وزير ارتباطات با اشاره به تشكيل 19 كميته تخصصي در زير مجموعه كميسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات دولت گفت: سازوكارهاي لازم از سوي كميته‌هاي تخصصي به كميسيون و از سوي كميسيون به كارگروه فناوري اطلاعات هيأت دولت ارجاع داده مي‌شود.

به گزارش خبرنگار فارس، رضا تقي‌پور در حاشيه نخستين جلسه كاري كميسيون تخصصي مديريت فاوا در جمع خبرنگاران با اشاره به تشكيل كارگروه مديريت فناوري اطلاعات در هيئت دولت گفت: در سال 88 اين كارگروه به منظور بررسي مباحث مختلف راهبردي شاخص‌هاي كمي با محوريت برنامه پنجم تشكيل شد.

وي ادامه داد: در ساختار كميسيون تخصصي مديريت فناوري اطلاعات و ارتباطات كه زيرمجموعه كارگروه مديريت فناوري اطلاعات هيأت دولت است، 19 كميته تخصصي به عنوان زيرمجموعه پيش‌بيني شده كه از اعضاي اين كميته‌ها را مديراني از دستگاه‌هاي دولتي تشكيل مي‌دهد.

وي ادامه داد: همچنين رياست را معاون وزير آن برعهده دارد به عنوان مثال معاون وزير بازرگاني عهده‌دار رياست كميته تجارت الكترونيك است و اين كميته‌ها بايد اقدامات لازم براي تبديل مباحث مربوط به حوزه خود به فرايند‌هاي الكترونيكي را انجام دهند.

وزير ارتباطات افزود: سازوكارهاي لازم از سوي كميته‌هاي تخصصي به كميسيون پيشنهاد مي‌شود و از سوي كميسيون به كارگاه فناوري اطلاعات هيئت دولت ارجاع داده مي‌شود.

وي در خصوص ايرادات گرفته شده از سوي نماينده قوه قضائيه گفت: گله نماينده قوه قضائيه در خصوص آماده نبودن زير‌ساخت‌هاي لازم بود و براي مثال از اين گله‌مند بودند كه 40 نقطه از ساختمان‌هاي قوه قضائيه دسترسي به فيبر نوري ندارند و اين مسئله را نشان از آماده نبودن زيرساخت‌هاي لازم ديدند.
وزير ارتباطات توضيح داد: مسئله‌اي كه عنوان شد به اين دليل است كه در گذشته دسترسي به فيبر نوري براي كاربردهاي شخصي (fiber to home) تعريف نشده بود و اين پروژه را در كشور نداشتيم.

بیشتر بدانید:   آیا اي‌ميل‌هاي بومي جايگزين جي‌ميل می شوند؟

وزير ارتباطات همچنين در خصوص راه‌اندازي پورتال iran.ir و پورتال mardom.ir‌ به منظور ارائه خدمات يكپارچه الكترونيك به شهروندان گفت: پورتال مردم در كنار پورتال “ايران ” فعاليت مي‌كنند و قرار است اين دو پورتال با هم لينك شوند.

وي در خصوص اينكه آيا فعاليت همزمان اين دو پورتال با هم موازي‌كاري نيست، گفت: يكي از اصول فضاي مجازي اين است كه از مسيرهاي مختلف به يك آدرس دسترسي داشته باشيم و مهم اين است كه مردم را در اين مسير دچار زحمت و يا احتمالا گمراه نكنيم و مردم از طريق هر دو پورتال مي‌توانند به دستگاه‌هاي مختلف متصل شود.

وزير ارتباطات خاطر نشان كرد: در حال حاضر درگاه اصلي دولت پورتال iran.ir و مردم با مراجعه به اين پورتال مي‌توانند به تمامي خدمات دولت الكترونيك متصل شوند.
وي در خصوص عدم استقبال دستگاه‌هاي دولتي براي ارائه خدمات خود بر روي اين پورتال گفت: تحقق اين مهم نيازمند اقداماتي از جمله انتقال ميزباني سايت‌هاي دولتي در داخل كشور بود كه امروز اين امر بيش از 90 درصد محقق شده است.

وزير ارتباطات در پاسخ به اين سؤال كه احتمالاً موازي‌كاري اين دو پورتال هزينه‌اي را ايجاد نمي‌كنند، گفت: يك اطلاع‌رساني هزينه زيادي ندارد.
وزير ارتباطات در پاسخ به اين سؤال فارس كه آيا اولويت‌هاي كاري كميته‌هاي تخصصي زيرمجموعه كميسيون فاوا بر اساس 6 حوزه راهبردي تعيين انتخاب مي‌شوند و احياناً عملكرد آنها در اين زمينه قرار است با چه ملاكي سنجيده شود، گفت: 6 حوزه‌اي كه براي اولويت اساسي كاري كارگروه فاوا تعيين شده به اين معنا نيست كه ساير وزارتخانه‌ها در اين زمينه كاري ندارند، بلكه 19 كميته تخصصي جامعيتي بيش از 6 حوزه اساسي تعريف شده دارند.

بیشتر بدانید:   پهنای باند هشت مگابايتی منازل در شبكه‌ي ملي اطلاعات!

وي ادامه داد: در اين كميته‌ها تركيب حوزه‌هاي كاري به صورت ماتريس است و براي مثال وقتي از كميته برنامه و بودجه صحبت مي‌كنيم به اين معنا است كه كل حوزه‌ها براي كه بتوانند برنامه‌شان را ارائه دهند و بودجه‌هاي خود را بگيرند بايد از اين كميته بگذرند.

وي ادامه داد: همچنين كميته امنيت استانداردهاي امنيتي را براي تمام حوزه‌ها تهيه مي‌كند و براي مثال اگر كسي در حوزه سلامت قصد انجام كاري را دارد بايد استاندارهاي امنيت را نيز رعايت كند و در نهايت اين كميته‌ها در سطر يا ستون‌هاي خانه اين ماتريس، هر يك مشكلي را حل مي‌كنند.


نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.