانيه سرعت ارسال و 1/86 مگابيت در ثانيه سرعت دريافت اطلاعات در صد شهرهاي اين كشور عربي قرار گرفته‌اند. برترين مركز ارايه دهنده خدمات اينترنتي در امارات Emirates Integrated با سرعت 1/15  مگابيت در ثانيه براي سرعت ارسال و 2/93 مگابيت در ثانيه براي سرعت دريافت اطلاعات است.

بیشتر بدانید:   اسلامشهر و ورامين، تحت پوشش وایمکس ایرانسل

شركت اتصالات علاوه بر گسترش خطوط پرسرعت اينترنتي، طرح كاهش هزينه استفاده از اين خدمات را نيز دنبال مي‌كند. اين شركت ارتباطي از ابتداي سال جاري ميلادي هزينه استفاده از سرويس‌هاي اينترنتي خود را تا 40 درصد كاهش داده است. شركت اتصالات درصدد است تا ظرف دو سال آينده تمام نقاط امارات را تحت پوشش شبكه‌هاي فيبرنوري خود قرار دهد. هم‌اكنون 60 درصد كشور امارات تحت پوشش خطوط اينترنتي فيبرنوري قرار دارند.

1 دیدگاه

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.