عليرغم گذشت بيش از يک سال و چهار ماه از اعطاي پروانه وايمکس و پايان مهلت 9 ماهه اپراتورها براي عرضه سرويس هاي خود اما هنوز اين فناوري نوظهور بازار ايران همچنان در کما به سر مي برد.

به گزارش عصرارتباط، گرچه برخي از اپراتورها در اين ميان نسبت به عرضه سرويس‌هاي خود اقدام کرده‌اند اما برخي ديگر همچنان در مرحله نصب و راه‌اندازي شبکه خود به سر مي‌برند و اين امر موجب شده تا برخلاف آنچه که تصور مي‌شد با عرضه اين خدمت ميزان دسترسي به اينترنت بي‌سيم باند پهن در کشور افزايش يابد اما هنوز اين اتفاق نيفتاده است.

مبين نت: در مرحله انتقال سهام

آخرين اخبار داغ منتشر شده از وايمکس طي روزهاي اخير مربوط به تنها اپراتور سراسري وايمکس است که گرچه وعده داده بود خرداد ماه 89 نسبت به عرضه سرويس‌هاي خود اقدام خواهد کرد اما در چند روز باقي مانده به موعود اعلام شده، موضوع انتقال سهام آن مطرح شد.

مبين نت اکنون با ترکيبي جديد و با سهم 40 درصدي شرکت مخابرات ايران در اين اپراتور که هنوز سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي از اجراي آن بي‌اطلاع است و نسبت به انتقال مجوز آن ابراز بي‌اطلاعي مي‌کند، به حيات خود ادامه مي‌دهد.

اين شرکت داراي پروانه اپراتوري در 30 استان کشور هنوز در کش و قوس ترکيب و تنظيم سهامداران و هيات مديره خود به سر مي‌برد و به نظر مي‌رسد با پيوستن همراه اول به جمع سهامدارانش تا اندازه‌اي خيالش از بابت شبکه‌اي که بايد راه‌اندازي کند، راحت شده و مي‌تواند از بستر همراه اول بهره‌مند شود.

ايرانسل: 10 شهر تحت پوشش قرار گرفت

ايرانسل تنها اپراتور از ميان چهار اپراتور پروانه‌دار در شش استان کشور است که نسبت به عرضه سرويس‌هاي تجاري خود در بهمن ماه 88 اقدام کرد و تاکنون توانسته اصفهان، خميني‌شهر، اهواز، تبريز، تهران، شهر قدس، شهريار، شيراز، کرج و مشهد را تحت پوشش قرار دهد.

طبق آخرين اطلاعات ارايه شده از سوي عليرضا قلمبر دزفولي مديرعامل ايرانسل- اکنون امکان ارايه سرويس‌هاي VoIP و VPN اين اپراتور بر بستر وايمکس فراهم شده و در انتظار مجوز سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي است تا به صورت تجاري به متقاضيان ارايه شود.

اسپادان: بالاخره افتتاح شد

شرکت مشارکتي مخابرات سيار استان اصفهان با نام تجاري اسپادان نيز نزديک به دو هفته‌اي است که بالاخره پس از وعده‌هاي فراوان شهرام ستايش مديرعامل اين شرکت نسبت به عرضه وايمکس در محدوده شهر اصفهان اقدام کرده است.

اين اپراتور که تنها پروانه عرضه وايمکس در استان اصفهان را دارا است، در نخستين گام فعاليت خود نسبت به ارايه تعرفه‌هاي تشويقي ماهيانه آزمايشي تا پايان تيرماه 89 کرده که براساس آن کمترين تعرفه دريافتي آن به ازاي ارايه سرويس 128 کيلوبيت 13 هزار تومان و بيشترين آن 2 مگابيت با قيمت 125 هزار تومان است.

رايانه دانش گلستان: نصب همچنان ادامه دارد

مجتمع رايانه دانش گلستان که مجوز اپراتوري وايمکس را تنها در محدوده استان گلستان دارد، با وجود کم حجم بودن محدوده پوشش مورد تعهدش اما ديرتر و عقب‌تر از ديگر اپراتورها گام برداشته است و همچنان در مرحله نصب تجهيزات به سر مي‌برد.

گرچه پيش‌بيني دقيقي از روند ارايه سرويس‌هاي اين اپراتور وجود ندارد اما اين اپراتور فعلا مشغول نصب تجهيزات و دکل‌هايش است تا بتواند بالاخره وايمکس را به اين استان سرسبز ببرد.

داتک: قسط ميپردازد

داتک تلکام نيز که در راستاي پروانه ارايه خدمات اينترنت پرسرعت(PAP) خود، پيش از اين مجوز ارايه سرويس‌هاي وايمکس را دريافت کرده و همزمان با برگزاري جدي مزايده وايمکس خود را براي سرويس‌دهي جديدي آماده کرده بود، در برابر تصميم رگولاتوري مبني بر تمکين به پروانه‌هاي جديد صادره قرار گرفت.

پس از گذشت يک سال از اعطاي پروانه‌هاي وايمکس بالاخره اين شرکت در مذاکرات خود با سازمان تنظيم مقررات حق لايسنس 30 ميليارد توماني پروانه وايمکس در تهران را مشروط به پرداخت 40 درصد آن به صورت نقد معادل 12 ميليارد تومان و پرداخت اقساطي مابقي آن تقبل کرد تا با موافقت كميسيون تنظيم مقررات با درخواست شركت داتك مبني بر پرداخت اقساطي 40 درصد حق پروانه،‌ پروانه وايمكس آن نيز اعطا شود.

لايزر: همچنان مذاکره ميکنيم

لايزر نيز که دارنده پروانه PAP  از رگولاتوري است پيش از ورود وايمکسي‌ها مجوز ارايه سرويس اينترنت بي‌سيم را دريافت کرده بود و در حال حاضر براي دريافت مجوز وايمکس شرايط مشابه داتک را دارد. اين درحالي است اين شرکت هنوز اقدامي درخصوص دريافت پروانه جديد رگولاتوري انجام نداده است.

گرچه شنيده مي‌شد لايزر از تمکين به پرداخت حق لايسنس و دريافت پروانه وايمکس انصراف داده است اما خشايار تمدن مديرعامل اين شرکت اين موضوع را رد کرده و گفت: «هنوز مشغول مذاکره هستيم تا بالاخره يک کاريش بکنيم.»

ادامه روند مذاکرات ميان لايزر و سازمان تنظيم مقررات نيز درحالي است که رگولاتوري پيش از اين اعلام کرده بود: «درخصوص ساير شرکت‌‌هايي که نسبت به پرداخت حق‌الامتياز اقدام نکرده‌اند، براساس مقررات مصوب کميسيون اقدامات قانوني به عمل خواهد آمد.»

اين درحالي بود که پس از علني شدن تهديد رگولاتوري در خصوص اجبار شرکت‌هاي PAP  فعال در وايمکس مسعود داوري‌نژاد اولين رگولاتور ايراني مخالفت خود را در اين خصوص اعلام کرد و تهديد رگولاتوري را فاقد وجاهت قانوني دانست.

سازمان تنظيم مقررات پس از صدور پروانه‌هاي جديد براي وايمکس در يک اقدام عجيب مدعي شد تمامي شرکت‌هاي PAP  که پيش از اين سرويس اينترنت بي‌سيم را ارايه مي‌کردند بايد به قواعد پروانه‌هاي جديد تمکين کرده و حق‌الامتيازهاي جديد را بپردازند.

به رغم تکرار تهديدهاي شفاهي رگولاتوري پس از ورود محمد کرم پور، اين سازمان تاکنون هيچ اقدام و تصميم شفاف و مشخصي نه در برابر تاخير اپراتورهای دارنده مجوز وايمکس براي ارايه سرويس‌هايشان و نه پاسخي به انتقادهاي شرکت‌هاي PAP  براي ارايه سرويس وايمکس نشان نداده است تا شايد سايه وايمکس سريع‌تر براي افزايش ضريب نفوذ اينترنت در کشور گسترده شود.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید