ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرد که قصد دارد با کمک شرکت ‎های بزرگ فناوری ایالات متحده اقدام به ایجاد دیتابیس ملی برای مسلمانان ساکن این کشور کند.

در ابتدا انتظار می‎ رفت این شرکت ‎ها پاسخ منفی خود را در مقابل این درخواست اعلام کنند اما این اتفاق تاکنون رخ نداده است. از میان ۹ غول بزرگ فناوری در ایالات متحده فقط توییتر به صورت رسمی پاسخ منفی خود را اعلام کرده و ۸ شرکت دیگر تاکنون واکنشی از خود نشان ندادند.

ترامپ برای مسلمانان آمریکا دیتابیس ملی می سازد

مایکروسافت اعلام کرده که قصد ندارد درباره‎ ی همکاری ‎های امنیتی میان دولت و صنعت فناوری اظهار نظر کند. سایر شرکت ‎ها مانند آی ‎بی‎ ام، اپل، گوگل، فیسبوک، SRA International و شرکت کانادایی CGI هم موضع رسمی خود را مشخص نکردند.

انتظار می ‎رود این دیتابیس علاوه بر مسلمانان ساکن آمریکا، اقدام به ثبت مهاجران مسلمان وارد شده به این کشور را هم انجام دهند. کارشناسان سوء استفاده از این لیست همانند بازجویی و تحت نظر گرفتن افراد ثبت شده در آن را یکی از بزرگترین جنبه ‎های منفی آن تلقی می‎ کنند.

نحوه کارکرد دقیق دیتابیس ملی برای مسلمانان چندان مشخص نیست اما انتظار می‎ رود اطلاعات شبکه‎ های اجتماعی مانند بیگ دیتا و دیتابیس‎ های عظیم در شکل ‎گیری آن نقش داشته باشند.

جالب است که شرکت‎ هایی مانند اپل که سابقه کشمکش با دولت آمریکا، در پرونده ای را دارند تاکنون اقدام رسمی در ارتباط با این طرح انجام ندادند. در سال جاری میلادی شرکت اپل از ارائه ابزار شکستن قفل آیفون به FBI خودداری کرد و برای چندین هفته در صدر خبرها قرار گفت.

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.
منبع: Fortune
بیشتر بدانید:   تاثیر شبکه های اجتماعی در پیروزی دونالد ترامپ

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.