مدت‌هاست ناسا نقشه‌هایی برای شکار یک شهابسنگ و انجام بررسی‌های دقیق‌تر روی آن را در سر دارد؛ اما حالا دست به دامن دانشمندان دیگر شده تا در این نقشه کمکش کنند.

درخواست کمک ناسا برای شکار شهابسنگ

درخواست کمک ناسا برای شکار شهابسنگ

بر اساس نقشه‌ای که چندسالی هست به ذهن دانشمندان ناسا رسیده، قرار است یک شهابسنگ به روشی که هنوز دقیقا معلوم نیست شکار شود و در مدار زمین، جایی بین زمین و ماه مستقر شود. پس از آن سفینه‌هایی برای نمونه‌برداری به این شهابسنگ شکارشده اعزام می‌شوند و دست آخر ممکن است از این شهابسنگ به عنوان یک زمین تمرینی برای فضانوردان و داوطلبانی که قصد سفر به مریخ را دارند استفاده شود.

ظاهرا این پروژه در دو مرحله به انجام خواهد رسید. در مرحله‌ی نخست، که قرار است تا سال ۲۰۲۱ هم به اتمام رسیده باشد، قرار است یک سفینه با تجهیزات روباتی خود شهابسنگ را شکار کند و در جای مناسبش قرار دهد. مرحله‌ی دوم پروژه هفت سال بعد به انجام می‌رسد. در سال ۲۰۲۸ قرار است نخستین گروه انسانی با استفاده از سفینه‌ی Orion روی سطح شهاب سنگ پیاده شوند.

شاید چنین نقشه‌ای در نگاه اول بیشتر شبیه به یک فیلم علمی تخیلی باشد، اما صد در صد واقعی است. ناسا مدت‌هاست که راه‌های مختلف را برای انجام این پروژه‌ی بلندپروازانه مورد بررسی قرار داده و حتی پای ایلان ماسک و SpaceX هم به بازی کشیده شده است. اما به نظر می‌رسد طراحی واجرای چنین پروژه‌ای آن قدرها هم ساده نبوده و ناسایی‌ها مجبور به درخواست کمک از سوی شرکت‌های هوافضای خصوصی و حتی کشورهای دیگر شده‌اند.

بر اساس پروژه‌ای که به تازگی تعریف شده، ناسا قرار است به عنوان یک شرکت مادر، پیشنهادهای فنی شرکت‌های دیگر برای مشارکت در عملیات شکار شهابسنگ را بپذیرد و از پیشنهادهای برگزیده حمایت مالی، فنی و عملیاتی بکند. از ماه سپتامبر سال جاری، ناسا راه‌های ارتباطی خود را برای دریافت پیشنهادهای فنی شرکت‌های مختلف باز خواهد کرد. این پیشنهادها می‌توانند در قالب پیشنهادهای همکاری، عضویت در پروژه‌های پژوهشی و مشارکت در مرحله‌ی پیاده‌سازی انسان روی سطح شهابسنگ ارائه شوند.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

منبع: Engadget

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید