فناوري 3بعدي جي‌فورس ويژن انويديا (GeForce 3D Vision) كه اكنون به‌عنوان فناوري كمكي پايه در بسياري از فناوري‌هاي 3بعدي تازه‌وارد ديگر، مانند تلويزيون‌هاي اچ‌دي 3بعدي، لپ‌تاپ‌ها و صفحه‌هاي نمايش‌ 3بعدي رايانه‌ها كاربرد دارد، محصول جديدي از انويديا است كه با بهبود و ارتقاي كيفيت فناوري 3بعدي قديمي برجسته‌بيني (Stereoscopic) تهيه شده است.

به گزارش مجله کلیک، تمام تلاش محققان براي اجرا و پياده‌سازي اين فناوري در بازي‌هاي رايانه‌اي در طول يك قرن بي‌نتيجه بود تا بالاخره در سال‌هاي اخير به‌ثمر نشست. اين نوآوري جديد كه شامل يك كيت 200دلاري است، با يك جفت عينك از نوع ديافراگمي يا شاتر بي‌سيم و يك فرستنده فروسرخ (IR)، امكان نمايش بازي‌هاي رايانه‌اي دايركت‌ايكس11 را با كيفيت برتر به‌صورت 3بعدي براي شما فراهم مي‌كند.

اجزا و چگونگي كاركرد ديد 3بعدي

ديد 3بعدي شامل يك جفت عينك مجهز به لنزهاي پلاريزه و فرستنده فروسرخ با تمام كابل‌هاي ارتباطي و نرم‌افزار و دستورالعمل‌هاي مورد نياز است. اگرچه با اين كيت فقط يك جفت عينك دريافت مي‌كنيد، اما فرستنده آن مي‌تواند از تعداد بيشتري عينك بي‌سيم از اين نوع پشتيباني كند.

نصب و راه‌اندازي آن بسيار ساده است و 5دقيقه بيشتر زمان نمي‌برد. براي اين كار بايد نرم‌افزار آن را اجرا كرده و كابل يواس‌بي را به فرستنده IR وصل و گرداننده‌هاي آن‌را نصب و درنهايت عينک را كه به‌صورت بي‌سيم کار مي‌کند شارژ کنيد. پس از پايان اين مراحل، وقت آن است که عينک را به چشم زده و با به‌کار بردن نرم‌افزار انويدياي همراه آن، اجراي يک بازي يا تماشاي يک فيلم 3بعدي را آغاز کنيد.

سخت‌افزار مورد نياز

بدون داشتن سخت‌افزار و سيستم رايانه مناسب نمي‌توانيد از هيچ‌يک از قابليت‌هاي ديد 3بعدي استفاده کنيد. کارت گرافيک و صفحه نمايش از اصلي‌ترين سخت‌افزارهاي مورد نياز اين فناوري هستند.

داشتن يک GPU بالاتر از کارت‌هاي گرافيکي سري انويديا GTS 8800 يا GTX که هر دو محصول سال 2006 هستند، يکي از ضروريات است. البته ‌کاربرد آنها به‌همراه ديد 3بعدي، با اشکالاتي نيز همراه است. در هر صورت از کارت‌هاي گرافيکي در اين سطح نبايد توقع بهترين نتيجه را داشته باشيد، اما اين‌را بدانيد که هر چه از کارت گرافيک قوي‌تري استفاده کنيد، نتيجه بهتري عايدتان خواهد شد.

نکته: پيکر‌بندي‌هاي3 و 4طرفه کارت‌هاي گرافيکي انويديا 3 way SLI و Quad SLI به‌هيچ وجه با اين وسيله جور درنيامده و کار نخواهند کرد. اين به آن معناست که اگر 2عدد کارت گرافيکي دو‌قلو مثل295 GTX روي پايانه‌هاي پي‌سي‌آي اکسپرس مادربوردتان نصب باشد، حتما بايد يکي از آن‌ها را جدا کرده و برداريد.

بنابه گفته انويديا، پشتيباني از SLI 3 يا 4طرفه احتمالا در آينده به آن اضافه خواهد شد.

مساله ديگر صفحه نمايش شماست. ال‌سي‌دي‌هاي معمولي 60 يا 75هرتز اصلا مناسب نيستند. صفحه نمايشي که شما نياز داريد بايد از يک نرخ تازه‌سازي تصوير 120هرتزي ( براي هر چشم 60هرتز) برخوردار باشد. مدل‌هاي سامسونگ سينک مستر RZ 2233 و ويوسونيک FuHzion VX 2265wm در اين مورد آزمايش شده و به‌خوبي با تري‌دي‌ويژن کار مي‌کنند. البته اگر يکي از مدل‌هاي صفحه نمايش آنالوگ لامپي CRT با نرخ تازه‌سازي تصوير100هرتز يا بهتر از آن‌را داشته باشيد يا مدل‌هاي داراي سيستم نوردهي پس‌زمينه DLP HDTV و انواع به‌خصوصي از پروژکتورها مثل Depth HQ HD 3D، باز هم صددرصد به شما جواب مي‌دهند.

بیشتر بدانید:   Samsung Galaxy S III و ۹ میلیون سفارش پیش فروش!

مزاياي تري دي ويژن

استفاده از ديد 3بعدي نيازمند صرف وقت، انرژي و بودجه کافي است. اما اين‌كه اين فناوري ارزش صرف هزينه‌هاي مذكور را دارد يا نه، به خود شما بستگي دارد. اگر از آن دسته بازي‌خورهايي هستيد که مي‌خواهند مجهز به آخرين فناوري‌هاي پيشرفته در رابطه با بازي‌هاي رايانه‌اي و سخت‌افزار آن باشند، به‌طور حتم ارزشش را دارد.

عينک، فيلم‌ها را با تصويري 3D عاري از اعوجاج‌هاي‌ قرمز و آبي بازسازي مي‌کند و شما بازي‌ها را به همان گستردگي که سازندگان در آنها گنجانيده‌اند مشاهده مي‌کنيد. تصاوير صاف و روشن بوده و بسيار نزديك به‌نظر مي‌آيند. کيفيت 3D مبهوت کننده است، اما همين‌طور که پيش مي‌رويم ادراک عمق تصوير كمتر مي‌شود. يعني بايد كمي با خودتان کلنجار برويد تا مقياس موضوعات بصري مورد نظر، در ذهن‌تان ترسيم و قابل درك شوند. نرم‌افزار ديد 3بعدي اجازه اين کار را به تمام تصاوير لايه‌بندي شده 3‌بعدي داده و با همه بازي‌ها اعم از قديمي و جديد کار مي‌کند.

معايب تري‌دي‌ويژن انويديا

ـ اجرا و پياده‌سازي ديد 3بعدي، حتي در مورد بازي‌هايي با کيفيت عالي، فاصله زيادي تا تکامل و واقعيت دارد.

ـ سايه‌زني دروني، جلوه‌هاي ويژه محصولات بصري از جمله موشن‌بلور، اثرات جلوه‌هاي ويژه پس‌پردازشي نور با برجسته‌بيني و عمق دادن به تصاوير، رندر درستي را ارائه نمي‌دهد.

ـ يک سري از پيچيدگي‌هاي تصويري آن بايد با پوشش شبکه شطرنجي تصويري انويديا که تعدادي از قابليت‌هاي دروني محلي HUD بازي را از قلم مي‌اندازد، جايگزين شود. عمق و ژرفاي شبيه‌سازي شده به‌صورت قراردادي و پيش‌فرض به صفحه نمايش مي‌رود. در حقيقت اشيا و اجسام رندرشده به‌سوي شما پرواز نخواهند كرد، مگر اين‌كه اين پديد‌آورندگان بازي، اين قابليت را به‌صورت جلوه ويژه كدگذاري شده در بازي گنجانيده باشند (بازي World of Warcraft تنها بازي موجود كدگذاري شده و داراي اين خاصيت است).

ـ قيمت تمام‌شده سيستم ديد 3بعدي از ديگر معايب آن به‌شمار مي‌رود، اين در حالي است كه اين ال‌سي‌دي‌ها در حال حاضر تنها شامل پنل‌هاي سطح مبتدي با اندازه 22اينچ هستند كه از تفكيك‌پذيري حداكثر 10680در1050 برخوردارند. اين معضل توجيه برتري ديد 3بعدي را مشكل مي‌سازد.

در حال حاضر تنها بازي‌خورهاي حرفه‌اي حاضرند 200دلار براي اين وسيله و 300دلار ديگر نيز اضافه ‌بر‌آن براي يكي از 2نوع صفحه نمايش‌هاي 120هرتز قابل انطباق با اين كيت بپردازند.

بیشتر بدانید:   نگاهی کوتاه به AllMyTube(+لینک دانلود)

چه بازي‌هايي با اين فناوري سازگارند؟

مجموعه بازي‌هاي كلاسيك و جديدي چون بازي شبيه‌سازي پرواز x، فاركراي2، بت‌من‌لگو و ميرورز اج با اين وسيله آزمايش شده و هر 4بازي نتايج بصري واضح و زنده‌اي را از خود ارائه داده‌اند، به‌طوري‌كه ما هرگز نيازي به دست كاري تنظيمات كيفيت تصوير از راه تنظيم نرم‌افزار Nvidia Control Panel پيدا نمي‌كنيم. تنها كاري كه در هنگام تعويض بازي‌ها بايد انجام داد اين است كه سوئيچ چرخان موجود در پشت فرستنده IR را با انگشت چرخانده و عمق و ژرفاي تصوير 3بعدي را مجددا تنظيم كرد.

در مجموع تعداد 400بازي با ديد 3بعدي آزمايش شده و نتايجي از سطح قابل قبول تا بسيار عالي را از خود بر جاي گذاشته‌اند.

جمع‌بندي

جلوه ويژه 3بعدي با استفاده از ديد 3بعدي در بازي‌هاي رده بالاتر حيرت‌آور است و صفحه تخت ال‌سي‌دي را به يك پنجره رودرروي بازيكن تبديل مي‌كند. تا جايي كه به‌نظر مي‌رسد بازي‌خور به يكي از شخصيت‌ها يا قهرمان‌هاي بازي تبديل شده و خود را كاملا در فضا و دنياي بازي حس مي‌كند.

اين حيله خيال‌انگيز بويژه در بازي‌هاي اول شخص تيراندازي، تاثيرگذارتر از ديگر بازي‌هاست.

منابع

http://www.nvidia.com

http://www.newegg.com

http://www.computerworld.com

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.