متخصصین دانشگاه MIT به تازگی روشی را برای کنترل و ارائه دستوراتی به روبات ها از طریق سنگنال های مغزی یافته اند و در حال بررسی و تست نهایی جهت تایید صحت عملکرد آن هستند.

برخی از محققین دانشگاه MIT در لابراتوار هوش مصنوعی این دانشگاه، CSAIL ، مدعی شدند می خواهند به زودی روبات ها را بصورت ذهنی در اختیار کاربران قرار دهند. قبل تر ها روش هایی برای کنترل و ارائه دستوراتی به روبات ها از طریق صدا و یا حتی سیگنال های مغزی وجود داشته است. روش جدید دیگر نیازی به دستور شما ندارد! حالت ذهن شما اعم از ناراحتی یا خرسندی از عملکرد رخ داده در روبات، خوانده شده و تبدیل به دستوراتی به روبات خواهند شد.

با ذهن خود روبات ها را کنترل خواهید کرد
با ذهن خود روبات ها را کنترل خواهید کرد

در مرحله تست ابزاری ساخته شده است که بتواند راحت تر سیگنال های مغزی را بخواند. EEG cap را به خود متصل می کنید و بقیه اتفاق ها از طریق هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی از شما یاد می گیرد که احساسات شما در چه زمان هایی، چه معنایی می دهد. محققین تاکنون توانسته اند سیگنال های خطا یا ErrPs را در حدود ۱۰ تا ۳۰ میلی ثانیه شناسایی کنند. سیستم از طریق سیگنال های ErrPs متوجه می شود که شما از تصمیم فعلی روبات برای اقدامی که تشخیص داده ناراضی هستید و باید اصلاحی در تصمیم فعلی گرفته شود. این اصلاح از طریق داده های مثبتی که قبل تر ها بدست آمده به راحتی بعد از مدتی از آموزش سیستم، اتفاق می افتد.

تنها کاری که کاربر باید کند این است که به روبات نگاه کنید و احساس رضایت و نارضاتی از عملکرد روبات داشته باشید. نیازی نیست به خود آموزش دهید که چطور راضی و ناراضی باشید و حالت های طبیعی شما برای دستگاه کافی خواهد بود. سیستم بعد از مدت کوتاهی احساس شما را یاد می گیرد و با رفتار شما خو می گیرد.

بیشتر بدانید:   مسابقات خودروهای بدون سرنشین با تصادف همراه شد

به گفته خانم Daniela Rus این اولین قدم ها برای تکنیک جدیدی است که بدست آورده ایم. او معتقد است در مدت کوتاهی خواهیم توانست دستورات ترکیبی را نیز به سیستم بیاموزیم و از آن به بعد است که اتفاقات مهم رخ خواهد داد. ایت سیستم در صورت موفقیت به راحتی می تواند وسیله های کنترلی پیچیده مانند روبات های صنعتی و ماشین های خودران را نیز بر اساس تصمیمات شما آموزش داده و عمل کنند.

CSAIL برای آزمایشات خود از یکی از بهترین روبات های ساخته شده به نام Baxter که توسط شرکت Rethink Robotics ساخته شده است، استفاده کرده است.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.