هرکدام از نگارش‌هاي ويندوز، امکانات، ابزار و انواعي از برنامه‌هاي جديد و بهينه شده را براي شما فراهم مي‌کند. ويندوز 7 نيز مانند ويندوزهاي قبلي تعداد بسيار زيادي برنامه را در خود دارد که ممکن است شما با بعضي از آن‌ها آشنا باشيد.

هانیه تندهوش در شماره این هفته مجله بایت، شما را با این نرم افزارها آشنا می کند.

در اين ويندوز جديد برخي از برنامه‌هاي قبلي حذف شده و در عوض تعدادي برنامه جديد براي کاربران ويندوز ارائه شده است که ما در اين شماره قصد داريم تا شما را با برخي از برنامه‌هاي اساسي و خدماتي آن آشنا کنيم.

Internet Explorer 8: آخرين نسخه از “اينترنت‌اکسپلورر” که در شماره‌هاي گذشته برايتان معرفي کرديم، نسخه هشتم آن است که همراه با نصب ويندوز 7 روي رايانه شما نصب مي‌شود.

اين نگارش امکانات فراواني را براي شما فراهم کرده است.

همان‌طور که مي‌دانيد اينترنت‌اکسپلورر که ساخته شرکت مايکروسافت است هنوز هم در بازار رقابت مرورگرها پرطرفدارترين مرورگر است اما اين اواخر مرورگر فايرفاکس مورد استقبال قابل توجهي از سوي کاربران قرار گرفته است که اين خود براي مايکروسافت، زنگ خطري است.

از امکانات جديد اکسپلورر 8، امکان برقراري ارتباط اين مرورگر با برنامه‌هاي اداري مشهوري مانند Microsoft office word

windows live windows ،live writer است.

Desktop Gadget Gallery: اين برنامه جديد به‌جاي برنامه windows sidebar که در ويندوز ويستا برايتان معرفي کرديم قرار گرفته است.

در اين برنامه، گجت‌هايي را مي‌توانيد پيدا کنيد که انواعي از اطلاعات را به‌طور مستقيم روي دسک‌تاپ به‌نمايش درمي‌آورند.

اين گجت‌ها را مي‌توانيد به هر مکاني از دسک‌تاپ انتقال دهيد و نحوه نمايش آن‌را به دل‌خواه و سليقه خود تنظيم کنيد.

اين گجت‌ها عبارتند از clock ،calendar ،weather slide show و…. گجت‌ها امکانات سودمندي را فراهم مي‌سازند. به‌عنوان مثال با ابزارک weather مي‌توانيد وضعيت آب‌‌وهواي شهر محل اقامت خود و چند شهر ديگر را به‌طور هم‌زمان در دسک‌تاپ ببينيد.

Windows update: اين برنامه مهم در ويندوز، سايت Microsoft update را زيرنظر مي‌گيرد و هرگونه به‌روز رساني در زمينه سيستم‌عامل، برنامه‌هاي کاربردي نصب شده روي رايانه و درايورهاي متصل به سيستمتان را به اطلاع شما مي‌رساند.

Windows media center: مايکروسافت براي افرادي که مي‌خواهند يک سرور رسانه‌اي خانگي اختصاصي برپا کنند، يک نسخه مجزاي ويندوز را با نام media center عرضه کرده است.

اين‌بار اين برنامه به‌صورت توکار در ويندوز 7 قرار گرفته است تا هر کاربري که علاقه و دانش فني استفاده از آن‌را داشته باشد از آن بهره بگيرد.

با استفاده از اين برنامه شما مي‌توانيد فيلم، برنامه‌هاي تلويزيوني ضبط شده و اسلايدهاي آرشيو عکس خود را روي صفحه‌نمايش رايانه تماشا کنيد.

اگر رايانه شما يک کارت تيونر تلويزيون و يا يک دستگاه اکسترنال تيونر تلويزيون داشته باشد، شبکه‌هاي تلويزيوني مختلف را نيز مي‌توانيد از روي مانيتور رايانه خود تماشا کنيد.

Windows DVD Maker: يک برنامه ساده ويندوز است که با آن مي‌توانيد DVDهاي حرفه‌اي از عکس‌ها، ويدئوها و آهنگ‌هاي خود بسازيد و براي آن‌ها تيتراژ و جلوه‌هاي ويژه درست کنيد.

اين برنامه، يک نرم‌افزار عالي و کاربردي است که به‌عنوان مثال براي ساخت قطعات اسلايدي و ويدئويي از کودکان خردسالتان روي DVD براي هديه به اقوام و دوستان به‌کار مي‌رود.

Math Input panel: اين برنامه براي کاربران تبلت‌ پي‌سي طراحي شده است.

در اين برنامه جديد مي‌توانيد معادله‌هاي ساده و پيچيده رياضي را به متن تبديل کنيد.

اين برنامه از جبر، هندسه تحليلي، حساب، آمار و بسياري ديگر از انواع رياضيات پشتيباني مي‌کند.

Sticky notes: از اين برنامه مي‌توانيد براي الصاق يادداشت روي دسک‌تاپ رايانه بهره بگيريد و درست مانند يک برچسب کاغذي که حاوي يک يادداشت است، آن‌را به رايانه يا ميز خود بچسبانيد.

Snipping tool: با استفاده از اين برنامه کاربردي مي‌توانيد عکس‌هايي را از نواحي مختلف صفحه‌نمايش تهيه کنيد.

براي هر عکس مي‌توانيد حاشيه دست‌نويس اضافه کنيد و آن‌را به فرمت‌هاي HTML PNG ،GIF يا JPEG ذخيره کنيد و آن‌را از طريق پست الکترونيک در داخل پنجره اين برنامه براي دوستان و آشنايان خود ارسال کنيد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید