گروهي از شركت‌هاي ژاپني كتاب راهنمايي را منتشر كرده‌اند كه دربردارنده توصيه‌هاي ايمني و سلامتي براي بينندگان تلويزيون‌هاي سه‌بعدي است تا با عوارضي مانند گيجي، تهوع و خستگي چشم روبه‌رو نشوند.

به گزارش ايسنا، طبق اين كتاب راهنما كه كنسرسيومي متشكل از هيتاچي، توشيبا، شارپ و سازمان‌هاي دولتي در تهيه آن مشاركت داشته‌اند، قوانين ابتدايي وجود دارند كه براي تماشاي بدون خطر تصاوير سه‌بعدي بايد درباره آن‌ها اطلاع داشت.

مناظر مختلفي كه از هر خط ديد چشم مشاهده مي‌شوند، مغز را قادر مي‌سازد ادراك عمق را پردازش كرده و تصاوير را به شكل سه‌بعدي مشاهده كند.

دستگاه‌هاي تلويزيون با بهره بردن از اين روند و با تاباندن تصاوير اندكي متفاوت به هر چشم از طريق سيستم فيلتري كه به شكل يك عينك ويژه است، تصاوير سه‌بعدي را نشان مي‌دهند.

اين راهنما به مخاطبان توصيه كرده فاصله تماشا را كه معمولا سه برابر بلندي صفحه است رعايت كرده و در صورتي كه احساس مي‌كنند به تماشاي تصاوير سه‌بعدي قادر نيستند، از تماشا خودداري كنند.

همچنين با اشاره به اين كه ادراك به دلايل مختلف در بين افراد بسيار متفاوت است، از بينندگان خواسته شده در صورتي كه احساس مريضي يا خستگي مي‌كنند، تماشاي تلويزيون را متوقف كنند.

والدين نيز در صورتي كه كودكانشان تصاوير سه‌بعدي را تماشا مي‌كنند، بايد كاملا مطلع باشند و تشخيص دهند تماشاي آن براي كودكشان مناسب است يا خير.

همچنين در اين كتاب راهنما از سازندگان درخواست شده است اقدامات پيشگيرانه متعددي را در پيش بگيرند تا از عوارض مضر برروي بينندگان غيرمطلع جلوگيري شود.

سامسونگ به‌تازگي درباره خطرات مشاهده تلويزيون سه‌بعدي هشدار داده و به سالمندان، كودكان و زنان باردار توصيه كرد كه به هنگام تماشاي اين نوع تلويزيون‌ها احتياط كنند. طبق هشدار اين سازنده كره‌يي، تماشاي اين دستگاه ممكن است حمله صرع به دنبال داشته يا موجب ناراحتي‌هايي مانند تغيير ديد و سرگيجه يا تهوع، دردهاي شكمي، تشنج و حركات بي‌اختيار مانند پرش چشم يا ماهيچه شود. همچنين كساني كه از خواب محروم شده‌اند يا الكل نوشيده‌اند نيز بايد از مشاهده تلويزيون‌هاي سه‌بعدي خودداري كنند.

بیشتر بدانید:   AR-2120Jدستگاه‌ فتوكپي با قابليت شارپ

شركت‌هاي الكترونيكي درشتابند تا تلويزيون‌هاي سه‌بعدي را با توجه به فشرده شدن رقابت در اين بازار تا پيش از تابستان به بازار فروش روانه كنند.

شارپ قصد دارد مدل‌هاي سه‌بعدي از تلويزيون Aquos خود را در ماه مي رونمايي كند و به سامسونگ الكترونيكس و سوني بپيوندد كه در اين فضا حاضرند و اميدوار است در بحبوحه ارزيابي مجدد كسب و كار نمايشگر كريستال مايع خود بتواند سودآوري اين شركت را بهبود ببخشد.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.