طبق جدیدترین یافته ‎های متخصصان عصب‎ شناسی، خواب دیدن یکی از عوامل مهم در تثبیت و تقویت حافظه به شمار می ‎رود. شرکت DeepMind هم سعی دارد تا فناوری را در جهت خواب دیدن روبات‎ ها ایجاد کند تا سطح یادگیری آن ‎ها افزایش یابد.

پروژه هوش مصنوعی گوگل امکان خواب دیدن روبات ‎ها را فراهم می کند

این شرکت وابسته به گوگل که بر روی هوش مصنوعی فعالیت می ‎کند اعلام کرده ماده خام مورد استفاده برای ایجاد خواب و رویا در روبات‎ ها را از بازی‎ های ساخت آتاری استخراج می ‎کند. از موفقیت ‎های قبلی این شرکت می ‎توان به آموزش بازی‎ های قدیمی مانند Breakout و Asteroids به هوش مصنوعی اشاره کرد.

اما افزودن امکان خواب دیدن به روبات ‎ها می ‎تواند آن‎ ها را بیش از قبل به دنیای واقعی نزدیک کند و نقش مهمی در یادگیری هوش مصنوعی و شکل ‎گیری حافظه ایفا کند.

برای پی بردن به اهمیت خواب دیدن روبات‎ ها می ‎توان مثالی از عملکرد این فرایند در پستانداران ذکر کرد. یکی از مهم ‎ترین یافته‎ های دانشمندان در زمینه اهمیت خواب دیدن مربوط به محتوای آن ‎ها می ‎شود. معمولا محتوای خواب ‎ها جنبه منفی یا تهدید کننده دارد که ممکن است ریشه در تعامل‎ های اخیر فرد با دنیای اطراف داشته باشد.

چنین خواب ‎هایی هر چند ممکن است خوشایند به نظر نرسند اما موجب می ‎شوند تا مسیرهای عصبی جدید در مغز تقویت شوند و شکل‎ گیری حافظه را در سطح عمیق ‎تری تسهیل می کنند. هوش مصنوعی نیز می ‎تواند در هنگام خواب دیدن با تمرکز بر روی جنبه‎ های منفی یا چالش برانگیز بازی‎ ها یادگیری خود را افزایش دهد.

اما خواب‎ های در نظر گرفته شده برای روبات ‎ها از چه چیزی تشکیل می ‎شود؟ همان طور که در بالا اشاره کردیم پاسخ این سوال “بازی‎ های ویدیویی” است؛ اما هر نوع بازی نمی ‎تواند در این دسته ‎بندی قرار گیرد. تمرکز سازندگان هوش مصنوعی بر روی بازی ‎های چالش برانگیز مانند استار کرفت ۲ و Labyrinth است که جنبه‎ های چالش برانگیز بیشتری را شامل می‎ شود. این چالش‎ ها می ‎توانند شامل حل کردن معماهای بازی یا مبارزه با باس ‎ها باشند.

این امکان به هوش مصنوعی داده شده است که قسمت‎ های چالش برانگیزتر بازی‎ ها را شناسایی کند و تمرکز بیشتری بر روی آن ‎ها داشته باشد و با تکرار این بخش ‎ها به سطح بالایی از مهارت دست پیدا کند. به کمک این روش محققان DeepMind توانستند سرعت یادگیری هوش مصنوعی را تا ۱۰ برابر بیشتر از حالت عادی افزایش دهند.

ممکن است برخی افراد سوال کنند خواب دیدن روبات‎ ها چه الزامی دارد؟ آن هم وقتی که با پیشرفت ‎های فعلی هوش مصنوعی قادر به شکست دادن انسان‎ در بیشتر بازی ‎ها همانند شطرنج است؟ می‎ توان اشاره کرد که بیشتر دستاوردهای چشمگیر دنیای هوش مصنوعی توسط پروژه ‎های دارای نظارت مستقیم انسان شکل گرفته است.

در این پروژه ‎ها برنامه ‎نویسان، داده‎ های آموزشی را در اختیار هوش مصنوعی قرار می‎ دهند تا الگو‎های موجود را شناسایی کنند. این روش بیشتر شبیه آموزش دادن به روبات ‎ها توسط انسان است و شامل یادگیری در سطحی مانند انسان نمی ‎شود. اما در یادگیری بدون نظارت، هوش مصنوعی با آزمون و خطا می ‎تواند نتیجه فرایندهای مختلف را بررسی کند و به نحوه تاثیر آن ‎ها بر روی هدف تعیین شده پی ببرد.

به دلیل نیاز به آزمون و خطا در این روش زمان مورد نیاز برای یادگیری هم بسیار بیشتر از روش ‎های پیشین است. مهندسین DeepMind تمرکز بیشتری بر روی این روش دارند زیرا انتظار می ‎رود به کمک آن بتوانند هوش مصنوعی را در سطحی همانند انسان ایجاد کنند.

ممکن است در آینده هوش مصنوعی بتواند فراتر از آن‎ چه توسط انسان ‎ها در اختیارش قرار داده شده برای دیدن خواب استفاده کند اما در حال حاضر پاسخی قطعی به این پرسش وجود ندارد.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.
منبع: Extremetech

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید