خبر غم انگیز تجاوز یک راننده اسنپ به خانمی در تهران، فضای مجازی را در چند روز گذشته تحت الشعاع قرار داده است. هرچند انسان ها متجاوز به دنیا نمی آیند و ممکن است با وجود نظارت های لازم، باز هم شاهد چنین اتفاقاتی باشیم. با این حال، عملکرد اسنپ پیش و از پس از این ماجرا نشان می دهد، احتمال وقوع چنین اتفاقاتی در این مجموعه های جدید و نوپا، متاسفانه بیشتر است.

اشکال یکم- در این ماجرای غم انگیز، راننده اسنپ ابتدا بدون ارایه گواهی سوءپیشینه آغاز به کار می کند. درواقع سیستم این اپلیکیشن به گونه ای است که اجازه آغاز کار بدون تکمیل مدارک را می دهد. هرچند پس از مدت زمان معینی راننده به خاطر عدم ارایه گواهی از اسنپ اخراج می شود، اما امکان سوءاستفاده در همان مدت کوتاه نیز وجود داشته است.

اشکال دوم- سیستم جذب و پاداش دهی اسنپ به گونه ای است که کارمندان و بازاریابان این شرکت خودشان به دنبال دور زدن قوانین هستند. با راهنمایی و پیشنهاد بازاریابان اسنپ(!!) راننده اخراج شده، با گواهینامه و مدارک نفر دیگر، دوباره در اسنپ مشغول به کار می شود. درواقع بازاریاب درباره خطرات این کار توجیه نشده و تنها به او گفته اند به هر طریق ممکن راننده جذب کن و سیستم نیز به گونه ای نیست که راه را بر خطا ب بندد. درنتیجه معلوم نیست چند نفر دیگر با مدارک جعلی در این سامانه مشغول به کار هستند!

خطاهای بزرگ اسنپ در ماجرای تجاوز مسیر مهرآباد
خطاهای بزرگ اسنپ در ماجرای تجاوز مسیر مهرآباد

اشکال سوم (بزرگ ترین اشکال)- اسنپ بیانیه ای داده و با تشریح ماجرا، از مردم خواسته خیالشان از امنیت سفر راحت باشد! اما درباره اینکه چرا باید خیال مان راحت باشد، هیچ توضیحی نداده است. در این بیانیه گفته نشده است که چطور یک نفر توانسته با مدارک شخص دیگر راننده این شرکت باشد و توضیحی داده نشده است که برای موارد مشابه چه تمهیداتی اندیشیده شده است. حتی این شرکت، یک بار هم در این بیانیه حاضر به عذرخواهی درباره اشکالات و اشتباهات سیستم نشده است. بیانیه به خوبی نشان می دهد این سامانه و سامانه های نظیر این که تحت بیش ترین حمایت دولتی به عنوان کسب و کارهای نوپا و موفق هستند، هیچ مسوولیتی را متوجه خود نمی دانند. شاید همین حمایت های نامحدود دولتی است که سبب شده در چنین ماجرای تلخی، این شرکت قلدرمآبانه، بدون حتی عذرخواهی، از مردم انتظار اعتماد دوباره داشته باشند.

بیشتر بدانید:   چند دلیل مهم برای اینکه شما نیاز به مراقبت از تلفن همراه خود دارید

در ادامه گفتگو با راننده‌ای که زن جوان را به جای فرودگاه مهرآباد به بیابان برد را نیز می خوانید:

پسر جوان که راننده خودروی تاکسی اینترنتی بود قبل از سوار کردن مسافر زن بر خودرویش مواد مخدر مصرف کرد و زن جوان را هدف نیت شوم خود قرار داد.

عصر ۲۳ شهریور ماه امسال زن جوانی سراسیمه پای در کلانتری ۱۰۳ گاندی گذاشت و از ماجرای گرفتار شدن در دام جوان شیطان صفتی پرده برداشت.

این زن به ماموران گفت: چندی قبل برای عمل جراحی به تهران آمدم و در این مدت در خانه یکی از بستگانم زندگی می کردم تا اینکه پس از بهبودی تصمیم گرفتم به شیراز بازگردم و یک بلیط هواپیما برای ساعت ۱۹:۳۰ امروز دقیقه تهیه کردم.

وی افزود: ساعت ۱۷٫٫٫ درخواست ماشین کردم و ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه خودروی پراید سفید رنگی به جلوی خانه بستگانم در خیابان دماوند آمد و زمانیکه قصد سوار شدن بر صندلی عقب خودرو را داشتم پسر جوان که راننده پراید بود ادعا کرد که کمک فنر عقب خودرویش عقب است و از من خواست که در صندلی جلو بنشینم.

خودرو به سمت فرودگاه حرکت کرد که در مسیر به ترافیک برخوردیم که راننده با ادعای اینکه مسیر میانبری می شناسد تغییر مسیر داد و وارد جاده خاکی شد.

ترسیده بودم و از او خواستم که به مسیر اصلی بازگردیم اما او در محلی خلوت خودرو را متوقف کرد و با تهدید چاقو و در حالیکه التماسش می کردم مرا هدف نیت شومش قرار داد.

پسر جوان پس از آزار و اذیت پشت فرمان خودرویش نشست و شروع به حرکت کرد و در یک خیابان برای خریدن سیگار توقف کرد که بهترین لحظه بود که پا به فرار بگذارم.

بدین ترتیب تیمی از ماموران اداره ۱۶پلیس آگاهی تهران به دستور بازپرس آرش سیفی از شعبه چهارم دادسرای امور جنایی برای دستگیری عامل این اقدام سیاه وارد عمل شدند.

کارآگاهان در گام نخست با توجه به اینکه پسر جوان از راننده های تاکسی اینترنتی است تحقیقات خود را آغاز کردند و خیلی زود تجسس های فنی را آغاز کرده و موفق به شناسایی محمد ۲۲ ساله شدند و وقتی تصویر پسر جوان پیش روی زن جوان قرار گرفت وی به عنوان همان عامل شیطانی معرفی شد.

بیشتر بدانید:   اکسسوری‌های هیجان‌انگیز برای خودروی شما

تیم پلیسی با شناسایی خانه محمد زمانیکه به در خانه وی رفتند پی بردند پسر جوان پس از اقدام شوم به خانه مراجعه نکرده که در این مرحله ماموران با اقدامات فنی توانستند محل تردد محمد را رد زنی کنند و ساعت ۳ ظهر ۲۷ شهریور این جوان در فلکه اول تهران پارس دستگیر شد.

گفتگو با مجرم

محمد ۲۲ ساله ادعاهای زیاد می کند که با تحقیق پلیس و بازجویی هایش متفاوت است او مدعی شد که هیچ تهدیدی در کار نبوده و این در حالی است که پزشکی قانونی ضرب و جرح و آزار و اذیت زن جوان را تایید کرده است.

سابقه داری؟

سابقه کیفری ندارم ولی سابقه کیفری داشتم.

تحصیلات؟

دیپلم

اعتیاد داری؟

بعضی وقتها حشیش می کشیدم.

به چه جرمی دستگیر شدی؟
تجاوز.

روز حادثه چه اتفاقی افتاد؟

…درخواستی آمد برای من در نارمک به مقصد فرودگاه مهرآباد، وقتی آمد دیدم یک خانم است که در صندلی عقب سوار شد که بخاطر خراب بودن کمک فنرم خودرویم از او خواستم در صندلی جلو بشیند که در مسیر تصمیم گرفتم با او رابطه برقرار کنم که ابتدا پیشنهاد دادم قبول نکرد و بعد از آن مجبور شدم به زور کاری که نباید می کردم را انجام دادم.

بعد از ماجرای کجا رفتی؟

به سمت فرودگاه راه افتادیم که در خیابان میرداماد توقف کردم که سیگار بخرم که دیدم یک دفعه از خودرو پیاده شد و من منتظرش بودم و چون روی قرص بودم و مواد مخدر شیمیایی …. کشیده بودم ترسیدم و به سمت خانه مان رفتم و آنجا بود که متوجه شدم کیف و لپ تاپش را جا گذاشته است و پس از اینکه وارد خانه شدم و کیف را چند روز در خانه مان بود که روز دوم وقتی در کیف را باز کردم شناسنامه زن جوان را دیدم و تازه متوجه شدم که او ازدواج کرده و شوهر دارد.

خانواده ات درباره کیف زنانه حرفی نزدند؟

گفتم کیف یکی از مسافرانم است که داخل خودرو جا گذاشته است.

کی متوجه شدی پلیس در تعقیبت است؟

پس از چند روز …به من زنگ زدند و اعلام کردند که از من شکایت شده است.

دوست دختر داری؟

بله، با دخترهای زیادی دوست هستم.

بیشتر بدانید:   معرفی رسمی ال‌جی V30 با نمایشگر ۶ اینچی P-OLED

چرا با مسافر زن رابطه شیطانی برقرار کردی در حالیکه به تو گفته بود مریض است؟

قرص خورده بودم و مواد مخدر مصرف کرده بودم و نمی دانستم چه کاری می کنم.

تو که گفتی اعتیاد نداری؟

مصرف می کنم ولی اعتیاد ندارم و در آن لحظه برای خودم نبودم.

یعنی اگر مواد نمی کشیدی دست به این کار نمی زدی؟

نه، چون کنترلم دست خودم نیست.

یعنی اگر ناموس خودتم بود باز این اقدام شیطانی را انجام می دادی؟

نه.

فکر نمی کردی تحت تاثیر این مواد به خانواده ات آسیب برسانی؟

همیشه تو تنهایی خودم مواد می کشیدم.

چرا قبل از سوار کردن مسافرت مواد کشیدی؟

وقتی آخرین مسافرم را پیاده کردم مواد کشیدم که برای من پیام درخواست مسافر آمد که قصد داشتم کلید انصراف را بزنم که دستم به گزینه دیگری خورد که تصمیم گرفتم این مسافر را به مقصد برسانم و به خانه بروم که این اتفاقات رخ داد.

چرا با اسم و هویت خودت در تاکسی اینترنتی کار نمی کردی؟

۲ ماه قبل در تاکسی اینترنتی کار می کردم که بخاطر خالکوبی و جای چاقویی که روی سرم بود اخراج شدم و در خیابان بودم که دیدم چند نفر کنار خیابان ایستادند و راننده استخدام می کنند که با یکی از آنها در مورد اتفاقی که افتاده صحبت کردم که پسر جوان اعلام کرد که اگر گواهینامه و مشخصات فرد دیگری را تهیه کنی می توانی دوباره مشغول به کار شوی.

مدارک را تهیه کردی؟

بله، گواهینامه و مشخصات یکی از بستگانم را تهیه کردم و وقتی گفتم با عکسم چه می کنید وی ادعا کرد که می تواند کاری کند که عکسم ثبت نشود که شماره اش را گرفتم و مدارکی که می خواست را تهیه کردم و بعد از آن دوباره با مشخصات یکی دیگر مشغول به کار شدم.

از چند سالگی دوستی و رابطه با دختر را شروع کردی؟

از ۱۴ یا ۱۵ سالگی

وضعیت مالی خوبی داری؟

نه، ولی کار می کردم و پول داشتم

بچه چندم خانواده هستی؟

بچه آخر هستم.

خانواده ات به این رفتارات اعتراض نمی کردند؟

چرا ولی من توجه ای نمی کردم.

پشیمانی؟

بله.

بنا به این گزارش، متهم برای تحقیقات بیشتر به دستور بازپرس پرونده در اختیار ماموران اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران قرار دارد.

2 دیدگاه ها

  1. در کنار کم کاری و اهمال اسنپ که نیازمند برخورد است، باید قانونی تصویب شود که مردم نتوانند به این راحتی مدارک شناسایی خود را به دیگران دهند. باید کاری کرد تا از این به بعد من حاضر نباشم گواهینامه یا شناسنامه ام را به راحتی به دوست یا فامبلم قرض دهم.

  2. سلام دیگر به افراد خلافکار یاد دادن که زمان ارتکاب به اینگونه موارد شنیع بگویند مواد مصرف کردیم و تحت تاثیر مواد بودیم و از این طریق مسیله را خارج از اختیارات فردی و به اجتماع ربط بدن ,به نظر من هر متجاوزی حکمش اعدامه چه نعتاد باشه چه سالم تا بار امنیت اجتماع پایین نیاید

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.