در صورت تمايل به تجربه يک سيستم‌عامل جديد و نصب ویندوز 7، مطلب زیر، نوشته هانیه تندهوش که در مجله بایت این هفته به چاپ رسیده را مطالعه نمایید.

اين مراحل که در ادامه مي‌آيد مربوط مي‌شود به ويندوز 7 نسخه Ultimate که بهترين نسخه اين سيستم‌عامل است.

آغاز نصب ويندوز 7

در حالي‌که رايانه روشن بوده و سيستم‌عامل در حال کار است، تمامي برنامه‌هاي فعال را ببنديد و ديسک حاوي ويندوز 7 را در داخل درايو بگذاريد، پس از مدت کوتاهي پنجره آبي ويندوز 7 ظاهر شده و در اين مرحله دو گزينه پيش روي شما قرار مي‌گيرد: Check Compatibility Online و Install Now که شما به‌منظور ادامه مراحل نصب، بايد گزينه دوم را انتخاب کنيد.

پس از اين مرحله، تمام صفحه آبي مي‌شود و کمي صبر مي‌کنيم تا Temporary Files نصب ويندوز از روي ديسک خوانده شود.

در مرحله دوم از شما خواسته خواهد شد که يکي از دو روش نصب ويندوز 7 را انتخاب کنيد.

در Go online to get latest Update for installation همان‌طور که از نامش پيداست، اطلاعات آپديت ويندوز را از اينترنت دريافت مي‌کند که اين گزينه مد نظر ما نيست و گزينه do not get latest Update for installation در واقع به نصب ويندوز از روي ديسک مي‌پردازد که هدف ما هم دقيقا همين قسمت است؛ پس آن‌را انتخاب مي‌کنيم.

در مرحله سوم نصب بايد يکي از دو گزينه Upgrade يا Custome را انتخاب کنيد. در مورد اول، کليه فايل‌هاي موجود در درايو C رايانه شما به‌همراه شاخه Program files حفظ خواهد شد و تنها سيستم‌عامل قبلي شما به ويندوز 7 ارتقاء پيدا مي‌کند ولي با انتخاب گزينه دوم، شما ويندوز 7 را روي يکي از درايوهاي موجود نصب مي‌کنيد و بنابراين اطلاعات قبلي و تنظيمات پيشين حفظ نخواهد شد.

بیشتر بدانید:   رشد بازار موتور جست‌وجوی بینگ

در چهارمين مرحله صفحه‌اي با نام Please read license term پيش روي شما ظاهر مي‌شود که عبارت است از مقررات نصب ويندوز 7، در اين‌جا گزينه I accept license terms را تيک بزنيد و به مرحله بعدي برويد.

مرحله پنجم نصب مربوط مي‌شود به انتخاب درايوي از هاردديسک که قصد داريد ويندوز 7 را روي آن نصب کنيد.

در اين مرحله مي‌توانيد تنها با انتخاب درايو مورد نظر و کليک روي گزينه Next به نصب ويندوز ادامه دهيد بدون اين‌که درايو شما فرمت شود. در غير اين‌صورت در قسمت پايين همين صفحه، Drive Option را انتخاب کنيد که يکي از گزينه‌هاي آن Format مي‌باشد؛ بنابراين اگر قصد داريد پيش از نصب ويندوز جديد، کليه اطلاعات درايو مورد نظر را پاک کنيد، اين گزينه را انتخاب کنيد و پس از تاييد سوالي مبني بر اطمينان از ادامه کار، مدت کوتاهي صبر مي‌کنيم تا درايو مورد نظر فرمت شود.

از اين به بعد وارد مراحلي از نصب ويندوز مي‌شويد که به‌صورت کاملا خودکار ادامه پيدا خواهد کرد و نيازي به حضور شما نخواهد بود. بسته به قدرت سخت‌افزاري رايانه شخصي شما، اين سلسله مراحل مي‌تواند طولاني و يا کوتاه باشد که بين 15 تا 30 دقيقه به طول خواهد انجاميد.

طي اين مدت مشاهده خواهيد کرد که در پنجره نصب، گزينه‌هايي به ترتيب تيک مي‌خورند که عبارتند از:

  1. مرحله کپي شدن فايل‌هاي ويندوز که در مدت کوتاهي به پايان مي‌رسد. Copying windows files
  2. مرحله باز شدن و توسعه فايل‌هاي کپي شده نصب ويندوز روي هاردديسک. Expanding files
  3. مرحله نصب ويژگي‌هاي ويندوز که در مدت کوتاهي به پايان مي‌رسد. Installing features
  4. اين مرحله مربوط به نصب به‌روز رسان‌‌ها است که در انتهاي آن ‌رايانه به‌طور خودکار ري‌استارت مي‌شود و پس از بالا آمدن، اين مرحله به پايان مي‌رسد. Installing Updates
  5. آخرين مرحله که مربوط به کامل کردن عمليات نصب است و با ري‌استارت کردن دوباره رايانه به پايان خواهد رسيد.
بیشتر بدانید:   Windows Blue، نسل جدید ویندوز مایکروسافت از راه می رسد

در همين جا بيان يک نکته ضروري است.

اگر از کاربران لپ‌تاپ‌ مي‌باشيد و قصد داريد به‌جاي ويندوز پيشين، از ويندوز 7 استفاده کنيد حتما پيش از آغاز مراحل نصب، آداپتور لپ‌تاپ را به دستگاه متصل کنيد چرا که در غير اين‌صورت ويندوز به‌طور خودکار به شما اجازه طي مراحل را نمي‌دهد. توجه داشته باشد که در طي مراحل چندگانه نصب ويندوز 7 چنان‌چه سيستم شما در اثر کمبود باتري خاموش شود بايد تمام مراحل را از ابتدا طي کنيد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.