تعداد رايانه هاي آلوده به ويروس در کشور بسيار نگران کننده است.

معاون شرکت فناوري اطلاعات با اعلام اين مطلب با اشاره به طرح بررسي وضعيت آلودگي ويروسي رايانه هاي کشور در گفت و گو با خراسان اظهار داشت: با اجراي اين طرح از حدود يک سال پيش بررسي جامعي درباره تعداد رايانه هاي آلوده در کشور انجام شد که نتيجه آن تا اين لحظه نشان مي دهد، درصد بالايي از رايانه ها در کشور آلودگي ويروسي دارد و اين وضعيت در دانشگاه ها و سازمان ها بسيار نگران کننده است.

مهندس عليپور با بيان اين مطلب که از سال گذشته مکاتبه با سازمان هاي دولتي و اطلاع رساني درباره ويروس هاي آلوده کننده و راهکارهاي رفع آن آغاز شده است، تصريح کرد: در سال ۸۹ اين کار در سطح وسيع تري ادامه پيدا خواهد کرد. وي با بيان اين که دانشگاه هاي کشور از نظر آلودگي ويروسي رايانه ها رتبه نخست را دارند، تصريح کرد:  به علاوه بررسي هاي ديگري درباره انواع ويروس کش ها و قدرت ويروس کش هايي که در کشور مورد استفاده قرار مي گيرد، در حال انجام است که نتايج آن منتشر خواهد شد. معاون شرکت فناوري اطلاعات همچنين با اشاره به آلودگي ويروسي رايانه هاي مورد استفاده در سازمان هاي دولتي تصريح کرد: ما در حال شناسايي رايانه هاي آلوده هستيم و طي اين فرآيند، نوع آلودگي و IP آدرس آلوده و اين که متعلق به کدام سازمان است، مشخص مي شود.

براساس اين اطلاعات مکاتبه هايي با سازمان هاي دولتي انجام مي شود و در عين حال از آن ها درخواست مي کنيم که کار پاک سازي را هر چه سريع تر انجام دهند. چنان چه توان پاک سازي در سازمان هاي مورد نظر وجود نداشته باشد، شرکت هاي داخلي را که توان انجام اين کار را دارند، به آن ها معرفي مي کنيم. مهندس عليپور تصريح کرد: ما همچنين درصدد هستيم مصوبه اي را در هيئت دولت يا مجلس براي حل اين مسئله داشته باشيم؛ بر همين اساس طرح ها و پيشنهادهايي در حال شکل گيري است که به زودي به مجلس يا هيئت دولت ارائه خواهد شد. در اين شرايط مي توانيم سازمان ها، نهادها و دانشگاه ها را با استناد به اين مصوبات براي پاک سازي رايانه ها و حل اين مسئله ملزم کنيم. اما به موازات اين موضوع از بعد اطلاع رساني و آگاه سازي، نيز اين طرح  را اجرا مي کنيم.

بیشتر بدانید:   هشدار؛ مجوزهای درخواستی نرم افزار ها را جدی بگیرید!

وي تبعات بي توجهي به پاک سازي رايانه هاي آلوده و ويروسي را در وهله اول به خطر افتادن امنيت اطلاعات در کشور عنوان مي کند و مي گويد: در حال حاضر شبکه هاي مخرب بسياري در دنيا فعاليت مي کنند و اين امکان وجود دارد که کنترل هر رايانه آلوده اي به دست هکرها بيفتد و زمينه انواع سوء استفاده ها از اطلاعات آن رايانه فراهم شود؛ به طور نمونه دستيابي به اطلاعات کارت هاي اعتباري يا اطلاعات شخصي افراد يا انتشار هرزنامه در اينترنت به کمک همين رايانه هاي آلوده يا استفاده از توان پردازش رايانه ها از جمله اتفاقاتي است که تاکنون رخ داده و صرفا از طريق رايانه هاي آلوده به وقوع پيوسته است.

وي اضافه مي کند: يک نمونه عيني از اين قبيل سوءاستفاده ها موردي است که مدتي قبل در اسپانيا اتفاق افتاد و پليس اين کشور شبکه اي را که حدود ۲ ميليون رايانه  آلوده در اختيار داشت، شناسايي و منهدم کرد که به تبع آن نقشه اي از رايانه هاي آلوده که تحت کنترل اين شبکه بود، منتشر شد و متاسفانه در اين نقشه به غير از محدوده کوير ايران، رايانه هاي آلوده ساير نقاط ايران نيز در کنترل اين شبکه بوده است. اين تنها يک شبکه از شبکه هاي متعددي است که در اين زمينه در دنيا در حال فعاليت هستند و اين امکان وجود دارد که شبکه هاي سازمان يافته اي عليه ايران ايجاد شده باشد.بنابراين بحث پاک سازي رايانه ها از اين حيث بسيار اهميت دارد، ضمن اين که متاسفانه وضعيت ما نيز از اين نظر به هيچ وجه مناسب نيست.

وي خاطرنشان مي کند: بخش اعظم رايانه هاي داخل کشور از ويندوز استفاده مي کنند که اغلب به روزرساني نشده و فاقد ويروس کش است، به طوري که بررسي هاي ما نيز نشان مي دهد که بيشترين ويروس آلوده کننده در ايران ويروسي است که در سال ۲۰۰۵ شناسايي شده است که چنان چه رايانه ها به روزرساني مي شدند و از بسته هاي امنيتي استفاده مي کردند امروز شاهد انتشار اين ويروس در کشور نبوديم.

بیشتر بدانید:   ۸ ترفند ساده برای افزایش امنیت حضور در شبکه های اجتماعی

وي اضافه کرد: آلودگي هايي که از خارج از کشور به داخل منتقل مي شود تعداد بسيار زيادي است اما تنوع آن ها کم است و اين نشان مي دهد که وقتي يک نوع ويروس آلوده کننده روي رايانه ها وجود دارد، اين آلودگي به راحتي انتشار پيدا مي کند.وي اضافه کرد: زماني مي توانيم آمار دقيقي از ميزان آلودگي رايانه هاي داخل کشور ارائه کنيم که حسگرهاي ما در همه نقاط کشور فعال باشد. در حال حاضر شبکه اي براي شناسايي رايانه هاي آلوده در حال ايجاد است به طوري که هم اکنون ۱۱ نقطه در داخل کشور مشخص و حسگرهايي در آن ها نصب شده است که درصدديم تعداد آن ها را به ۱۰۰۰ نقطه افزايش دهيم.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.