اولين کنگره فناوري اطلاعات و ارتباطات با رويکرد “به‌زيست شهروندان” و با هدف توسعه دانش بنيادي و مهارت‌هاي کاربردي صنعت فناوري اطلاعات کشور خردادماه برگزار مي‌شود.

به گزارش مجله بایت، اين کنگره با هدف فراهم آوردن موقعيت مناسب براي بخش خصوصي جهت ارائه قابليت‌ها و ايجاد تعامل با بخش حاکميتي و توسعه فضاي رقابتي در قلمرو IT، درنظر دارد به مدت سه روز محورهاي توسعه خدمات الکترونيک شهروند مجازي، توانمندسازي شهروندان در جامعه اطلاعاتي، اقتصاد شبکه‌اي، به‌زيست شهروندان و اخلاق فناوري اطلاعات و ارتباطات، حقوق فاوا، نرم‌افزار و سامانه‌هاي اطلاعاتي و توسعه شبکه و نقاط دسترسي الکترونيکي شهروندان را مورد بررسي قرار دهد.

ارائه برنامه پيشرفت الکترونيک کشور

آخرين وضعيت پروژه‌هاي سلامت الکترونيک، تجارت الکترونيک، امضاي الکترونيک، حقوق فناوري اطلاعات، ماليات الکترونيک و در نهايت برنامه کلي کشور درباره پيشرفت‌هاي الکترونيک در کنگره فناوري اطلاعات و ارتباطات ارائه خواهد شد.

به گزارش ايسنا، نصرا… جهانگرد دبير علمي کنگره فناوري اطلاعات و ارتباطات با رويکرد به‌زيست شهروندان، با بيان مطلب فوق افزود: در عين حال ارائه آخرين وضعيت نظام بانکداري الکترونيکي توسط کارشناسان و مسئولان از ديگر برنامه‌هاي اين کنگره خواهد بود.

جهانگرد درباره کارگروه جامعه اطلاعات نيز گفت: در اين کارگروه در قالب سخنراني، ميزگرد و مقاله، صاحب‌نظران کليه دستورات مربوط به اسناد جامعه اطلاعاتي و پيشرفت آن در ايران را بررسي خواهند کرد.

دبير علمي کنگره ادامه داد: همچنين براي نخستين‌بار نشست ويژه‌اي در حوزه حقوق و قوانين و مقررات و دادرسي براي خبرگان ارائه خواهد شد. مباحثي از جمله قراردادهاي فناوري اطلاعات و ارتباطات، مشکلات حقوقي، نحوه دادرسي و پيگيري مشکلات حقوقي و همچنين قوانين و مقررات مربوط به جرايم الکترونيک مورد نقد و بررسي قرار خواهد گرفت.

بیشتر بدانید:   30 هزار IP صنعتي آلوده به ويروس Stuxnet در کشور

وي افزود: در زمينه پيشرفت‌هاي نرم‌افزاري و دسترسي شبکه نيز مسئولان به ارائه گزارش پرداخته و پاسخگوي سوالات کاربران خواهند بود.

انتظار مي‌رود کنگره کاربردي باشد

نصرا… جهانگرد در اين نشست اظهار کرد: در سطح ملي به‌رغم افت‌وخيزهايي که در بخش اجرايي در جهت حمايت از فناوري اطلاعات است، جريان اصلي جامعه چه در بدنه دولتي و چه خصوصي در راه توسعه کاربرد IT در گردش است و به‌تدريج کشور داراي جايگاه خوبي در اين زمينه شده است.

وي افزود: در حال حاضر در هر امري که با فناوري اطلاعات مرتبط باشد مي‌توانيم با مراجعه به اينترنت آخرين اخبار و اطلاعات را درباره آن به زبان فارسي پيدا کنيم که فکر مي‌کنم بخش اعظم آن‌را بخش غيردولتي در اينترنت قرار داده است.

جهانگرد با بيان اين‌که همه حوزه‌هاي تخصصي NGO مرتبط با فناوري اطلاعات مانند انجمن انفورماتيک، انجمن جامعه اطلاعاتي و سازمان نظام صنفي رايانه‌اي کشور و به‌طور کلي تمام فعالان بخش غيردولتي قلمرو ICT براي اين کنگره اجماع کردند گفت: در بخش اجرايي نيز وزارت ICT، شهرداري، وزارت بازرگاني، بانک‌ها، وزارت دارايي، قوه‌قضاييه، شوراي‌عالي اطلاع‌رساني با اين کنگره همکاري داشتند که اميدواريم بتوانيم کارهايي را که در اين حوزه عرضه شده به نمايش بگذاريم.

او با تاکيد بر اين‌که بدون شک بدون IT نمي‌توان بسياري از کارها را در عصر امروز اجرايي کرد خاطرنشان کرد: اگر همه دستگاه‌هاي دولتي تشويق و اجبار شوند که خدمات خود را به فضاي رايانه‌اي ببرند مي‌توانيم مسير را کوتاه‌تر و خدمات را باکيفيت‌تر ارائه کنيم و قصد ما اين است که رويکرد کنگره کاربردي باشد و محور آن هم بهبود زندگي مردم است و به همين دليل عنوان به‌زيست شهروندان را براي آن انتخاب کرديم.

بیشتر بدانید:   مزاحمت با سيم‌كارت ايرانسل در صدر شكايات

يک کنگره، هفت بخش اصلي

وي با بيان اين‌که بنا داريم براي کنگره فعاليت‌ها را در 7 بخش دسته‌بندي کنيم گفت: خدمات الکترونيک، اقتصاد ديجيتال، حقوق فضاي سايبر، نرم‌افزار، اخلاق در فضاي سايبر، شبکه دسترسي و توانمندسازي مردم در جامعه اطلاعاتي از جمله اين بخش‌هاست که در ذيل اين هفت گروه، 100 عنوان انتخاب کرديم.

او يادآور شد: تاکنون درباره اين عناوين حدود 300 مقاله دريافت کرديم که از بين آن‌ها 48 مقاله مورد تاييد و براي ارائه انتخاب شدند و از بخش‌هاي مختلف نيز براي ارائه گزارش دعوت شده که در اين کنگره 52 سخنراني از بخش‌هاي اجرايي کشور خواهيم داشت و در قالب اين کنگره گزارش‌ جامعي از وضعيت فناوري اطلاعات کشور به‌دست مي‌آوريم.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.