بر اساس طرحي كه دولت تركيه هم اكنون سرمايه‌گذاري‌هاي فراواني روي آن انجام داده، بيشتر ساكنان شهرهاي بزرگ اين كشور هم‌اكنون مي‌توانند با سرعت 32 مگابيت در ثانيه به اينترنت متصل شوند.

به گزارش فارس، تركيه كشوري اوراسيايي است كه بخش اعظم آن به نام آناتولي يا آسياي كوچك در جنوب غربي آسيا و خاورميانه واقع شده و بخش كوچك آن در منطقه بالكان قرار دارد. اين كشور در حال توسعه با 72 ميليون نفر جمعيت تلاش فراواني براي پيوستن به اتحاديه اروپا انجام مي‌دهد كه البته لازمه ورود به اين اتحاديه رعايت برخي استانداردهاي تعيين شده است كه از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به استانداردهاي موجود در بخش فناوري اشاره كرد.

كشور تركيه كه با تلاش‌هاي خود در سال‌هاي اخير خود را جزئي از اتحاديه اروپا مي‌داند، كم‌سرعت‌ترين خدمات اينترنتي در اروپا را در اختيار ساكنان خود قرار مي‌دهد كه البته اين اينترنت به اصطلاح كم‌سرعت، از پرسرعت‌ترين اينترنت خانگي ايران باز هم پرسرعت‌تر است و با قيمت پايين‌تر به دست كاربران ترك مي‌رسد.

هزينه استفاده از هر مگابايت اينترنت در كشور تركيه بين 35 تا 97 هزار تومان است كه البته اگر قرار باشد آن را با ايران مقايسه كنيم، بايد به‌ازاي هر مگابايت اينترنت در ايران بين 800 تا يك ميليون تومان پرداخت كرد. دولت تركيه بر اساس قوانين داخلي خود اينترنت را بدون هرگونه محدوديت در اختيار كاربران خانگي و غيرخانگي مي‌گذارد تا هر شخص بر اساس نياز خود بتوانند از فضاي مجازي بهره ببرد.

اين مسئله باعث شده است تا ساكنان كشور تركيه به صورت گسترده و بدون هرگونه محدوديت به خطوط پهن‌باند اينترنتي دسترسي داشته باشند و در مقابل كشور تركيه بتواند در زمينه ارايه خدمات اينترنتي از تمام همسايگان آسيايي خود پيشي بگيرد.

بیشتر بدانید:   سرویس های نسل چهارم و سرعت 450 مگابیت در ثانیه!

شهر آنكارا كه پايتخت تركيه محسوب مي‌شود، يكي از پرسرعت‌ترين خدمات اينترنتي اين كشور را در اختيار كاربران مي‌گذارد. آن دسته از افرادي كه در شهر آنكارا زندگي مي‌كنند مي‌توانند با سرعت 1/06 مگابيت در ثانيه اطلاعات خود را روي اينترنت منتشر كنند و در مقابل، اطلاعات مورد نظر را با سرعت 3/03 مگابيت در ثانيه بارگذاري نمايند. از ديگر مناطق تركيه كه اينترنت پرسرعت در آن رواج يافته، ‌استان بوردور است. در اين استان هر يك از شهروندان ترك مي‌توانند با سرعت 1/50 مگابيت در ثانيه به ارسال و با سرعت 2/72 مگابيت در ثانيه به دريافت اطلاعات از اينترنت بپردازند.

مهم‌ترين شركت ارايه دهنده خدمات اينترنت پرسرعت در تركيه VITAL TEKNoLOJI است كه سرويس‌هاي خود را با حداكثر سرعت ارسال و بارگذاري 13/76 و 30/01 مگابيت در ثانيه در اختيار كاربران مي گذارد. بر اساس طرحي كه دولت تركيه هم اكنون سرمايه‌گذاري‌هاي فراواني روي آن انجام داده است، بيشتر ساكنان شهرهاي بزرگ اين كشور هم‌اكنون مي‌توانند با سرعت 32 مگابيت در ثانيه به اينترنت متصل شوند.

بر اساس اين طرح كه سرويس اينترنتي VDSL2 در اختيار كاربران قرار مي‌گيرد، سرعت 4 مگابيتي خطوط اينترنتي DSL تركيه به 8 برابر افزايش يافته است. شركت TeleKum تركيه وظيفه احداث و راه‌اندازي اين سرويس را برعهده دارد و براي سرويس 16 مگابيتي ماهانه 105 دلار و براي سرعت 32 مگابيتي ماهانه 138 دلار دريافت مي‌كند. خطوط اينترنتي VDSL2 در نخستين مرحله در 73 شهر تركيه راه‌اندازي شده است. با راه‌اندازي اين خط، يك فايل 700 مگابايتي معادل ظرفيت يك CD در كمتر از 4 دقيقه از اينترنت بارگذاري مي‌شود.

بیشتر بدانید:   سوختن سیم کارت ها و نظر مدیر عامل رایتل

بنابر تازه‌ترين گزارش منتشر شده از سوي سايت InternetWorldStats كه آمارهاي بين‌المللي موثق را منتشر مي‌كند، در منطقه خاورميانه 14 كشور بحرين، ايران، عراق، رژيم صهيونيستي، اردن، كويت، تركيه، لبنان، عمان، كرانه باختري فلسطين، قطر، عربستان، سوريه، امارات و يمن قرار دارند كه در اين ميان ايران با ضريب نفوذ اينترنت معادل 34/9 درصد در جايگاه ششم منطقه قرار گرفته است.

رژيم صهيونيستي با ضريب نفوذ 74 درصد در جايگاه اول و پس از آن امارات با 48/9 درصد، قطر با 42/6 درصد و لبنان با 39/5 درصد در جايگاه دوم تا چهارم اين ليست قرار دارند و كشور تركيه با ضريب نفوذ 35 درصد و 26/5 ميليون كاربر اينترنتي در مقام پنجم اين منطقه قرار گرفته و رتبه آن از كشور ايران بالاتر است.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.