آخرین آمار ارائه شده از ثبت دامنه های اینترنتی و پسوندها از ثبت ۸۷۰ هزار دامنه در اینترنت متعلق به ایران حکایت دارد و در سال ۹۵، بالغ بر ۱۱۷ هزار دامنه اینترنتی در ایران به ثبت رسیده است.

ثبت ۱۱۷ هزار دامنه اینترنتی در سال 95

بررسی ها براساس آمارهای مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌ های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، نشان می دهد که تا پایان سال ۹۵ بالغ بر ۸۷۱ هزار و ۷۴۳ دامنه اینترنتی متعلق به ایران از سوی کاربران به ثبت رسیده است که این آمار در مقایسه با سال ۹۴ از ثبت ۱۱۷ هزار پسوند جدید اینترنتی در یکسال حکایت دارد.

در پایان سال ۹۴ بالغ بر ۷۵۴ هزار دامنه اینترنتی در کشور به ثبت رسیده بود.

برمبنای این آمار، پسوند «ir» همچنان در صدر دامنه‌ های ثبت شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

آخرین وضعیت ثبت دامنه‌ های اینترنتی نشان می‌ دهد که هم اکنون تعداد ۸۶۲ هزار و ۸۸۸ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می شود؛ همچنین شمار پسوند های ثبت شده co.ir بالغ بر ۳ هزار و ۹۴۲ دامنه، شمار دامنه‌ های ثبت شده با پسوند ایران دوهزار و ۸ دامنه و شمار دامنه‌ های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و ۵۰۶ دامنه فعال اعلام شده است.

این درحالی است که تعداد دامنه های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاههای اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۷۴ دامنه است.

در همین حال تعداد دامنه‌های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۳۲۳ دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر ۳۱۹ و id.ir بالغ بر ۴۴۳ دامنه برآورد می شود. تاکنون ۴۰ دامنه نیز با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع ۸۷۱ هزار و ۷۴۳ دامنه در پایگاه ثبت دامنه های اینترنتی در ایران تا پایان سال ۹۵ ثبت شده و فعال است.

بیشتر بدانید:   ۸۱۲ هزار دامنه اینترنتی در ایران فعال هستند

گفته می شود هم‌اکنون ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، نه تنها بزرگترین کشور در منطقه است؛ بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم عبور کرده و با رشد سالانه ۴۵ درصدی، در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.

 بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.