امروزه اینترنت به قدری گسترده شده است که نمی‌توان موضوع مورد علاقه را بدون استفاده از امکانات جست‌و‌جو در این فضای مجازی یافت. علت پیدایش موتورهای جست‌و‌جو نیز از همین مسئله نشات می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری  اطلاعات ابران و به نقل از مجله بایت، امروزه اکثر کاربران اینترنت با نام گوگل در عرصه جست‌و‌جوگران فضای مجازی آشنا هستند. گزاف هم نیست که به آن لقب غول جست‌و‌جو می‌دهند اما یکی از اهداف گوگل برای راه‌اندازی پروژه‌های متعدد، ایجاد بسترهای تبلیغاتی بوده و هست؛ بنابراین نباید تعجب کرد که شرکت‌های مختلف به کار گوگل در عرصه جست‌و‌جوی اینترنت علاقه پیدا کنند.

بزرگ شدن پایگاه داده گوگل و پررنگ شدن هدف تبلیغاتی آن در عرصه جست‌و‌جو، گوگل را تبدیل به یک جنگل کرده است. در حقیقت به نوعی بهشت برای بازاریاب‌ها، فروشندگان و به‌خصوص اسپمرها تبدیل شده است.

به‌طور تقریبی، نتیجه اولین صفحه‌ها در هر فرآیند جست‌و‌جو، کاربر را به‌سمت پایگاه‌هایی هدایت می‌کند که یا به‌دنبال کلیک کردن کاربر می‌گردند تا به ازای هر کلیک، درآمد داشته باشند یا به پایگاه‌های پشتیبان گوگل تبدیل شوند تا برای گوگل درآمد ایجاد شود.

بر این اساس، کاربر مجبور می‌شود تا به‌منظور پالایش نتایج جست‌و‌جوی خود، از امکانات جست‌و‌جوی پیشرفته استفاده کند. از این‌روست که در بسیاری از موارد، نیاز به یک جایگزین خوب برای استفاده در جست‌و‌جوی اینترنت مطرح می‌شود.

موتور جست‌و‌جوی Blekko در این عرصه، موتور جدیدی است که توانسته خلاء موجود در رقابت با گوگل یا حتی مایکروسافت را به‌خوبی پر کند.

پروژه بلکو Blekko در سال ۲۰۰۷ توسط جمعی از مهندسان که در بین آن‌ها مهندسینی از شرکت‌های گوگل و یاهو به چشم می‌خورد آغاز شد.

این پروژه توانست سرمایه‌ای در حدود ۲۴ میلیون دلار را جذب خود کند.

علاوه بر امکان عادی و متداول جست‌و‌جو، Blekko ابداعی را به‌نام Slash Tagها معرفی کرده است.

این تگ، خروجی نتایج را به گونه‌ای پالایش می‌کند که کاربر مشخص کرده است.

به‌طور مثال، اگر کاربری در رابطه با بیماری آنفلوآنزا به‌دنبال مطلبی باشد می‌تواند پس از وارد کردن Flu، عبارت Health را قرار دهد تا در نتایج، فقط موضوعاتی قرار داده شود که در حوزه سلامت قرار می‌گیرند. حتی می‌توان با قرار دادن واژه Date پس از Slash، نتایج را از لحاظ تاریخ ایجاد، مرتب کرد.

در هر حال، عرصه برای یافتن اطلاعات موردنیاز تنگ‌تر می‌شود و امید آن می‌رود که مشابه پروژه‌های Blekko تقویت یابند تا یافتن مطالب، خارج از اهداف تبلیغاتی ممکن شود.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید