مدتي طولاني‌ است که برنامه‌نويسان براي افزايش توانايي و هوشمندي صفحات وب از جاوااسکريپت به‌همراه XML استفاده مي‌کنند و امروزه Ajax، يکي از بهترين روش‌ها براي گسترش برنامه‌هاي کاربردي است.

به گزارش مجله بایت، بهترين برنامه‌هاي کاربردي اختصاصي شناخته‌شده مانند Backbase ،JackBe و Tibcos General Interface داراي محيط‌هاي پيشرفته به‌همراه ‌ابزارهاي جامع، event modelهاي سطح بالا را ارائه مي‌کنند و به‌وسيله آن‌ها مي‌توانيد برنامه‌هاي کاربردي بسياري را که در محيط يک مرورگر وب اجرا مي‌شوند بنويسيد اما آن‌ها تقريبا همه ويژگي‌هاي کد اصلي را ارائه مي‌کنند.

هيچ يک از بسته‌هاي نرم‌افزاري متن‌بازي که من بررسي کرده‌ام، به ‌لحاظ تعداد و وسعت، به حد بسته‌هاي نرم‌افزاري تجاري نمي‌رسند اما اين به معناي آن نيست که محصولات ارزشمندي در پروژه‌هاي متن‌باز Ajax وجود ندارد بلکه اين محيط نيز علاقه‌منداني دارد.

پس از بررسي بيش از 12 بسته نرم‌افزاري مناسب و هزارها راه‌حل کامل، بسته ابزارهاي قدرتمندي را که توسط شرکت‌هاي معتبر پشتيباني مي‌شوند انتخاب کردم که به شرحي است که در ادامه خواهد آمد. البته ممکن است Microsoft Atlas متن‌باز نباشد اما کدي که شما با سيستم ايجاد مي‌کنيد، مجوز مي‌گيرد و قادر خواهيد بود که برنامه‌هاي کاربردي Atlas را با محدوديت‌هاي اندک ايجاد کنيد.

DOJO

اگر تنها يک پروژه متن‌باز Ajax وجود داشته باشد که نقش رهبري داشته باشد، حتما DOJO است که به لحاظ وسعت، همراه با مجموعه عظيمي از اجزاي قابل تغيير بر ديگران برتري دارد و شايد همين ويژگي سبب شده است که اخيرا شرکت‌ سان، پشتيباني DOJO را بپذيرد.

اضافه‌کردن بسته ابزار DOJO به برنامه کاربردي وب خيلي ساده است. منبع کد آن به‌صورت ماجولار است بنابراين برنامه کاربردي شما تنها بايد قسمت‌هايي را که از مکانيزم لود DOJO استفاده مي‌کنند لود کند. در بيشتر موارد تنها چيزي که بايد اضافه کنيد، يک خصوصيت اضافي از نوع DOJO براي کار HTML شماست. سپس کد، کار خود را زماني که صفحه لود مي‌شود انجام مي‌دهد.

بیشتر بدانید:   Page Speed؛ گوگل سرویس جدیدش را رونمایی کرد

Zimbra Kabuki AJAX Toolkit

هنگامي که Zimbra به‌عنوان يک راه‌حل کامل براي پست‌الکترونيکي و مديريت تقويم‌ کاري در يک شرکت پديدار شد بسياري تحت‌تاثير استفاده پيشرفته Ajax در کليه سطوح قرار گرفتند.

در سيستم Zimbra اجزا کاملا کاربردي و البته ابتدايي‌اند و هيچ اثري از تصاوير متحرکي که برخي مردم انتظار ديدن آن‌را زماني که از جاوااسکريپت استفاده مي‌کنند تا يک واسط کاربر را اجرا کنند نيست.

Google Web Toolkit

بقيه ابزارها با جاوااسکريپت نوشته شده‌اند و به کد جاوااسکريپت خودشان، ترجمه و کامپايل مي‌شوند اما بسته ابزار وب گوگل، با جاوا نوشته و به جاوااسکريپت ترجمه مي‌شود و اين مسئله تاحدي عجيب است.

در کل، استفاده از سيستم گوگل را آسان ديدم. البته کار با اين سيستم شبيه به کار با Abstract Windows Toolkit يا نسخه ساده‌تر Swing است. بسته نرم‌افزاري به ‌گونه‌اي طراحي شده که مي‌توان يک برنامه کاربردي کامل را داخل مرورگر اجرا کرد.

Open Rico and Prototype

يکي از برجسته‌ترين پروژه‌هاي متن‌باز Ajax از به‌هم پيوستن مجموعه‌اي از پروژه‌هاي مجزا شامل Rico و Prototype ساخته شده است.

Rico و Prototype بيشتر روي جلوه‌هاي تصاوير متحرک تاکيد دارد و کمتر به ابزارهاي عملي مي‌پردازد.

نيازي نيست که Rico را با Prototype استفاده کنيد اما اگر اين‌کار انجام شود، ساخت برنامه‌هاي کاربردي Ajax آسان‌تر مي‌شود و تمامي امکاناتي که آن‌ها ارائه مي‌کنند از اين طريق قابل دست‌يابي است.

Microsoft Atlas

جهان نرم‌افزار اغلب به دو بخش تقسيم مي‌شود؛ مايکروسافت و بقيه جهان.

اين گروه‌بندي، زماني که به جاوااسکريپت و Ajax به‌صورت هم‌زمان فکر مي‌کنيم، تقريبا دقيق به‌نظر مي‌رسد.

بیشتر بدانید:   آموزش استفاده از تبلت به عنوان مانیتور دوم

مايکروسافت از طريق برخي امکانات پيچيده و کامل Ajax، فضاي قابل قبولي را به‌وجود آورده است.

اگر به سرمايه‌گذاري در دات‌نت علاقه‌منديد و مي‌خواهيد زيربناي سرويس‌هاي وب خود را با اين پلت‌فرم داشته باشيد، Atlas روش خوبي براي زندگي بخشيدن به صفحات وب است.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.