از آرزوی های بشر دست یافتن به راهی برای تولید خون بصورت مصنوعی بود که به تازگی امکان تجاری آن به وقوع پیوسته است.

پزشکان سالها به دنبال راهی بودند تا امکان تولید خون، بخصوص گروه خونی های کمیاب را ایجاد کنند. قبل تر ها در سالها پیش علم تولید خون مصنوعی توسط دانشمندان کشف شد ولی تنها در محیط های آزمایشگاهی و در مقدار محدود اتفاق افتاده بود.

تولید خون مصنوعی

محققان بالاخره توانستند راهی پیدا کنند که خون مصنوعی در میزان نامحدود قابلیت تولید داشته باشد. تکنیک بکار رفته در این روش استفاده از خون هایی نامیرا و نارس است که امکان کشت و تولید انبوه دارند و رویای تولید انبوه خون را به واقعیت تبدیل می کند.

تولید انبوه خون مصنوعی به واقعیت پیوست!
تولید انبوه خون مصنوعی به واقعیت پیوست!

تنها نکته باقی مانده هزینه تولید و امکان عرضه عمومی آن در سطح نیاز حداقل یک بیمارستان است. در حال حاضر وزارت بهداشت انگلیس اعلام کرده است که در یکی از بیمارستان های این کشور قصد دارد از خون مصنوعی برای بیماران نیازمند استفاده کند.

هرچند این خون ها فعلا خون های مصنوعی تولید شده توسط روش اعلام شده نیست ولی نوید این را می دهد که در صورت موفقیت آمیز بودن استفاده از ان، راه های تجاری سازی روش های بهتر و موثر تر نیز در آینده ای نزدیک بوجود آید.

خون مصنوعی و دغدغه های تولید آن بیشتر برای نیازمندان به خون های کمیاب مطرح بوده است چرا که اهدای خون توسط مردم امری جا افتاده است و تقریبا بیمارستان ها از لحاظ بانک خونی عمومی مشکل عمده ای ندارند. به همین دلیل خون مصنوعی می تواند نجات دهنده افرادی باشد که دارای گروه خونی کمیاب هستند.

بیشتر بدانید:   افزایش کارایی ویندوز ۱۰ با غیرفعال کردن ۸ ویژگی

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید