تبلیغات

هر دانماركي به‌ازاي استفاده از اينترنت با سرعت 2 مگابايت در ثانيه ماهانه كمتر از 20 دلار پرداخت مي‌كند و اگر به دنبال استفاده از اينترنت با سرعت 200 مگابايت در ثانيه باشد اين رقم كمتر از 60 دلار در ماه مي‌شود.

به گزارش فارس، آمادگي الكترونيك(e-Readiness) از جمله مباحثي است كه اين روزها براي سنجش ميزان نفوذ فناوري بين ساكنان يك كشور مورد استفاده قرار مي‌گيرد و نشان مي‌دهد هر يك از كشورهاي دنيا تا چه اندازه در بخش‌هاي مختلف از جمله دسترسي كاربران به اينترنت پرسرعت، كيفيت خدمات مخابراتي، تعداد اپراتورها موفق بوده‌اند.

“مركز هوشمند اقتصادي ” با كمك “موسسه ارزش‌گذاري تجاري IBM ” از سال 2000 ميلادي تاكنون مطالعاتي را در سطح بين‌المللي انجام داده‌اند تا به واسطه آن ميزان آمادگي الكترونيكي هر كشور را نمايان كنند. نتيجه آخرين تحقيقات اين دو مركز كه مربوط به ميزان آمادگي الكترونيكي كشورها در سال 2009 مي‌شود، نشان مي‌دهد كه ايران در رتبه شصت‌وهشتم جهان قرار دارد و در مقابل كشور برموردا بيست‌ويكم، جزيره مالت بيست‌وسوم، آفريقاي جنوبي چهل‌ويكم، تركيه چهل‌وسوم، جامائيكا چهل‌وچهارم،‌ نيجريه شصت‌ويكم و پاكستان شصت‌وششم است كه تمامي اين كشورهاي در حال توسعه و ساكنان آن‌ها آسان‌تر و گسترده‌تر خدمات مختلف فناوري را در اختيار مي‌گيرند.

بر اساس اين ليست، اعلام شد كشور دانمارك در سال 2009 ميلادي بيشترين آمادگي الكترونيك را بين كشورهاي جهان دارا بوده است كه به گفته كارشناسان، تقويت زيرساخت‌هاي اينترنتي و افزايش دسترسي مردم به اينترنت پرسرعت با قيمت مناسب مهم‌ترين عامل در اين انتخاب محسوب مي‌شود.

بر اساس اطلاعات مندرج در اين سايت، مردم دانمارك بيشترين استفاده‌كنندگان اينترنت در سراسر دنيا محسوب مي‌شوند و بيش از ديگر كاربران در دنياي آنلاين حضور دارند.

دو مركز ياد شده ميزان آمادگي الكترونيك كشورها را بر اساس دسترسي كاربران و زيرساخت‌هاي فناوري، خدمات الكترونيكي تجاري، خدمات الكترونيكي اجتماعي و فرهنگي، خدمات الكترونيكي قانوني و حقوقي، سياست‌هاي دولت و چشم‌انداز‌ها، و كيفيت خدمات ارايه شده به كاربران خانگي و تجاري و تطابق آن‌ها با اين خدمات مشخص كرده‌اند.

در پايان اين بررسي مشخص شده است كه كشور دانمارك كه ميزان آمادگي الكترونيكي آن از 10 رتبه 8/87 را به‌دست آورده است، بيشترين سطح دسترسي كاربران به اينترنت پرسرعت را ارايه مي‌دهد. بر اساس آمارهاي موجود، پنج ميليون و 468 هزار و 120 نفر در كشور دانمارك زندگي مي‌كنند كه ميانگين سني آن‌ها 1/40 سال است و از بين آن‌ها 90/50 درصد به اينترنت دسترسي دارند و اين سرويس را با ارزان‌ترين قيمت در اختيار مي‌گيرند و در اين ميان نيمي از آن‌ها از خدمات اينترنت پرسرعت بهره‌مند مي‌شوند.

در اين كشور سه ميليون و 98 هزار خط تلفن ثابت و پنج ميليون و 841 هزار تلفن همراه وجود دارد و حدود 250 ايستگاه راديويي در اين كشور فعال است.

آنچه كه اين روزها در زمينه استفاده از اينترنت پرسرعت و ميزان گستردگي آن بين كاربران مورد توجه قرار مي‌گيرد، ميزان دسترسي مردم به اين سرويس و سرعت آن نيست و به جز موارد ياد شده، معيارهاي ديگري مورد سنجش قرار مي‌گيرند كه مهم‌ترين آن‌ها هزينه استفاده از اينترنت است.

كارشناسان بر اين باورند كه هزينه استفاده از خدمات اينترنتي از مهم‌ترين عوامل در ميزان آمادگي الكترونيكي كشورها محسوب مي‌شود، زيرا هرچند يك كشور بتواند سطح پوشش‌دهي اينترنتي مناطق را بالا ببرد، قيمت بالاي خدمات اينترنتي باعث مي‌شود تا كاربران تمايلي به استفاده از اين خدمات نداشته باشند و بنابراين ميزان نفوذ اينترنت در آن كشور كاهش مي يابد.

كارشناسان بر آنكه بتوانند بررسي دقيقي در اين زمينه داشته باشند، سرعت اينترنت و هزينه استفاده از آن را به صورت همزمان مورد بررسي قرار دادند تا ميزان دسترسي مردم به اينترنت به طور بهتر نمايان شود. در اين بررسي مشخص شده است كه بر خلاف باور عموم، ساكنان آمريكا براي استفاده از اينترنت پرسرعت هزينه بيشتري را نسبت به ديگر كشورهاي توسعه يافته پرداخت مي‌كنند و همين مسئله باعث افزايش نارضايتي ساكنان آن شده است.

در حال حاضر هر شهروند آمريكايي موظف است به‌ازاي استفاده از اينترنت با سرعت يك مگابايت در ثانيه، ماهانه 35 دلار پرداخت كند. در مقابل در كشور دانمارك يا كانادا وضعيت كاملا متفاوت است. مردم دانمارك مي‌توانند اينترنت را با دو برابر سرعت ياد شده 50 درصد ارزان‌تر در اختيار بگيرند. بر اين اساس، هر دانماركي هم‌اكنون به‌ازاي استفاده از اينترنت با سرعت 2 مگابايت در ثانيه ماهانه كمتر از 20 دلار پرداخت مي‌كند. در كشورهاي هنگ‌كنگ، تايوان و سوئد نيز اينترنت با سرعت 2 مگابايت در ثانيه با قيمت ماهانه 20 دلار در اختيار كاربران قرار مي‌گيرد.

در كشور آمريكا اينترنت در بهترين حالت با سرعت 50 مگابايت در ثانيه ارايه مي‌شود كه البته كاربر مجبور است براي استفاده از اين سرويس ماهانه 156 دلار پرداخت كند. در مقابل، هر دانماركي به دنبال استفاده از اينترنت با سرعت 200 مگابايت در ثانيه، ماهانه كمتر از 60 دلار مي‌پردازد كه اين مسئله نيز ميزان گستردگي و ارزان بودن خدمات اينترنتي در كشور دانمارك را نمايان مي‌كند.

بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، كشورهاي آلمان و ايرلند در نظر دارند تا پايان سال جاري ميلادي امكان استفاده از اينترنت با سرعت يك مگابايت در ثانيه را به صورت عمومي براي همه ساكنان خود فراهم كنند. اين در حالي است كه كشورهاي دانمارك، سوئد و انگليس در تلاشند طرح مشابه را با سرعت 2 مگابايت در ثانيه تا پايان سال 2010 ميلادي به نتيجه برسانند.

در حال حاضر بخش اعظم كشورهاي توسعه يافته در تلاشند تا پايان سال 2010 امكان استفاده عمومي از اينترنت با سرعت يك مگابايت در ثانيه را براي همه ساكنان خود فراهم كنند و اين در حالي است كه كشورهاي در حال توسعه مي‌كوشند طرح مشابه را تا پايان سال 2020 به انجام برسانند.
كشور آمريكا تلاش مي‌كند تا پايان سال جاري ميلادي امكان استفاده از اينترنت با سرعت 50 مگابايت در ثانيه را

براي 75 درصد مردم خود فراهم كند. در مقابل، كره جنوبي اعلام كرده است كه تا پايان سال 2013 ميلادي به 95 درصد ساكنان خود امكان مي‌دهد به اينترنت با سرعت ياد شده دسترسي داشته باشند.

كشور سوئد نيز اعلام كرده است كه در سال 2020 بيش از 90 درصد مردم آن به اينترنت با سرعت 100 مگابايت در ثانيه دسترسي دارند. كشور فنلاند نيز ضرب‌الاجل خود براي دسترسي 90 مردم به اينترنت با سرعت 100 مگابايت در ثانيه را سال 2015 اعلام كرده است

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید