امکان انجام معاملات آنلاین در بازار بورس فراهم شد.

به گــــزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از عصــر ارتباط، سامـــانه online trading یا معاملات آنلاین بالاخره هفته پیش در حاشیه برگزاری چهارمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی به صورت رسمی افتتاح شد.

با راه‌اندازی این سامانه، مشتریان حتی بدون حضور کارگزار و واسطه به صورت مستقیم می‌توانند اقدام به خرید و فروش سهام‌شان کنند. در این فاز امکان آنلاین تریدینگ فقط در بورس اوراق به‌وجود آمده است.

رییس سازمان بورس،‌ در مراسم افتتاحیه نمایشگاه این خبر را اعلام کرد و گفت: «از آنجا که بازار سرمایه نمی‌تواند در تمام کشور، دفتر و شعبه‌ای داشته باشد با سیستم معاملات آنلاین امکان استفاده از دیگر شبکه‌های کشور نیز به‌وجود می‌آید».

علی صالح‌آبادی مثالی در این‌باره زد و گفت:‌ «شبکه بانکی کشور که برای تامین منابع مالی‌اش در سال‌های اخیر به فروش اوراق مشارکت روی ‌آورده، می‌تواند این اوراق را در بازار بورس عرضه کند تا تمام بانک‌ها به آن دسترسی داشته باشند و این به معنای ایجاد سوپرمارکت مالی در کشور است».

او با بیان اینکه تمام شعب بانک مسکن در حال حاضر به سیستم بورس دسترسی دارند، افزود: «با سیستم معاملات آنلاین تسهیل خوبی در حوزه تامین مالی در کشور اتفاق می‌افتد و بازارهای مالی به یکدیگر کمک می‌کنند».

در online trading، امکان دسترسی آنی به اطلاعات عرضه و تقاضا، خرید و فروش اوراق بهادار و نقل و انتقال وجوه بین حساب مشتری و کارگزار به صورت آنلاین وجود دارد.

مجوزی برای دو شرکت

رایان‌هم‌افزا و تدبیرپرداز دو شرکتی هستند که مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار را برای نرم‌افزارهایشان گرفته‌اند و در چند ماه گذشته پایلوت این پروژه را روی چند کارگزاری انجام داده‌اند.

محمد استرابی، مدیر پروژه آنلاین تریدینگ در شرکت رایان‌هم‌افزا، درباره جزئیات این سامانه به ما گفت: «تا چند سال گذشته خرید و فروش سهام فقط در تالار بورس و توسط کارگزار انجام می‌شد و بعد از چند سال در برخی از کارگزاری‌ها تالار اختصاصی برای معاملات ایجاد شد  اما امروز امکان مشاهده وضعیت بازار، عرضه و تقاضا، ارزیابی قیمت‌ها و انجام معامله از طریق اینترنت هم به آن اضافه شده است».

به گفته وی، در این سیستم، کارگزار به مشتری نام کاربری و کلمه عبوری می‌دهد تا مشتری به صورت مستقیم بتواند در بازار معامله کند. در این سیستم امکان نقل و انتقال وجه هم به صورت آنلاین و از دو راه وجود دارد. در روش اول قرارداد سه‌جانبه‌ای بین مشتری، کارگزار و بانک بسته می‌شود و بدین‌ترتیب براساس آن قرارداد به محض انجام معامله، وجه به صورت اتوماتیک از حساب مشتری به حساب کارگزار واریز می‌شود.

در روش دیگر هم انتقال وجه از طریق شتاب انجام می‌شود و مشتری می‌تواند تا سقف 100 میلیون تومان پولی را به حساب کارگزار واریز کند و بدین‌ترتیب به ازای هر معامله‌ای که انجام می‌شود از مانده حساب وی نزد کارگزار مبلغی کسر می‌شود.

این نرم‌افزار از یک سو به هسته معاملات بورس و از سوی دیگر به بانک متصل است. رایان‌ هم‌افزا در حال حاضر با بانک ملت قرارداد دارد و لازم است مشتریان و کارگزاران هم در این بانک حساب داشته باشند.

با این وجود این شرکت در حال انجام مذاکراتی با بانک‌های تجارت، صادرات و پارسیان تا تعداد بیشتری از بانک‌های کشور به این سیستم متصل شوند. رایان هم‌افزا از تیرماه امسال مجوز تست نرم‌افزار آنلاین تریدینگ را برای 30 کارگزاری از سازمان بورس و اوراق بهادار گرفت و به صورت پایلوت 100 مشتری از هر کارگزاری معاملات را به صورت آنلاین انجام دادند.

تدبیرپرداز هم مانند رایان هم‌افزا در حال حاضر با بانک ملت قرارداد دارد و امکان استفاده از سیستم معاملات آنلاین را برای 13کارگزاری فراهم کرده است.

تالار مجازی بورس

اما هفته پیش همزمان با افتتاح سامانه معاملات آنلاین، تالار مجازی بورس ایران هم کار خود را آغاز کرد. تالار مجازی بورس به نشانی irvex.ir با شبیه‌سازی فضای واقعی بورس، این امکان را برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این بازار فراهم می‌کند تا بدون نیاز به پول و بدون آنکه ریسکی متوجه آنها شود، سرمایه‌گذاری براساس شرایط واقعی بورس را تجربه کنند، چراکه اطلاعات تالار مجازی و اصول و چارچوب سرمایه‌گذاری در این تالار، واقعی و منطبق با شرایط بورس است.

برای خرید و فروش سهام کافی است کاربر، عضو یکی از مسابقات تالار شود. پس از عضویت در یک یا چند مسابقه، به کاربر اعتباری تخصیص داده می‌شود تا وی بتواند با استفاده از این اعتبار، اقدام به خرید سهام و یا واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری کرده و با تشکیل سبدهای سرمایه‌گذاری، نسبت به سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی در تالار مجازی بورس اقدام کند.

امکان تعریف انواع مسابقات جزو قابلیت‌های تالار مجازی بورس ایران است، بدین‌معنا که علاوه بر مسابقات پیش‌فرض که در سه گروه مسابقات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در سامانه تعریف و پیاده‌سازی شده، کاربران می‌توانند خود نیز مسابقات اختصاصی با شرایط مورد نظرشان را ایجاد کرده و در این چارچوب اقدام به رقابت در سرمایه‌گذاری کنند.

امکان تعریف دامنه نوسان برای سهام مورد نظر، مشاهده نمودار نوسانات قیمت سهم مورد نظر براساس دامنه نوسان تعریف شده و دریافت پیغام‌های مرتبط با این نوسانات، دریافت اخبار، اطلاعیه شرکت‌ها و پیغام‌های ناظر بازار به محض انتشار و مشاهده آخرین وضعیت تالار مجازی از نظر دفعات خرید و فروش سهم، حجم و ارزش معاملات، از دیگر قابلیت‌های تالار مجازی بورس ایران است.

2 دیدگاه ها

 1. درود
  با توجه به پیش بینی روند افزایشی قیمت جهانی فلز روی توسط کارشناسان اقتصادی تا 6ماه آینده بهترین
  گزینه خریدسهام در بورس اوراق بهادار، سهام گروه فلز روی مثل سهام معادن روی ایران با نماد کروی و، کالسیمین می
  باشد

 2. درود
  با توجه به پیش بینی روند افزایشی قیمت جهانی فلز روی توسط کارشناسان اقتصادی تا 6ماه آینده بهترین
  گزینه خریدسهام در بورس اوراق بهادار، سهام گروه فلز روی مثل سهام معادن روی ایران با نماد کروی و، کالسیمین پبشنهاد
  می شود

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید