در این مطلب با کم مصرف ترین گوشی های هوشمند و همچنین پرمصرف ترین موارد آشنا خواهیم شد. اگر جزو کاربرانی هستید که از نیاز به اتصال مداوم گوشی به برق کلافه شده‌اید، بهتر است یکی از کم مصرف ترین گوشی های هوشمند را خریداری کنید.

بررسی کم مصرف ترین گوشی های هوشمند
بررسی کم مصرف ترین گوشی های هوشمند

گوشی های هوشمند در مقایسه با گوشی های موبایل ساده امکانات فوق‌العاده بیشتری دارند، به طوری که قابلیت اصلی یک تلفن همراه یعنی برقراری تماس و ارسال پیام کوتاه به حاشیه رانده شده است. اما در مقایسه با گوشی های ساده، اصلی‌ترین نقطه ضعف گجت‌های تکنولوژیک امروزی را می‌توان عمر باتری پایین دانست.

از طرفی امروزه برای هر کاری نیازمند استفاده از گوشی های هوشمند خود هستیم. در نتیجه باتری آن‌ها خیلی زود به اتمام رسیده و اغلب در زمان‌های ضروری، از دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در دستگاه عاجز می‌مانیم. متاسفانه این مشکل در پرچمداران بیشتر خودنمایی می‌کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم یکی از کم مصرف ترین گوشی های هوشمند معرفی شده در ادامه را خریداری کنید.

بررسی کم مصرف ترین گوشی های هوشمند
بررسی کم مصرف ترین گوشی های هوشمند

ظرفیت باتری پرچمداران امروزی به طور متوسط ۳ هزار میلی‌آمپر ساعت است که با در نظر گرفتن ابعاد و رزولوشن نمایشگر و همچنین حافظه‌های بالای آن‌ها کم تلقی می‌شود. با این حال، گوشی‌سازان رفته رفته توجه بیشتری به این ایراد بزرگ کرده و مشغول بهبود پرچمدارانشان از نظر دوام باتری هستند.

کم مصرف ترین گوشی های هوشمند

هواوی جزو گوشی‌سازانی است که از سال‌ها قبل مشکل یاد شده را رفع کرده است، به طوری که پرچمداران سری میت آن همگی به باتری‌های ۴ هزار میلی‌آمپر ساعتی مجهز می‌شوند. سامسونگ به عنوان بزرگترین گوشی‌ساز دنیا نیز به وسیله معرفی گلکسی نوت ۹ با یک پک باتری مجهز به همین میزان ظرفیت نشان داد به نیاز کاربران توجه می‌کند.

اما نکته اینجاست که کم مصرف ترین گوشی های هوشمند همواره آن‌ها نیستند که باتری‌های دارای ظرفیت بیشتری دارند. اگر سخت افزار و مخصوصا نرم افزار بهینه نشده باشد، حتی یک باتری ۵ هزار میلی‌آمپر ساعتی نیز کفاف یک روز استفاده عادی را نخواهد داد. پس در دوام باتری، فاکتورهای بسیاری دخیل هستند که میزان ظرفیت باتری بر حسب میلی‌آمپر ساعت، تنها یکی از آن‌ها است.

بیشتر بدانید:   ۸ شارژر غیر متعارف برای شارژ گوشی های تلفن های هوشمند
بررسی کم مصرف ترین گوشی های هوشمند

در این مطلب تصمیم داریم کم مصرف ترین گوشی های هوشمند را معرفی کنیم. آن‌ها مدل‌هایی هستند که به ازای استفاده از باتری‌های کوچک‌تر، دوام بیشتری نشان می‌دهند. در واقع توان بهینه‌سازی، معیار اصلی در این رقابت به شمار می‌رود.

کم مصرف ترین گوشی های هوشمند را بر اساس وضوح تصویر نمایشگر آن‌ها به دو دسته تقسیم می‌کنیم. در هر دسته‌بندی، متوسط ظرفیت باتری گروه را مشخص کرده و سپس عنوان می‌کنیم هر گوشی در صورت داشتن آن میزان ظرفیت، چه میزان دوام خواهد داشت. به این ترتیب، به بهینه‌ترین مدل‌ها پی می‌بریم.

گوشی های دارای نمایشگر کیو اچ‌دی و بیشتر

در صفحه نمایش‌های دارای رزولوشن کیو اچ‌دی، نزدیک به ۴ میلیون پیکسل وجود دارد، در حالی که نمایشگرهای مجهز به وضوح تصویر فول اچ‌دی، دارای ۲ میلیون پیکسل هستند. نیروی مورد نیاز برای روشن کردن دو برابر پیکسل بیشتر، سبب کاهش دوام باتری می‌شود، به همین دلیل در صورت نیاز به خرید یک پرچمدار کم مصرف، بهتر است به سراغ مدل‌های دارای صفحه نمایش فول اچ‌دی بروید. گوشی های مجهز به صفحه‌ نمایش‌های دارای رزولوشن کیو اچ‌دی، به طور متوسط حدود ۲۰ درصد دوام باتری کمتری در مقایسه با رقبای مجهز به صفحه نمایش فول اچ‌دی دارند.

بررسی کم مصرف ترین گوشی های هوشمند

یکی دیگر از ویژگی‌های کم مصرف ترین گوشی های هوشمند داشتن پنل‌های OLED است. در این نوع پنل‌ها، برای نمایشگر رنگ مشکی پیکسل خاموش می‌شود، به همین دلیل انرژی تقریبا کمتری در مقایسه با پنل‌های LCD مصرف خواهد شد.

در تست پرچمداران دارای نمایشگر کیو اچ‌دی، اچ تی سی یو ۱۱ توانست از نظر بهینگی، در رتبه اول قرار بگیرد. اگر این گوشی را به یک باتری ۳۳۸۸ میلی‌آمپر ساعتی (متوسط ظرفیت باتری‌های گوشی های گروه اول) مجهز کنیم، نزدیک به ده ساعت و نیم دوام خواهد داشت. در جدول زیر، سایر موارد را به ترتیب از بهترین تا بدترین مشاهده خواهید کرد. اولین ستون مربوط به ظرفیت باتری گوشی، دومین ستون مربوط به دوام باتری بر حسب دقیقه بر اساس تست‌های عملی صورت گرفته و سومین ستون مربوط به دوام گوشی در صورت مجهز شدن به یک باتری دارای ظرفیت متوسط کل مدل‌های همان دسته‌بندی است.

بیشتر بدانید:   با این نرم افزار گوشی های هوشمند کیف پولتان می شوند!
ظرفیت باتری به میلی‌آمپر ساعتدوام باتری گوشی به دقیقهعمر تخمینی به ساعت با تجهیز به باتری ۳۳۸۸ میلی‌آمپر ساعتی
اچ تی سی یو ۱۱۳۰۰۰۵۴۳۱۰٫۲۲
ال جی وی ۳۰۳۳۰۰۵۷۴۹٫۸۲
سامسونگ گلکسی اس ۸ اگزینوسی۳۰۰۰۵۰۲۹٫۴۵
موتورولا موتو زد ۲ فورس ادیشن۲۷۳۰۴۵۶۹٫۴۳
میزو پرو ۶ پلاس۳۴۰۰۵۳۸۸٫۹۴
سونی اکسپریا ایکس زد پریمیوم۳۲۳۰۴۹۵۸٫۶۵
گوگل پیکسل ۲ ایکس ال۳۵۲۰۵۳۷۸٫۶۱
سامسونگ گلکسی اس ۹۳۰۰۰۴۴۳۸٫۳۴
نوکیا ۸ سیروکو۳۲۶۰۴۷۳۸٫۱۹
سامسونگ گلکسی نوت ۸۳۳۰۰۴۷۰۸٫۰۴
سامسونگ گلکسی اس ۹ پلاس۳۵۰۰۴۸۵۷٫۸۲
سامسونگ گلکسی اس ۸ پلاس۳۵۰۰۴۸۰۷٫۷۴
ریزر فون۴۰۰۰۵۳۲۷٫۵۱
هواوی پی ۱۰ پلاس۳۷۵۰۴۹۸۷٫۵
ال جی جی ۷ تینکیو۳۰۰۰۳۹۲۷٫۳۸
ال جی وی ۳۵ تینکیو۳۳۰۰۴۳۰۷٫۳۶
هواوی آنر ۸ پرو۴۰۰۰۵۱۹۷٫۳۳
سونی اکسپریا ایکس زد ۲ پریمیوم۳۵۴۰۴۴۵۷٫۱
اچ تی سی یو ۱۱ پلاس۳۹۳۰۴۸۰۶٫۹
اچ تی سی یو ۱۲ پلاس۳۵۰۰۴۲۷۶٫۸۹
ال جی جی ۶۳۳۰۰۳۶۹۶٫۳۱

گوشی های دارای نمایشگر کمتر از کیو اچ‌دی

متوسط ظرفیت باتری دسته‌بندی بالا از گروه دوم بیشتر است، اما گوشی های مجهز به صفحه نمایش‌های دارای رزولوشن کمتر از کیو اچ‌دی نزدیک به ۲۰ درصد دوام بیشتری از خود نشان می‌دهند. از آنجایی که استفاده از پنل‌های بسیار باکیفیت سبب شده تفاوت تراکم پیکسلی نمایشگرهای کیو اچ‌دی و فول اچ‌دی با چشم غیر مسلح  غیر قابل تشخیص باشد، به همین دلیل خرید یکی از کم مصرف ترین گوشی های هوشمند دسته‌بندی دوم عاقلانه‌تر به نظر می‌رسد، مخصوصا این که معمولا قیمت پایین‌تری نیز دارند.

همانطور که گفتیم، عمر باتری به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد. با انداختن نگاهی به دوام و ظرفیت باتری گوشی های آی او اسی به خوبی می‌توان به این موضوع پی برد. در دسته‌بندی دوم، آیفون ۸ در رده اول قرار دارد. این گوشی و گوگل پیکسل ۲ اگرچه دوام باتری یکسانی دارند، اما ظرفیت باتری گوشی اپل حدود هزار میلی‌آمپر از رقیب آن کمتر است! گفتنی است در گروه دوم، متوسط ظرفیت باتری گوشی های مجموعه برابر ۳۱۱۵ میلی‌آمپر ساعت است.

بیشتر بدانید:   استفاده از شتاب سنج های رایج در گوشی های هوشمند در پیش بینی زلزله!
ظرفیت باتری به میلی‌آمپر ساعتدوام باتری گوشی به دقیقهعمر تخمینی به ساعت با تجهیز به باتری ۳۱۱۵ میلی‌آمپر ساعتی
اپل آیفون ۸۱۸۲۱۵۱۷۱۴٫۷۴
اپل آیفون ۸ پلاس۲۶۹۱۶۳۵۱۲٫۲۵
موتورولا موتو جی ۶ پلاس۳۲۰۰۶۳۴۱۰٫۲۹
سونی اکسپریا ایکس زد ۲ کامپکت۲۸۷۰۵۵۳۱۰
گوگل پیکسل ۲۲۷۰۰۵۲۰۱۰
اپل آیفون ایکس۲۷۱۶۵۲۱۹٫۹۶
سامسونگ گلکسی ای ۸۳۰۰۰۵۵۵۹٫۶
اچ تی سی یو ۱۱ لایف۲۶۰۰۴۷۶۹٫۵
سونی اکسپریا ایکس ای ۲۳۳۰۰۶۰۳۹٫۴۹
هواوی میت ۱۰ پرو۴۰۰۰۷۲۵۹٫۴۱
موتورولا موتو زد پلی ۳۳۰۰۰۵۳۰۹٫۱۷
موتورولا موتو جی ۶۳۰۰۰۵۰۵۸٫۷۴
سونی اکسپریا ایکس زد ۲۳۱۸۰۵۳۴۸٫۷۲
سامسونگ گلکسی ای ۶ پلاس۳۵۰۰۵۸۷۸٫۷۱
وان پلاس ۵ تی۳۳۰۰۵۳۱۸٫۳۵
نوکیا ۷ پلاس۳۸۰۰۵۸۶۸٫۰۱
هواوی آنر ۱۰۳۴۰۰۵۲۴۸
ایسوس زنفون ۵ زد۳۳۰۰۵۰۱۷٫۸۸
وان پلاس ۶۳۳۰۰۴۹۰۷٫۷۱
هواوی آنر ۷ ایکس۳۳۴۰۴۹۴۷٫۶۸
شیائومی می میکس ۲ اس۳۴۰۰۴۷۷۷٫۲۸

فراموش نکنید در این مطلب، بیشتر بهینگی دستگا‌ها مد نظر قرار گرفت و کم مصرف ترین گوشی های هوشمند بر اساس نحوه بهینه‌سازی نرم افزار و سخت افزارهای آن‌ها مرتب‌سازی شدند. به عبارت دیگر مبنای ما، داشتن بیشترین دوام ممکن به ازای داشتن باتری کوچکتر بود.

به عنوان نمونه، اگرچه هواوی میت ۱۰ پرو دارای دوام باتری خارق‌العاده ۷۲۵ دقیقه‌ است، اما از آنجایی که این عمر به واسطه یک باتری غول‌آسا حاصل شده است، رتبه آن چندان بالا نیست.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.