اگر يادتان باشد سال قبل که جهان درگير يک بحران اقتصادي شده بود از قول خبرگزاري‌ها و موسسات آماري جهان گفته شد که در آينده‌اي نزديک نرم‌افزارهاي متن‌باز جايگاه ويژه‌اي را براي خود پيدا خواهند کرد و به‌نوعي ديگر و گسترده‌تر تجارت متن‌باز را به پا خواهند کرد.

اکنون در نيمه سال 2010 ميلادي هستيم و با گذشت زمان به‌خوبي اين رشد و ترقي را در حيطه متن‌باز مشاهده مي‌کنيم.

به گزارش بایت، توسعه و پيشرفت چشمگير جنبش متن‌باز در سال اخير باعث شده تا اعضاي اين جامعه بزرگ به تجارت و کسب و کار متن‌باز فکر کنند و راه‌هاي مناسبي را براي مطرح شدن در زمينه تجارت پيدا کنند. متوليان اين حوزه به اين نتيجه رسيده‌اند که نرم‌افزارهاي متن‌باز نيازمند يک ديد تجاري هستند.

ديد تجاري بلندمدت

براي پيشرفت در هر کاري اولين نکته يک برنامه‌ريزي بلندمدت است؛ در نتيجه اولين نکته مهمي که براي پيشرفت نرم‌افزارهاي متن‌باز وجود دارد، برخورداري از يک ديد تجاري بلندمدت است تا از اين طريق بتوان با يک ديد کلي براي متوليان و هواداران اين جنبش، اشتياق و اطمينان خاطر را ايجاد کرد.

ايجاد شغل‌هاي درآمدزا در اين حوزه مي‌تواند به تعداد هواداران جنبش بيفزايد و نيز آن‌را به يک صنعت تجاري تبديل کند.

براساس آماري که موسسه گارتنر منتشر کرده در حال حاضر 93 درصد صاحبان مشاغل در نقاط مختلف جهان به‌ نوعي از نرم‌افزارها و سيستم‌هاي‌‌عامل متن‌باز استفاده مي‌کنند و اين بدان معناست که اکنون بيش از 90 درصد از کسب و کارها در دست جنبش متن‌باز است و اين خود افتخاري براي اين جامعه محسوب مي‌شود.

بیشتر بدانید:   پنج توزیع برتر لینوکس ۲۰۱۰ برای افراد و کاربری‌های متفاوت

پشتيباني نرم‌افزار

همان‌طور که مي‌دانيد بيشتر از نيمي از نرم‌افزارهاي متن‌باز رايگانند و يکي از درآمدهاي حاصل از آن‌ها از طريق پشتيباني نرم‌افزار به‌دست مي‌آيد. هر چند شايد اين درآمد در نگاه اول پايين باشد؛ موضوع اين‌جاست که اين سياستي است که متوليان متن‌باز به‌خوبي آن‌را طراحي کرده‌اند زيرا با ارائه نرم‌افزارهاي کاربردي و مفيد در حوزه‌هاي مختلف کاري به مديران اکثر ادارات و سازمان‌ها اين امکان را مي‌دهند تا با هزينه بسيار پايين از امکانات و قابليت‌هاي کامل نرم‌افزاري بهره‌مند شوند.

اين امر باعث شده تا تعداد افرادي که به نرم‌افزارهاي متن‌باز جذب مي‌شوند بيشتر شود و به نوعي اين سياست براي رقابت با نرم‌افزارهاي انحصاري درنظر گرفته شده است.

طبق آمار گفته شده مي‌توان نتيجه گرفت که با توجه به کم‌تجربه‌تر بودن، نرم‌افزارهاي متن‌باز هم‌اکنون توانسته‌اند در اين رقابت سخت تا حدي پيروز شوند.

از سال گذشته تاکنون که بحران اقتصادي بستر مناسبي را براي توسعه نرم‌افزارهاي متن‌باز ايجاد کرد اين جنبش توانسته پيشرفت قابل ملاحظه‌اي را داشته باشد مخصوصا با ارائه سيستم‌عامل‌هاي جديد متن‌باز مانند آندروئيد و سيمبيان تازه‌وارد و نيز نسخه‌هاي پيشرفته‌تر توزيع‌هاي لينوکس توانسته تا حد چشمگيري بازار سيستم‌عامل را از آن خود کند.

مثال ديگر در اين بخش مرورگرهاي اينترنتي است که در شماره‌هاي قبلي درباره آن‌ها صحبت کرديم.

فايرفاکس متن‌باز در حال حاضر محبوبيت ويژه‌اي بين کاربران اينترنتي پيدا کرده و براساس آمار قبلي که ارائه داده‌ايم توانسته رقيب سرسختي براي اينترنت‌اکسپلورر مايکروسافت و سافاري اپل به حساب بيايد.

سفارشي‌سازي محصول

معمولا نرم‌افزارهاي متن‌باز ابتدا براساس نيازهاي توسعه‌دهندگان خودشان يا نيازهايي که آن‌ها درنظر داشته‌اند توليد مي‌شوند.

بیشتر بدانید:   با گوگل کروم 12 هيچ ردپايي باقي نخواهد ماند!

هنگامي که اين نرم‌افزارها توسط کاربران و سازمان‌هاي ديگر مورد استفاده قرار مي‌گيرند، انتظارات جديدي به‌وجود خواهد آمد.

کاربران و سازمان‌هاي مختلف ممکن است نيازهاي ديگري داشته باشند.

ممکن است سازماني از يک محصول متن‌باز راضي باشد اما براي رفع نيازهاي خود به يک سري امکانات مخصوص احتياج داشته باشد. در اين‌گونه موارد توليدکنندگان نرم‌افزارهاي متن‌باز براي سفارشي‌سازي محصول خود از سازمان‌ها هزينه مالي دريافت مي‌کنند.

ممکن است با خود فکر کنيد که نرم‌افزاري را که آزاد و متن‌باز باشد هرکسي مي‌تواند سفارشي کند، حتي خود آن سازمان هم مي‌تواند اين‌کار را انجام دهد، چرا براي اين‌کار به توليدکنندگان اصلي مراجعه مي‌کنند و حاضرند به آن‌ها پول بدهند؟

نکته اصلي اين‌جاست که درست است که کد منبع در اختيار همه قرار مي‌گيرد اما تغيير دادن و اضافه کردن امکانات به يک نرم‌افزار متن‌باز به همين راحتي‌ نيست. توليدکنندگان اصلي بيشتر از بقيه به کدهايي که نوشته‌اند تسلط دارند و بهترين کسي که مي‌تواند اين نرم‌افزار را سفارشي کند توسعه‌دهندگان اصلي پروژه‌اند.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.