نمي‌دانم شما هم كتاب‌هاي قديمي‌كامپيوتر را كه طي دهه گذشته در بازار مخاطبان زيادي داشتند و معمولا به آموزش سيستم عامل DOS و برنامه‌هاي تحت اين سيستم عامل مي‌پرداختند، به ياد داريد يا خير؟

كتاب‌هايي كه معمولا قطر زيادي داشتند و همراه با فلاپي‌هاي آموزشي عرضه مي‌شدند.

در آن زمان اكثر كاربران آماتور كامپيوتر، براي يادگيري كامپيوتر در كنار كلاس‌هاي آموزشي از كتاب‌هاي آموزشي نيز استفاده مي‌كردند و بازار خريد و فروش اين كتاب‌ها گرم و پررونق بود؛ اما پس از ورود سيستم عامل ويندوز و همچنين منسوخ شدن سيستم عامل DOS، عنوان و همچنين تقاضاي كاربران كامپيوتر براي كتاب تغيير كرد. يك تغيير ديگر هم اين بود كه با منسوخ شدن فلاپي‌ها ،اين روزها اكثر كتب كامپيوتري همراه سي دي به خريدار عرضه مي‌شوند.

به گزارش دنیای اقتصاد، براساس اعلام فعالان بازار كتب كامپيوتري، طي سال‌هاي اخير، كاربران ديگر مانند سابق به سراغ كتب آموزشي مقدماتي نمي‌روند و اكثرا در دسته‌بندي‌هاي خاصي براي خريد كتاب اقدام مي‌كنند. شايد افزايش قيمت كتاب تا حدودي باعث شده است كه كاربران در انتخاب كتاب‌هاي مورد نظر وسواس نشان دهند و بابت خريد كتاب‌هاي آموزشي ساده هزينه نكنند. ناشران كتب كامپيوتري معتقدند در حال حاضر بسیاری از كاربران بيشتر به سراغ كتب آموزش آفيس، مانند ICDL و … مي‌روند و كمتر كسي را مي‌توان يافت كه به سراغ كتب آموزش مقدماتي ويندوز و WORD برود.

براساس اعلام سها دانش، يكي از عرضه‌كنندگان كتب كامپيوتري، ميزان تقاضا براي كتب حوزه OFFICE در حدي بالا بوده است كه چاپ اين كتاب‌ها به مرحله بيست و ششم هم مي‌رسد.

دسته‌اي ديگر نيز بر اين باورند كه در حال حاضر كتب آموزشي حرفه‌اي مانند آموزش AVR، روبوتيك و … پرفروش است.

به گفته مسوول فروش انتشارات الماس دانش، با توجه به بالا رفتن سطح اطلاعات و دانش كاربران رايانه بيشتر افرادي كه براي خريد كتاب‌هاي كامپيوتري مراجعه مي‌كنند، به دنبال كتبي هستند كه بحث‌هاي پيچيده اين حوزه را آموزش مي‌دهند.

بیشتر بدانید:   گوشي‌های تقلبی در بازار موبایل ایران

اما گروه ديگري از ناشران كتب كامپيوتري مي‌گويند طي سال‌هاي اخير با افزايش ميزان كاربران اينترنت، اكثرا خريداران كتاب به سراغ منابع آموزشی اینترنتی یا مولتی‌مدیاها می‌روند که روز به روز در حال افزایش‌اند.

رشد 20 درصدي قيمت كتاب

رشد قيمت كاغذ تا حدودي باعث شده است قيمت كتاب افزايش يابد و همين موضوع تا حدودي باعث ريزش تعداد خريداران كتاب شده است.

ناشران معتقدند طي يك سال گذشته قيمت كتاب‌ها از جمله كتب حوزه كامپيوتر در حدود بيست درصد افزايش يافته است.

برخي نيز از رشد 30 درصدي قيمت كتب كامپيوتري خبر مي‌دهند.

مسوولان فروش انتشارات سها دانش، آريا پژوه، برگزيده، كليد، ناقوس و… كه از رشد 20 تا 30 درصدي قيمت كتاب طي يك‌سال اخير خبر مي‌دهند مي‌گويند اين موضوع تا حدود زيادي باعث كاهش تقاضا براي كتاب‌هاي مقدماتي شده است و به همين دليل اكثر خريداران كتاب‌هاي كامپيوتري را كاربران حرفه‌اي يا دانشجويان تشكيل مي‌دهند، البته اكثر ناشران در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، اين كتب را با 20 درصد تخفيف به فروش مي‌رسانند.

پرفروش‌هاي بازار كتاب‌هاي كامپيوتري

ناقوس، كليد، الماس دانش، مجتمع فني تهران، نشر علوم و فنون، مركز نشر انستيتو ايز ايران، انتشارات توسعه آموزش، سها دانش، جهان رايانه، آراد كتاب و… از دسته ناشراني هستند كه در زمينه عرضه كتب كامپيوتري فعال هستند.

همان‌طور هم كه گفتيم برخي از ناشران از تقاضاي بالا براي كتب حوزه آموزشي مقدماتي و برخي از تقاضاي بالا براي كتب آموزشي تحت شبكه و … خبر دادند.

به هر حال ما براساس دسته‌بندي كه ناشران كتب از خريداران كتب كامپيوتري داشتند پرفروش‌هاي كتاب در اين حوزه را معرفي مي‌كنيم.

در حوزه آموزش مقدماتي OFFICE، كتاب‌هاي آموزش ICDL با قيمت شش هزار و 500 تومان، آموزش سريع اپراتور كامپيوتر با قيمت يك هزار و 950 تومان از انتشارات مجتمع فني تهران، كتاب‌هاي كليد فتوشاپ با قيمت دو هزار و 500 تومان، كليد WORD2007 با قيمت يك هزار و 500 تومان، كليد تايپ ده انگشتي با قيمت يك هزار و 500 تومان از انتشارات كليد، كتاب‌هايICDL XPدرجه يك و دو با قيمت چهار هزار و 500 تومان، رايانه كار ICDL XP با قيمت هفت هزار تومان،WORD 2007 با قيمت چهار هزار و 500 تومان از سهادانش و كتاب آموزش گام به گام MICROSOFT OFFICE POWER POINT 2007 با قيمت چهار هزار و 950 تومان از انتشارات ناقوس جزو پرفروش‌ها هستند.

بیشتر بدانید:   نوشیدن قهوه انگیزه‌ای برای ساختن نخستین وب‌کم دنیا

همچنين كتاب آموزش تصويري اكسل از انتشارات عابد كه با قيمت شش هزار تومان به فروش مي‌رسد، از پرفروش‌هاي بازار در حوزه OFFICE معرفي شده است.

كتاب‌هاي آموزش سريع آفيس 2007 با قيمت يك هزار و 700 تومان، خود آموز سريع و كاربردي نرم افزار WORD با قيمت يك هزارو 800 تومان، از انتشارات آراد و كتاب مهارت دوم ICDL از مركز نشر دانشگاهي كه با قيمت دو هزار و 520 تومان به فروش مي‌رسد نيز از پرفروش‌هاي حوزه OFFICE هستند.

اما در حوزه نرم افزار كتاب‌هاي برنامه‌نويسي سيستم براي كامپيوترهاي شخصي با قيمت دو هزار و 100 تومان، معماري سيستم‌هاي كامپيوتري با قيمت چهار هزار و500 تومان از مركز نشر دانشگاهي، برنامه‌نويسي QBASIC با قيمت چهار هزار تومان و برنامه‌نويسي BASIC با قيمت 990 تومان از مجتمع فني تهران، شگردهاي نصب ويندوز و ساير برنامه‌ها با قيمت دو هزار و 300 تومان، آموزش

فتوشاپ همراه با سي دي با قيمت شش هزار تومان از انتشارات آراد و آموزش تري دي مكس 7 همراه با سي دي با قيمت پنج هزار و 700 تومان، مرجع كامل WINDOWS XP با قيمت 12 هزار و 500 تومان، آموزش كامل AUTOCAD 2009 با قيمت 12 هزار تومان از انتشارات سهادانش، كليد نصب ويندوز با قيمت دو هزار تومان، كليد 3D MAX با قيمت دو هزار و 500 تومان، كليد ويندوز با قيمت يك هزار و 500 تومان از انتشارات كليد و مباني برنامه‌نويسي با استفاده از جاوا با قيمت هفت هزار و 800 تومان، برنامه‌نويسي به زبان C با قيمت چهار هزار و 800 تومان از انتشارات ايز ايران از پرفروش‌ها هستند. كتاب‌هاي مرجع كامل ويندوز ويستا با قيمت 17 هزار و 500 تومان، نگاهي به اصول برنامه‌نويسي C++ با قيمت 11 هزار و 250 تومان نيز از انتشارات ناقوس از پرفروش‌هاي اين ناشر هستند.

بیشتر بدانید:   Crucial BallistiX Sport رم های جدید Lexar Media

در حوزه AVR و روباتيك هم نشر الماس دانش، كتاب‌هاي مختلفي ارائه كرده است كه كتاب پروژه‌هاي آماده روبايتيك، AVR، مباني طرح و ساخت روباتيك از دسته اين كتاب‌ها هستند. در ساير حوزه‌هاي كامپيوتر نظير شبكه و… هم كتاب‌هاي صفحات گسترده ،پايگاه داده‌ها با قيمت سه هزار تومان و كتاب كليد طلايي اينترنت با قيمت شش هزار تومان از انتشارات جهان رايانه، چهره شما بيست سال ديگر با قيمت دو هزار تومان از انتشارات كيان رايانه، نفوذگري در وب با قيمت پنج هزار تومان، خود آموز اينترنت با قيمت سه هزار تومان از انتشارات آيلار، مديريت پروژه پيشرفته باPRIMARERA ENTERPRISE با قيمت هفت هزار و 500 تومان و راهنماي ويژه AJAX براي ساخت برنامه‌هاي قدرتمند اينترنت با قيمت هشت هزار تومان از انتشارات ناقوس، كليد مبارزه با ويروس با قيمت يك هزار و 500 تومان، كليد وبلاگ با قيمت يك هزار و 500 تومان و… از انتشارات كليد از پرفروش‌ها هستند.

ختم كلام

اگر چه ناشران معتقدند كه به دليل رشد قيمت كاغذ و بر داشتن يارانه كاغذ قيمت كتاب‌ها در حدود 20 تا 30 درصد افزايش يافته است؛ اما گروهي معتقدند قشر خاصي مانند دانشجويان ناچارند براي خريد كتاب اقدام كنند.

شايد به همين دليل باشد كه نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران امسال ميزبان دانشجويان زيادي است كه براي خريد كتاب با تخفيف‌هاي 20 تا 30 درصدي به فروش مي‌رسيدند بود.

ناشران معتقدند طي يكي دوسال اخير بيشترين خريداران كتاب را دانشجویانی تشکیل می‌دهند که به نوعی هدف آنها از خرید بیشتر اجباری است تا انتخابی.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.