جزئيات عمليات بزرگ‌ترين شبکه خرابکاري رايانه‌اي در يکي از شهرهاي کوچک اسپانيا، با نام Mariposa پس از دستگيري سه تن از رهبران اصلي این شبکه منتشر شد.

بر اساس تحقيقات انجام شده توسط شرکت امنيتي پاندا، اطلاعات مربوط به حساب‌هاي کاربري و خدمات پست الکترونيک، رمزهاي عبور، حساب‌هاي بانکي، کارت‌هاي اعتباري و داده‌هاي حساس سازماني، در بيش از 13 ميليون رايانه از سرتاسر جهان مورد دستبرد و سوءاستفاده دائمي گردانندگان شبکه Mariposa قرار گرفته بود.

نکته قابل توجه اينجاست که تمام اين 13 ميليون رايانه آلوده که 50 درصد از ايستگاه‌های کاري فعال در 1000 شرکت بزرگ و پردرآمد دنيا را نيز شامل می‌شدند، عضوي موثر و فعال از اين شبکه بزرگ خرابکاري بوده‌اند.

کاربران خانگي، سازمان‌هاي تجاري و اداري، بخش دولتي و نيز مراکز آموزشي، بيشترين تعداد قربانيان را شامل می‌شوند.

تحقيقات جغرافيايي اين پرونده نشان می‌دهد که شبکه ويروسي Mariposa، در بيش از 190 کشور و 31 هزار و 900شهر دنيا فعال بوده است.

بنا بر آمارهاي منتشر شده، هند، مکزيک و برزيل در مجموع 40 درصد از رايانه‌هاي آلوده و تحت فرمان در اين شبکه را در برگرفته بودند.

اين در حالي‌ است که ايران با 293 هزار و 673 رايانه آلوده، بيش از 2 درصد کل وسعت اين شبکه خرابکاري را به خود اختصاص داده و در رتبه دوازدهمين کشور آلوده به ويروس قرار گرفت. شهر تهران نيز با بيش از 1/23 درصد از کل رايانه‌هاي تحت فرمان Mariposa، دهمين شهر آلوده جهان بوده است.
سئول، پايتخت کره جنوبي و پس از آن شهرهاي بمبئي، دهلي و مکزيکوسيتي، با 18 درصد از کل آلودگي، بزرگ‌ترين بخش‌هاي جغرافيايي در پراکندگي جهاني Mariposa محسوب می‌شدند.

بیشتر بدانید:   عرضه محصول «خالص» کاسپرسکی

وسعت حملات و آلودگي‌هاي ايجاد شده توسط شبکه Mariposa به حدي بود که به گفته کريستوفر ديويس، مدير اجرايي شرکت Defence Intelligence، فهرست کردن شرکت‌هاي بزرگي که توسط حملات اين شبکه آلوده نشده‌اند، به مراتب ساده‌تر از نام بردن از شرکت‌هايي است که به نحوي هدف حملات ويروسي اين شبکه مخرب قرار گرفته‌اند.

مجموع خسارت‌هاي ناشي از فعاليت‌هاي تخريبي Mariposa تا کنون «غير قابل برآورد» اعلام شده، اما منابع اطلاعاتي اعلام کرده‌اند که صرف نظر از خسارت‌هاي مستقيم نظير سرقت پول و اطلاعات ارزشمند، خسارت‌هاي غيرمستقيم اين حملات به ده‌ها ميليون دلار بالغ می‌شود.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.