بر اساس جدیدترین آمار ارایه شده از سوی مرکز ماهر، تاکنون بیش از ۲۰۰۰ قربانی به باج‌ افزار wannacry آلوده شده‌ اند که از این تعداد حدود ۱۵۰۰ قربانی از سوی مرکز ماهر و مابقی از طریق گزارش سازمان‌ ها و نهادهای مختلف شناسایی شده است.

بیشترین آلودگی از طریق این باج‌ افزار به ترتیب متعلق به اپراتورهای ارتباطی، سلامت و پزشکی و دانشگاهی بوده و بیشترین استان‌های آلوده، تهران و اصفهان هستند.

اطلاعاتی در رابطه با قربانیان باج‌ افزار wannacry
اطلاعاتی در رابطه با قربانیان باج‌ افزار wannacry

تاکنون و از سوی مرکز ماهر، به بیش از ۵۰ اپراتور و سازمان که بیشترین آلودگی را داشته‌اند، علاوه بر اعلان از طریق نامه‌های رسمی، به صورت تلفنی مشاوره‌ های لازم در جهت پیشگیری و مقابله با باج‌ افزار wannacry ارایه شده است.

همچنین طی سه روز گذشته، ۵۰۰ درخواست راهنمایی از سوی بخش‌های مختلف مطرح شده که اقدام‌های لازم برای افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت‌ های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدید صورت گرفته است.

به‌روزرسانی سیستم عامل ویندوز، پشتیبان‌ گیری از اطلاعات مهم و حیاتی سیستم‌ها، به‌ روزرسانی آنتی‌ ویروس‌ ها و اطلاع‌ رسانی به کاربران جهت عدم اجرای فایل‌ های پیوست ایمیل‌ های ناشناس، غیرفعال کردن پروتکل SMB، در سیستم عامل ویندوز درصورت عدم به‌ روزرسانی یا نصب وصله‌ ها، بستن پورت‌ های ۴۴۵ و ۱۳۹ از طریق فایروال سیستم عامل ویندوز و خودداری از بازکردن ایمیل‌ های مشکوک و ناشناس، از جمله راهکارهای فنی ارایه شده در این حوزه است.

کاربران می‌ توانند برای دریافت آخرین اطلاعات و راهنمایی‌ ها در خصوص پیشگیری و مقابله با باج‌ افزار wannacry به آدرس اینترنتی سایت مرکز ماهر به نشانی WWW.CERTCC.IR مراجعه کنند.

بیشتر بدانید:   سه تهدید مهم امنیت سایبری در سال ۲۰۱۷

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید