وب معنايي از ابزار و استانداردهاي متعددي تشكيل شده كه در كنار يكديگر آن را شكل مي دهند.

به گزارش فارس،‌ مؤلفه‌هاي مختلف وب‌ معنايي را مي توان به چند بخش تقسيم كرد كه از جمله مشهورترين آنها مي توان به XML, XML Schema, RDF, RDF Schema OWL اشاره كرد.

RDF كه زبان پايه استفاده شده در وب معنايي است بر پايه XML بنا نهاده شده است.XML نيز خود بر اساس Unicode و URI بنا نهاده شده و بنابراين از زبانهاي مختلف پشتيباني مي‌كند. از URI نيز براي مشخص كردن مفاهيم در وب معنايي استفاده مي‌شود، براي مثال URL نوعي URI است كه براي مشخص كردن منابع در وب استفاده مي‌شود.

قسمت اصلي وب معنايي آنتولوژي ها هستند كه ارتباط بين برچسب هاي اسناد وب معنايي و اشيا واقعي كه اسناد مذكور آنها را تشريح مي‌كنند، برقرار مي‌كند. در لايه بالايي آنتولوژي قواعد قرار دارد كه با استفاده از آنها مي‌توان دانش جديدي را از دانش موجود نتيجه گرفت. در صورتي كه يك چهارچوب استاندارد براي قواعد موجود بوجود آوريم، مي‌توانيم به اثبات برسيم و اثبات هاي بدست آمده را در قالب برنامه هاي كاربردي مختلف به اشتراك بگذاريم.

يكي از اهداف وب‌ معنايي رسيدن به اطمينان است كه از بيشترين ميزان اهميت برخوردار است. در اين جهت استاندارد‌هاي گوناگوني در حال شكل‌گيري و استفاده‌اند. از اين ميان مي‌توان FOAF را نام برد كه استانداردي براي ايجاد شبكه هاي‌ اجتماعي است. مجموعه مولفه هاي مذكور تحت عنوان Semantic Web Stack گردآوري شده اند.

كاركردها و روابط برخي از از اين مولفه ها با وب معنايي به شرح زير بيان شده است.

1- XML به ساختار بندي و سازمان دهي محتوا در عرصه وب معنايي كمك مي كند، اما به افزوده شدن قابليت ها و امكانات متون به گونه‌اي كه كاركردهاي وب معنايي را دارا باشند، كمكي نمي كند.

2- XML Schema زباني است كه هم به ايجاد ساختارهاي سازگار با وب معنايي كمك مي كند و هم محتواي قابل انتشار از اين طريق را قاعده مند و محدود مي كند. اين زبان براي انتشار اسناد XML‌در محيط وب به طور گسترده قابل استفاده است.

3- RDF‌ زباني ساده براي بيان مدل هاي ديتا بوده و به اشيا يا object ها و همين طور روابط آنها اشاره مي كند. مدل هاي مبتني بر RDF با XML هم سازگاري دارند. اين زبان مبتني بر فن‌آوري عمومي‌تر XML است كه در ابتدا براي شرح و وصف داده‌هاي جاي گرفته در فايل‌هاي مذكور بوجود آمد، ولي، به‌مرور آن را به عنوان شيوه‌اي كلي جهت نمايش دانش و اطلاعات مورد استفاده قرار‌داده‌اند.به زبان ساده، آردي‌اف مدلي ا‌ست مبتني بر گراف كه از آن به منظور توصيف منابع اينترنتي (نظير صفحات وب و پيام‌هاي اي‌ميل) و نيز چگونگي ارتباط اين منابع با يكديگر استفاده به عمل مي‌آيد.

4- RDF Schema مجموعه اي است كه براي توصيف و تشريح منابع مبتني RDF به كار مي رود و امكان افزودن قابليت هاي وب معنايي نيز به آن وجود دارد.

5- OWL يك نشانه‌اي (markup) است كه جهت نشر و تبادل دانش در فضاي اينترنت به كار مي رود.اين زبان را مي توان در سه سطح طبقه بندي كرد. آ‌و‌ل-لايت كه داراي كمترين توانايي بياني نسبت به دو زير ‌زبان ديگر است، آ‌ول-دي‌ال كه توانايي بياني مابين دو نوع آ‌و‌ل-لايت و آ‌و‌ل كامل را در خود دارد و درنهايت آ‌و‌ل كامل كه حداكثر توانايي بياني را دارا است.

امكانات بيشتري را در همين زمينه فراهم مي كند و سازگاري و همگرايي بين سرويس هاي مختلف وب معنايي را تسهيل مي كند. از OWL‌براي تشريح ويژگي هاي متنوع سرويس هاي وب معنايي نيز استفاده مي شود.

6- SPARQL پروتكلي است كه براي استفاده از منابع وب معنايي قابل استفاده است. در كنار اين استانداردهاي كاملا وضع شده كه كار رسيدگي به آنها و سازماندهيشان نيز به پايان رسيده، استانداردهايي نيز وجود دارند كه هنوز در دست رسيدگي و آماده سازي هستند و از جمله آنها مي توان به موارد زير اشاره كرد:

1- Rule Interchange Format يا (RIF)كه از جمله استانداردهاي در دست طراحي است كه طراحي لايه مختلف اسناد وب معنايي را تسهيل مي كند.

2- لايه هايي موسوم به Unifying Logic و Proof كه جستجوي اسناد را در دنياي وب معنايي تسهيل مي كنند. از سوي ديگر بايد توجه داشت كه با هدف افزايش كارآيي و سهولت استفاده از وب معنايي و بهبود ميزان ارتباط اسناد مختلف تحولات زير نيز در دنياي وب معنايي اعمال خواهد شد.

1- سرورها سيستم هاي مختلف ذخيره سازي و نمايش ديتا را با استفاده از استانداردهاي RDF و SPARQL بهبود مي بخشند. بسياري از اين سيستم ها نيز در آينده نزديك با استانداردهاي ياد شده سازگار شده و به خصوص با برنامه هاي كاربردي و نرم افزارهاي متنوع پايگاه داده سازگار مي شوند. وب سرورهاي سازگار با فناوري هاي وب معنايي با استانداردهاي قديمي نيز سازگار خواهند بود و مي توانند بدون هيچ مشكلي با انها نيز ارتباط برقرار كرده و برنامه هاي قديمي را اجرا كنند.

2- اسنادي كه داراي اطلاعات با فرمت هاي سازگار با وب معنايي باشند،‌ هم توسط سيستم هاي رايانه اي قابل درك خواهند بود و هم محتواي اين اسناد توسط انسان ها قابل فهم است.

با ابداع استناداردهاي تازه و متنوع هم مشاهده مشخصات خالق هر سند ممكن است و هم مي توان به طور خودكار به منابع و اطلاعات تكميل كننده آن دسترسي پيدا كرد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.